avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1047 soluții astăzi
Forum Activitate marijuan

Activitate marijuan

In general, exista vreo raspundere a autorului unei reclamatii daca se dovedeste reaua vointa in reclamarea unor fapt despre care stia ca nu sunt adevarate? Sau, daca nu a fost formulata in public, fiecare poate spune - scrie ce vrea?
Multumesc!
Pentru ca nu ai incredere in acel aparat!? Pentru ca drug test-ul da erori uriase, si ma astept ca si acest aparat sa dea erori? Pentru ca nu vreau sa raman fara carnet in timp ce "justitia" lamureste problema???
Răspuns la discuția Detinere caine in apartament
Nu mi se pare normal, dar legea nu li se adreseaza explicit, asa ca depinde doar de gradul de educatie al stapanilor. La mine o vecina il lasa in geam cand latra, in sesiuni de cate o ora continuu. Solutia e sa vorbesti cu proprietarul, apoi daca nu intelege, apelezi la mijloacele pe care le consideri potrivite.
Ai putea ori sa iti educi cainele - nu sunt obligati vecinii tai sa ii asculte latratul, ori sa renunti la el. O zgarda antilatrat costa 40 lei.
Vecina mea, ca sa imi intelegi supararea, lasa geamuriel deschise cand un caine nebun latra in serii de cate o ora.
Bunul simt sa inchida geamurile nu are, sa il suporte ea, ca e al ei.
Intreaga procedura SEAP este de o imbecilitate rara, nu ma mir ca oamenii se opresc si nu pot depasi mizeriile si erorile pe care sistemul asta incredibil de imbecil le are.
Angajatorul are dreptul de a ma asalta mereu cu dispozitii, anunturi, mesaje prin care mi se trimit cereri de situatii statistice, informari legate de serviciu, prin 2 grupuri internet la care am fost obligat sa ma inscriu, si sa faca asta de dimineata pana seara? Practic, cele 1400 de mesaje in mai putin de 2 luni doar pe unul din grupuri imi creeaza o stare de stres insuportabila, Nu pot beneficia de timpul meu liber de vreme ce in fiecare zi mi se reaminteste, la orice ora, despre serviciu? Nu am un minim confort psihic in timpul liber, practic nu pot spune ca am timp liber daca in fiecare zi mi se reaminteste, la orice ora, ca lucrez acolo si trebuie sa fac ceva?
Deja nu pot dormi fara medicamente, si nu o pot duce asa un an intreg.
Răspuns la discuția Ore de dirigentie
Pareti a fi un parinte care isi arunca pruncul la scoala, sperand ca ea se va ocupa de ce nu s-a ocupat el. Avem fix sistemul de educatie pe care il meritam. Ce fac profesorii in acest timp? MACULATURA! Fara a fi sprijiniti de parinti in protestele lor. Asa ca bucurati-va de ce aveti, e oricum prea mult.
Buna ziua

Aflu ca trebuie sa semnez, in calitate de profesor diriginte, gestiunea pentru obiectele de inventar aflate in sala in care isi desfasoara activitatea clasa la care sunt diriginte. Nu este o sala in care intru numai eu, ci zilnic intra cate 5 profesori diferiti.

Cred ca este un abuz sa fiu obligat sa semnez gestiunea, nu este in sarcina mea, nu primesc spor de gestiune iar administratorul scolii are aceasta raspundere, din ce am gasit - conform legii 22/18.11.1969 actualizata.

Pot fi obligat sa semnez asa ceva?
Este suficient sa semnez la biblioteca pentru manualele pe care elevii le ridica, nu eu.

EDIT: Art. 5 din Ordin nr. 5132/2009 pentru aprobarea Prevederilor metodologice privind organizarea si desfasurarea activitatilor specifice functiei de diriginte 
Responsabilitatile dirigintelui: 
1. raspunde de pastrarea bunurilor cu care este dotata sala de clasa, alaturi de elevi, parinti si consiliul clasei; 

Este legal acest ordin?

Multumesc
Răspuns la discuția Am fost jignit de un profesor
Poate ar fi util carierei si vietii tale sa te apuci de scoala, sa inveti sa respecti reguli si sa acorzi respect daca il ceri. Gramatica si atitudinea ta arata ca esti repetentla subiectele astea.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mda ... ma gandeam eu.

Am marea rugaminte catre moderatori: cand postati un sfat, fiti siguri ca ceea ce ati scris este corect, altfel induceti lumea in eroare. Pareri bazate pe nimic imi pot da si eu.