avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai9104

Activitate Mihai9104

Salut,
Eu, cetatean Roman si sotia mea, cetatean nepalez vrem sa mergem in londra in vizita( 2 zile) la sora ei care e casatorita si sta acolo.
Suntem casatoriti si are permis de sedere, avem nevoie de viza? Sa mergem in vizita 2 zile in londra la sora ei sau nu?
Salutare, am un prieten din nepal care munceste cu permis de munca in romania.
Mai are 3 luni pana ii expira si seful lui nici pana acum nu ia facut contract de munca si se teme ca nu o sa ise renoiasca permisul de munca.In cazul in care el ar vrea sa isi prelungeasca permisul de munca singur care e procedura de urmat?
Salutare as dori sa fac divort cu sotia mea care e non eu, ea deja are permis de sedere, si este de acord sa imi semneze actele de divort, intrebarea mea este dupa ce divortez de ea, o sa ramana cu permisul de sedere sau o sa fie anulat, daca se poate as dori sa ma contacteze un avocat sa ma ajute cu actele de divort.
After i make Romanian resident permit this card can help me to go another EU country or is only for working in Romania?
Salut, dupa ce am transcris certificatu de casatorie in romana, sotia mea mai are nevoie de viza pana aplic pentru permisul ei de sedere?
"""Buna ziua, problema mea pe scurt este ca am fost casatorit intro tara straina cu o nepaleza si sunt venit in Romania de aproximativ 2 luni cu sotia mea.As dori sa stiu de ce acte am nevoie pentru a face Inregistrarea casatoriei.Actele care le are, sunt urmatoarele:
-Actul de casatorie (Original cu apostila+copie+tradus)
-Passaport (nepalez)
-Certificatul de Nastere (original si traducerea cu stampila de la un notar public)Tin sa mentionez ca Ceritificatul de Nastere original nu este unul nou este dinacela mic galben vechi.
Care ar fi pasi exacti care ar trebuie sa-i fac pentru inregistrarea casatoriei si unde ar trebui sa merg?
Multumesc Anticipat.""""
Am nevoie de un avocat să mă contacteze în legătură cu problema mea de mai sus.
Buna ziua, problema mea pe scurt este ca am fost casatorit intro tara straina cu o nepaleza si sunt venit in Romania de aproximativ 2 luni cu sotia mea.As dori sa stiu de ce acte am nevoie pentru a face Inregistrarea casatoriei.Actele care le are, sunt urmatoarele:
-Actul de casatorie (Original cu apostila+copie+tradus)
-Passaport (nepalez)
-Certificatul de Nastere (original si traducerea cu stampila de la un notar public)Tin sa mentionez ca Ceritificatul de Nastere original nu este unul nou este dinacela mic galben vechi.
Care ar fi pasi exacti care ar trebuie sa-i fac pentru inregistrarea casatoriei si unde ar trebui sa merg?
Multumesc Anticipat.