avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate avo7

Activitate avo7

Urmatoarea situatie: un spatiu figureaza la primarie ca avand destinatie comerciala si a fost inchiriat unei firme care l-a folosit ca punct de lucru (deci nici un sediu de firma nu a fost inregistrat acolo). S-a reziliat contractul de inchiriere si se pune intrebarea de ce ar fi nevoie in 2024 pentru a schimba destinatia din spatiu comercial in spatiu inregistrat pe persoana fizica?
Proprietarul e persoana fizica, spatiul cu pricina nu se afla intr-un bloc, este o locuinta individuala avand separat acest spatiu comercial stradal.

Daca e prea complicata procedura, si ramane trecut in continuare ca spatiu comercial, se poate inchiria de catre proprietarul persoana fizica catre o alta persoana fizica ? (nu pt. a presta activitati comerciale).

Multumesc
Buna ziua,
Am o problema cu o achizitie de pe emag.
A comadat mai multe produse odata, cateva livrate de emag, unul de alt furnizor. Problema e ca 2 dintre furnizori erau externi.

in loc de o factura pe care sa fie toate produsele (doar de platit le-am platit catre emag pe toate odata) am primit niste facturi defalcat, si dupa parerea mea total anapoda.

De ex, unul dintre produse era vandut de furnizorul X si livrat de emag si a fost prins in factura emag cu furnizor Dante International (adica emag).

Altele au aparut cu niste facturi dubioase externe, emise chipurile de firme din UE dar in RON! Una a inclus TVA, cealalta a modificat ulterior achizitiei si pretul si a emis factura fara TVA.

Precizez ca facturile trebuiau / au fost scrise pt un PFA (inregistrat ca atare platforma emag).

Intrebari:
1. Cum e posibil sa fie emise facturi in RON cu furnizor aparent din Germania, fara ca respectivul sa aiba un sediu in RO? Eu zic ca cel mult putea fi emisa factura in EUR, moneda lor nationala. Asa este sau exista alte reglementari?

2. Cum e posibil sa mi se emita factura fara TVA de catre un furnizor chipurile din afara Romaniei, daca nu am trecut niciunde ca as detine un nr. de tva intracomunitar?

3. Ce se poate face impotriva emag, pentru a evita pe viitor astfel de situatii? Evident problemele sunt cauzate de ei, atata vreme cat nu ai cum sa stii in avans de unde iti aterizeaza de fapt factura - dupa cum am scris mai sus, pt unii furnizori externi preia emag facturarea, pt altii nu, si de aflat care si cum, afli abia cand ai primit factura)

Pe toate facturile emise de ei apare la mine doar CIF-ul de Romania (neplatitor TVA), pt ca doar atat se poate introduce in fomularul lor.

Sincer, nu inteleg cum poate fi emag complet degrevat de raspundere! Noi cumparam de la ei tocmai pt ca brand-ul (speram noi cel putin, in naivitatea noastra) ne ofera o minima garantie de seriozitate. Ceea ce se pare ca nu mai este deloc cazul!

In momentul in care emag accepta un comerciant X pe platforma, are obligatia sa verifice cu cine are de-a face, sunt convins ca exista si legi UE impotriva unor astfel de vanzari de obiecte contrafacuta made in China sau oriunde altundeva.

Sigur emag opereaza astfel de "colaborari" cumva la limita daca nu chiar in afara legii.

Ceva trebuie sa se poate face pentru a proteja consumatorul si nu numai!
Unde apare rubrica destinata veniturilor din dobanzi in declaratia unica? (e vorba de eventual acel CAS)
Eu nu gasesc nimic (varianta din 4 oct 2023) !!!

Daca sa zicem am un PFA si obtin 35900 venituri anuale, si pe langa asta mai am 1000 venituri anuale din dobanzi bancare, unde trec pe declaratia 212 dobanzile alea? Sau nu este cazul?

Pentru cazul de mai sus, trebuie sa platesc si contributia la pensie ??? Ar fi chiar culmea!

