avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate Mika v.

Activitate Mika v.

Buna ziua ! detin un card de energie, cu care am platit deja de 8 ori prin mandat postal online in aplicatia POSTEI ROMANE.

Sunt la cea dea 9 plata si nu ma descurc sa achit acea taxa de 3 lei cu mandata postal. As fi recunoscatoare pentru ajutorul dv, deoarece nu ma pot deplasa la oficiul postal.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
am divortat la notar in iunie 2018 .In urma acestiu divort tatal copilului trebuia sa plateasca pensie alimentara 25%din venituri.In tot acest timp nu a primit decat cateva luni 250 lei cash , direct copilul.Mentionez ca nu se intereseaza de soarta copilului, nu il suna .Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1) Care este cea mai viabila solutie pt a putea obtine pensia alimentara neachitata de la data divortului(06.2018) ?
2) M-ar interesa si daca pot obtine custodie unica......(din moment ce nu se intereseaza de copil ....)Daca da , cum mai exact pot obtine custodia unica?

Multumesc!
Buna ziua!Ma aflu cam in aceeasi situatie ai eu, as dori sa stiu daca ati obtinut toata suma depusa.Multumesc!
Buna ziua! Sunt aproximatix in aceeasi situatie ca si dv, m-ar interesa sa-mi spuneti cum ati rezolvat pana la urma!
Buna ziua!
Am intentat proces de partaj fostului sot si am obtinut esalonarea taxei de timbru in 12 luni.Pana acum am achitat 5 luni si am avut doar un prim termen de judecata. La acest termen fostul sot a ajuns dupa pronuntarea urmatorului termen de judecata, dar ne-am inteles ca el nu are nici un fel de pretentie si cedeaza partea lui in favoarea mea.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1) Cum ma sfatuiti ca ar fi mai bine sa facea acest acord?Sa depun la dosar acest acord inainte de urmatorul termen si la data stabilita de judecator sa semnam intelegerea sau, exista posibilitatea sa mergem la notar sa facem acest acord (nu partaj voluntar pt ca ar presupune alte costuri) ,
2) Ce trebuie facut pt incetarea taxei de timbru respectiv scoaterea de la ANAF a celor 7 rate de taxa de timbru ramase neachitate ?(Presupun ca pt cele 5 rate achitate deja nu se mai poate face nici o restituire ...)
Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
Am intentat proces de partaj fostului sot si am obtinut esalonarea taxei de timbru in 12 luni.Pana acum am achitat 5 luni si am avut doar un prim termen de judecata. La acest termen fostul sot a ajuns dupa pronuntarea urmatorului termen de judecata, dar ne-am inteles ca el nu are nici un fel de pretentie si cedeaza partea lui in favoarea mea.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1) Cum ma sfatuiti ca ar fi mai bine sa facea acest acord?Sa depun la dosar acest acord inainte de urmatorul termen si la data stabilita de judecator sa semnam intelegerea sau, exista posibilitatea sa mergem la notar sa facem acest acord (nu partaj voluntar pt ca ar presupune alte costuri) ,
2) Ce trebuie facut pt incetarea taxei de timbru respectiv scoaterea de la ANAF a celor 7 rate de taxa de timbru ramase neachitate ?(Presupun ca pt cele 5 rate achitate deja nu se mai poate face nici o restituire ...)
Va multumesc anticipat!
buna ziua, va rog sa-mi spuneti si mie daca ati reusit sa scapati de aceasta"datorie"...am aceeasi problema ..