avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate Utilizatoarea

Activitate Utilizatoarea

Buna ziua!
O salariata care se afla in concediu prenatal (deci suspendare CIM de drept), se casatoreste si isi schimba numele.
Trebuie facuta modificarea in Revisal?
Sau dupa cei 2 ani cand revine din CCC?
Multumesc!
Voi figura cu 2 ore/zi, daca este legal.
Nu vreau sa am probleme la indemnizatia CCC.
Deci il pot duce doar la functia de baza?
Multumesc!
Buna ziua.
In decembrie am intrat in concediu prenatal.
Am un loc de munca, functie de baza 8 ore/zi (unde nu mai pot lucra), si 2 locuri de munca a cate 2 ore/zi (pot lucra de acasa).
Pot sa prezint prenatalul doar la locul de munca de baza? O sa am probleme?
Multumesc frumos!
Buna ziua!
Salariat detasat la alta societate pana in decembrie, doreste incetarea CIM cu acordul partilor incepand cu data de 02.09.2020.
Cererea se aproba.
Cum inregistrez in Revisal?
Incetez detasarea, incetez contractul, apoi transmit cu data de azi? Nu ma incadrez la termenul de transmitere a incetarii detasarii, cu cel putin o zi anterioara...
Multumesc!
Multumesc mult!
Buna seara, va rog mult, este corecta urmatoarea procedura?
1. Act aditional schimbare functie incepand cu data de 06.08.2020
2. Decizie detasare pe noua functie incepand cu data de 06.08.2020 la alta societate
3. Transmitere in Revisal ambele modificari in data de 05.08.2020
Multumesc mult!
Buna ziua, am angajat o persoana acum 2 zile.
Se doreste incetarea CIM cf. art. 31(3)-pe perioada de proba.
Se poate inscrie la somaj, daca a lucrat doar 2 zile la noi, nu?
Multumesc mult!
Buna ziua.
In Regulamentul Intern al societatii pe care am preluat-o, este inclusa si fisa de evaluare a salariatilor.
1. Doresc sa schimb formatul acesteia, cum pot face acest lucru?
Trebuie sa fac act aditional la R.I si sa aduc la cunostinta tuturor salariatilor noua fisa de evaluare?
2. Dintr-un numar de 40 de muncitori cu aceeasi functie, vom desfiinta cateva posturi (concediere individuala). Este necesar sa fac evaluarea salariatilor inainte? (anul acesta nu am facut aceasta procedura).
Multumesc mult!
Răspuns la discuția contract de munca
Buna ziua, deci daca salariata continua activitatea in baza aceluiasi CIM, in urma cererii depuse cu 30 zile inainte de indeplinirea conditiilor de pensionare, nu isi mai depune dosarul pentru pensionare limita varsta??
Buna ziua, cf. Ordinului 3557/831/2020, angajatorii "pot individualiza programul de lucru al salariatilor astfel incat intre acestia sa se asigure existenta unui interval de minim o ora la inceperea si terminarea programului de munca (...) in cazul angajatorilor cu un numar mai mare de 50 de salariati care desfasoara activitatea in acelasi spatiu de lucru"

In OUG 70/14.05.2020 avem "angajatorii cu un număr mai mare de 50 de salariați au obligația de a stabili programe individualizate de muncă, fără acordul salariatului, astfel încât între salariați să se asigure existența unui interval de o oră la începerea și la terminarea programului de muncă, într-un interval de trei ore."


Va rog, nu inteleg...in Ordinul 3557 se individualizeaza programul doar daca sunt peste 50 salariati in aceeasi incapare...in OUG 70, se individualizeaza programul obligatoriu daca ai peste 50 angajati...
Cum trebuie facut??
Multumesc mult!