Pentru ca nimic nu e clar in legile astea!!!


Multumesc! Si la PFA este la fel? Adica cei sa zicem 18000 / 36000 se considera ca venit cumulat cu chiriile in cazul de fata sau sunt 18000/36000 separat doar pe pfa atunci cand se calculeaza contributiile sociale? Deci daca am 35000 din PFA si 3000 din chirii cum se calculeaza ?

Pt. contributia la pensie ce se ia in considerare? Doar venitul pe PFA sau se cumuleaza si acolo cu chirii, dobanzi si altele?
Cand plătesc și asigurări de sănătate la venitul din chirii in 2023? Se cumuleaza cu alte venituri sau se considera separat?
Daca mai am de ex si un PFA sau micro, si am si un imobil inchiriat, cum se considera venitul la care platesc (sau nu) impozitul acela pe sanatate in cazul chriei (luata separat doar chiria, ar fi sub cele 6 salarii minime, dar cumulat cu venitul din PFA ar depasi)
Buna ziua,
Mai incerc si aici ... poate cineva sa imi spuna ce cod CAEN trebuie folosit in cazul intermedierii vanzarii de software pt aparatura medicala?

Deci e vorba doar de servicii de vazare de la distanta, fara cumparare / revanzare a soft-ului respecti de catre mine.

Practic vazare (prin telefon de ex. ) de la distanta / remote, Contractul (in cazul vanzarii) se incheie direct intre dezvoltator si beneficiar.ul final.

Caut de o saptamana si nu am gasit nimic potrivit ...

Multumesc!
Multumesc frumos! Acolo scrie insa "in magazine specializate", ceea ce la mine nu este cazul, totul va avea loc remote, prin telefon, email etc. Mai este valabil si in acest caz?

Cel cu ridicata nu cred ca merge deloc, este practic vorba de vanzari la distanta, nu intru eu in posesia software-ului, transferul se face direct de la dezvoltator la beneficiar fara sa treaca prin mainile mele cum s-ar spune.
Buna ziua,
Cine ma poate ajuta cu o informatie privind codurile CAEN?
M-ar interesa pentru marketing si vanzari software, care este codul CAEN ? Conteaza ce fel de software?
Serviciile ar urma sa fie prestate remote din RO, beneficiarul si clientii toti in tara UE, poate ocazional clienti si in RO.
Multumesc frumos!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De la o chestiune de principiu, ati dat-o repede pe politica, ceea ce e total nepotrivit aici. Pana la urma nu stie nimeni, nici cei care l-au produs macar, cat de grozav se va dovedi vaccinul pe termen lung. Pe termen scurt da, pare ca rezolva - desi temporar, si din cat se vede pe termen mult mai scurt decat s-a crezut initial - problema din ATI. Speram cu totii ca nu vor mai fi atatea cazuri, dar dupa o vara cu zero restrictii, o toamna cu scoli unde copii stau nas in nas fara masca (daaa, in pauze, inainte si dupa ore, pe drumul spre scoala, asta se intampla, sper ca nu traieste nimeni cu iluzia ca este altfel), nu stiu la ce v-ati fi asteptat.

Este dezirabil ca lumea sa se vaccineze, dar nu trebuie nici sa ajungem sa ne uitam chioras unii la altii pt ca nu avem de castigat - sa nu uitam ca regula "dezbina si stapaneste" ramane din pacate la fel de valabila si ca cineva, undeva trage totusi foloase prin promovarea unor astfel de atitudini.

Pana una alta, vaccinarea nu rezolva o situatie de criza (ca cea actuala), poate sa o imbunatateasca peste vreo 2 luni, da, dar criza din acest moment nu se mai rezolva cu vaccin.

Foarte rar se aud voci care sa-i sfatuiasca pe oameni sa sune la medic de la primele simptome, sa poata primi tratament la timp. Nenorocirile se intampla acum pt ca majoritatea se trateaza acasa si stau pana in ultimul moment, cand nici tratamentele disponibile nu mai au efect.