avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate balaceanuandrei

Activitate balaceanuandrei

Detin un teren intravilan agricol intr-o zona unde mai sunt constructii de locuinte (vecinii mei) si doresc sa am o adresa de posta acolo,strada si numar la fel cu ceilalti.Primaria spune ca nu am numar deoarece nu exista o constructie pe teren.Am explicat celor de la primarie ca vreau sa primesc niste materiale acolo dar nu am o adresa cu numar ,denumirea strazii exista.Raspunsul a fost sa dau numarul vecinului.
Intrebarea mea este daca legea imi permite sa obtin un numar pentru acea adresa si ce trebuie sa fac.Multumesc
Parintii mei au decedat,tata acum opt ani iar mama in urma cu cateva luni.Eu si cu sora mea,in calitate de mostenitori vrem sa deschidem succesiunea dupa ambii parinti pentru un teren cu o casa pe el.In ultimii zece ani sora mea,pensionara si necasatorita a locuit impreuna cu parintii mei si pretinde o parte mai mare de mostenire deoarece a facut unele imbunatatiri la casa.Parintii mei au avut o pensie indestulatoare (tata fost politist) mai mare decat pensia surori mele (pe caz de boala)
Va rog sa-mi spuneti ce stabileste legea in acest caz.
Va multumesc
Multumesc
Multumesc
Buna ziua ,va rog sa-mi spuneti daca s-a modificat ceva in legislatie privind acordul vecinilor la infiintarea unui cabinet medical intr-un apartament de bloc deoarece am vazut noi reglementari privind infiintarea firmelor.Multumesc.
Deoarece pe internet circula doua forme ale formularului 230, unul pentru perioada 01.01.2019-31.03.2019 si altul pentru perioada 01.04.2019-31.12.2019, pentru a evita orice confuzie va rog sa-mi spuneti care este forma corecta de depunere a formularului de catre contribuabilii care vor sa doneze o parte din impozit ONG-urilor. Va multumesc
Daca exista o plata catre o asociatie non profit de la o firma platitoare de impozit si aceasta se face in baza unui contract de sponsorizare asociatia non profit trebuie sa se inscrie la ANAF intr-un registru special.
Intrebarea mea este daca exista o plata sub forma unei donatii mai sunt necesare alte operatiuni la ANAF? Multumesc.
Daca tatal meu a iesit la pensie acum 2 ani ,la varsta de 60 de ani cu 35 de ani de cotizare din care 11 ani in grupa 1 de munca beneficiaza de recalcularea pensiei conform noi legi privind grupele de munca?
Unchiul meu care nu a avut copii a murit in martie anul trecut.Matusa mea a deschis succesiunea in aprilie anul trecut si acum ma chiama la notar sa dau declaratie ca renunt la mostenire.Daca a trecut termenul de un an se mai dezbate succesiunea? Ce se intampla daca nu ma duc?. Multumesc
Buna ziua. Cu aproximativ 16 ani in urma unchiul meu a vandut un teren cu chitanta de mana si martori unui vecin .La scurt timp unchiul meu a decedat. Neavand copii, nici alte bunuri, nimeni dintre rude nu a fost interesat sa faca succesiunea. Cumparatorul terenului ne cere rudelor, posibili mostenitori, sa-i facem acte pe teren si pana acum toti au refuzat.
Exista posibilitatea ca dupa 20 de ani de folosinta sa intre legal in posesia terenului de care deja se foloseste si plateste taxe de 16 ani? Va multumesc.