avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate denisa_21

Activitate denisa_21

Va multumesc mult!
Buna dimineata!

Am dat in judecata o societate cu sediul in Oradea, noi suntem din Targoviste. Dosarul l-am bagat la Tribunalul Db, aseara judecatorul a declinat dosarul la Oradea. Este corect? Nu prea avem incredere avand in vedere ca vor fi pe teritoriul lor, se poate judeca in orice alt oras, independent? Se poate art din lege?

Multumesc mult!! O saptamana usoara!
Buna ziua!

Proces civil ANAF.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, cu un art de lege, decizie a Curtii Constitutionale, etc. in urmatoarea speta:
In urma unui dosar penal CLASAT in decembrie 2022, cei de la anaf ne-au dat in judecta pe civil sa isi recupereze banii.

Din dosarul penal reiese ca fapta nu exista, s-a prescris, doc fiind din 2011 - 2012 . Cum ma pot apara acum? ajutati-ma cu un sfat.

Multumesc anticipat!!
Buna seara!

In 18.11.2013, sotul meu a fost condamnat la 7 ani inchisoare cu executare. A iesit pentru buna purtare in noiembrie 2017. Legal cand putem face reabilitarea?

Multumesc mult!!
Răspuns la discuția Probleme auto nou
Buna ziua! da aveti dreptate.. ma gandeam la asta..

Ma puteti ajuta cu o baza legala?

Multumesc mult!
Răspuns la discuția Probleme auto nou
Ma puteti ajuta cu o baza legala, ceva? exista vreo lege ceva ?

Multumesc mult!
Răspuns la discuția Probleme auto nou
Buna dimineata!

Va multumesc din suflet.

Problema este ca nu am niciun contract semnat cu ei.. Noi am achitat masina in intregime, ne-au dat actele si cam atat, un proces verbal, si probabil in masina este cartea autoturismului. Cam atat.

Le dau mailuri si nimeni nu ne raspunde. Nu ne baga in seama.

Multumesc mult!
Buna dimineata!

Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. Nu stiu ce pot face.

In feb am achizitionat un autorurism nou. Din luna mai se afla in service pentru defectarea tehnica a unor piese. Problema este ca masina sta la ei de 2 luni, fara sa ne comunice absolut nimic. Autoturismul este achizitionat pe firma. Ce pot face? Sincer ne-am dori banii inapoi. Care sunt drepturile mele in Romania in acest caz.

Multumesc din suflet!!!
Buna ziua!
Din pacate avem neintelegeri in firma. Este pentru prima data in viata cand nu ne intelegem cu un asociat, in sensul ca unii cu munca si unii doar pentru bani. Din acest motiv am vrut sa ne despartim, doar ca asociatul evita, amana, nu vrea. Eu sunt administrator, eu am coordonat toata afacerea ca aceasta sa aiba succes, celalalt nu a facut nimic. Va rog sa imi spuneti care ar fi procedura legala mai departe? ce se inatmpla cu bunurile firmei (care sunt cateva)? la ce valoare vor fi evaluate, val de amortizare sau pretul pietei?

Va multumesc pentru evantualele sugestii!
Multumesc !

un art din lege, ceva ma puteti ajuta, va rog mult!!

Notarii refuza sa faca acest ctr doar cu pasaportul de RO