avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate Crisank

Activitate Crisank

Buna ziua.Ce fel de act se poate face pentru a anula un precontract de vanzare cumparare al unui teren ? Este necesar sa faca anularea si promitentul vanzator sau doar cumparatorul trebuie sa anuleze respectivul precontract?
Precontractul s-a facut acum 13 ani ,intre timp promitenra cumparatoare a decdat iar fiica ei doreste anularea precontractului.

Buna ziua .Ce se poate face daca unul dintre proprietarii unui imobil doresc sa inchirieze si celalalt proprietar nu e de acord?
Buna ziua.Bunica mea a semnat in 2008 un precontract de vanzare -cumparare cu o persoana care a decedat ulterior.Bunica mea a primit o suma de bani de 12000 reprezentand pretul de vanzare al terenului asa cum se prevede in precontract. Persoana a promis ca se ocupa de obtinerea actelor acte ,terenul neavand titlu de proprietate,dar ulterior fiul dansei a spus ca el nu se mai ocupa ca nu poate si a fost de acord sa renunte eu restuindu-i suma de bani .Intre timp am obtinut titlul de proprietate .Acum fiica persoanei decedate(are eoi copii) a venit la bunica mea sa ii spuna sa faca cadastru in vederea vanzarii.Contractul respectiv nu are o data anume scrie doar ca promitenta cumparatoare trebuie sa obtina actele in termen rezonabil.Mai are valoare acel precontract avand in vedere ca au trecut 13 ani si nu s a ocupat nimeni de nimic?
As mai avea de adaugat ca persoana respectiva a obtinut certificatul de urbanism in vederea construirii doar pe numele ei. Mai poate fi eliberata autorizatia pe numele ambelor persoane?
Dețin împreună cu o persoana un teren pe care dorim să construim o casa in care sa locuim împreună. Care sunt pași ce trebuie urmari pentru a fi ambii proprietari pe acest imobil.Va multumesc.
Răspuns la discuția Drepturi concubini
Bun .Eu nu pot sa demonstrez ca le am cumparat, dar nici el in cazul asta cum se procedeaza.Casa a fost a mamei lui care ulterior a impartit proprietatea ,casa a donat-o fratelui concubinului meu (cu uzufruct si clauza de imtretinere)iar terenul din spate i-a ramas lui.Adresa mea din buletin eate in alta parte ,eu neavand nici macar viza de flotant.
Răspuns la discuția Drepturi concubini
Eu am vandut mai multe terenuri inclusiv o casa ,am contracte adica pot sa demonstrez ca am avut banii sa le cumpar .Ma intereseaza sa stiu, daca ma evacueaza cu politia nu pot lua nimic ?El asa spune.Banuiesc ca si concubinii au niste drepturi.Legat de copii nu are pretentii deocamdata.
Buna ziua.In urma cu ceva timp am vandut casa in care lociam m am mutat la concubinul meu cu toate lucrurile pe care le aveam(Casa era a bunicii mele).Acum el doreste sa ma evacueze din casa cu politia amenintandu ma ca nu voi mai lua nici un lucru.Tin sa precizez ca nu avem facturi sau chitante pe lucrurile respective.Avem si doi copii impreuna.Ce drepturi am in aceasta situatie ,macar sa imi pot recupera o parte din lucruri ca oricum majoritatea au fost vandute de el.Va multumesc.
Buna ziua. Am avut un contract de inchiriere pentru un apartament pe un an de zile. Persoana a plecat dupa perioada din contract. Dupa acest termen un an de zile nu am depus declaratia obligatorie considerand ca daca s a inchieiat perioada nu mai am obligatia sa declar la anaf. Se poate sa se prelungeasca perioada de inchiriere daca eu nu am fost la anaf sa declar inchieierea contractului? Sau sa platesc penalizari ca nu am depus declaratia? Multumesc.
Mulțumesc pentru răspuns.


MihailZC a scris:

Este suficient ca autorizatia de construire sa fie emisa pe ambele nume. Pentru asta e necesar ca cererea de eliberarea a autorizatiei sa fie depusa de ambii coproprietari.