avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate miturusanda

Activitate miturusanda

Am fost dat afara de ITM Hunedoara :Am castigat procesul pe care l-am sustinut impotriva lor.Au sa imi dea salariul pe 4 luni , timp pe care l-am stat fara serviciu . Contabilitatea ITM Hunedoara imi spune acum ca imi vor da sumele cuvenite in 5 ani . In primul an doar 5 la suta din ce mi se cuvine . Cum pot recupera mai repede acesti bani?Mi se pare nedrept ce spune ITM Hunedoara. Sunt bani a caror lipsa mi-a creat neajunsuri.Mie imi trebuie cat mai repede.In 5 ani nu mai au aceeasi valoare.Prcizez ca itm-urile judetene sunt subordonate Inspectiei Muncii care este in subordinea Ministerului Muncii.Pot obtine acesti bani fara executare silita ? Mulțumesc!
Buna dimineata !Am un prieten care a mostenit o casa impreuna cu fratele lui.El si cu fratele lui au fiecare cate doi copii.Inca nu au facut succesiune.In casa sta prietenul meu , fratele lui sta in alta localitate., Baiatul prietenului meu a facut o fata cu o femeie cu care nu este casatorit. Baiatul a adus-o pe aceasta femeie cu fetita lor sa stea cu prietenul meu, in casa despre care am mentionat . Prietenul meu este nemultumit de aceasta situatie si pe femeie ar vrea sa o scoata afara din casa, deoarece femeia se poarta foarte urat.Din punct de vedere legal o poate scoate?Mentionez ca intreb pentru el fiindca nu are nici un venit si nu are cu ce sa plateasca un avocat care sa il sfatuiasca ce sa faca.Mulțumesc!
Multumesc!
Am castigat un proces in justitie!La un moment dat am renuntat la pretentii si am notificat partea adversa despre asta !Partea adversa sustine acum ca sunt obligat sa pun in aplicare sentinta judecatoreasca , favorabila mie si defavorabilă lor !Eu cred ca nu este asa!Care este adevarul?Mulțumesc!
Multumesc!
Buna dimineata!In ce stadiu procesual al unui proces se poate folosi o hotarare CCR ?Multumesc!
În 31 ianuarie 2019 am fost destituit de ITM Hunedoara la propunerea comisiei de disciplina a ITM Gorj unde lucasem pana in 7 ianuarie 2019.Am cerut anularea deciziei de destituire prin procesul 566/97/2019 .Am castigat procesul la tribunalul Hunedoara in 05.11.2019.ITM Hunedoara a facut recurs si in 28.09.2020 CA Alba Iulia a trimis procesul la rejudecare.El a devenit 566/97/2019*.In data de 08.10.2020 CCR a hotarat ca art 79, alin 5 din L188/199 este neconstitutional deci comisiile de disciplina care fusesera constituite in baza acestui articol erau nelegale.La Tribunalul Hunedoara la rejudecare in ianuarie 2021 am folosit in apararea mea hot 737 din 8 octombrie 2020 publicata in MOf in decembrie 2020 dar spre surpriza mea judecatorul a spus ca hot CCR este pentru viitor!!! ce insemna asta nu inteleg.Mai mentionez ca art 79 din legea 188/199 a fost abrogat de Codul administrativ in iunie 2019 deci dupa ce comisia care a propus destituirea mea lucrase.In cazul meu eu cred ca tribunalul Hunedoara a interpretat gesit si ca eu pot folosi in aparararea mea hot 737 din 2020 a CCR la viitoarea infatisare la Curtea de Apel Alba Iulia . Vă rog sa mi spuneți daca am dreptate sau nu !Multumesc!
Eu am fost data afara la propunerea unei comisii de disciplina care isi desfasura activitatea in baza art 79, alin 5 din Legea 188/199.La data cand eu am fost dat afara 01.02,2019 nu era abrogat acest articol.Comisia si a desfasurat activitatea in perioada luniilor 11 si 12 din anul 2018.Procesul meu este incă pe rol .Deci sa inteleg ca decizia imi va incheia procesul?
Buna seara ! Am un proces cu un inspectorat teritorial de munca, inceput in februarie 2019 si care si in data de azi este inca la Tribunal ca prima instanta . In data de 8 octombrie 2020 CCR a dat o decizie publicată in MOf 1189 in data de 07 decembrie 2020. Decizia imi este de folos in apararea mea (aceasta decizie a fost rezultatul si cererii mele catre CCR) . Avand in vedere ca procesul meu se afla pe rol pot folosi decizia in apararea mea?Este valabilă in procesul meu?Multumesc!
Agentii constatatori ai institutiilor cu atributii de control pot face poze in spatiul public pentru a dovedi temeinicia unei sanctiuni aplicate ?Multumesc!