avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1871 soluții astăzi
Forum Activitate Ionela Gabriela

Activitate Ionela Gabriela

Buna ziua! Va rog, daca ma poate ajuta cineva, in legatura cu indemnizatia de crestere. Mi-am facut PFA si am incheiat un contract de prestarii servicii cu un spital municipal, aflandu-ma in concediu de crestere. Ma intereseaza cat timp pot pastra si indemnizatia de crestere si daca eu am dreptul la concediu de odihna.
Va multumesc anticipat!
In prezent, eu si sotul avem impreuna un baietel, dar eu nu am nicio pretentie de acolo pentru copilul meu pentru ca acolo este dreptul primului copil al sotului, iar eu cu sotul avem grija sa ii oferim copilului nostru. Insa, dorim ca primul copil al sotului, cand va creste sa se bucure de ce i a lasat tatal lui si sa stie acest lucru. Nu ca mama sa vand si copilului sa nu ii mai ramana nimic. De aceea am intrebat daca exista aceasta posibilitate! Ca sotul sa i dea partea lui copilului ca sa incheie cu acel apartament dar cu conditia ca fosta sotie sa nu poata vinde imobilul si copilul sa dispuna de acest drept la maturitate.

Ideea ar fi daca s ar putea face acest lucru doar la notar, pe cale amiabila si fara partaj! Atat sotul, cat si fosta sotie sunt de acord sa ii cedeze partea lui copilului! Asta ne intereseaza, daca se poate rezolva si fara partaj sau judecata?
Este cumparat in timpul casatoriei! Dar la divort nu au facut partajul, alegand sa divorteze la notar, iar sotul a lasat o pe fosta sotie sa ramana in apartament cu copilul! Acum sotul vrea sa ii cedeze partea lui din apartament fiului dar cu conditia ca fosta sotie sa nu poata vinde, ci copilul sa dispuna de acest drept din partea tatului si sa decida el cand va fi major ce vrea sa faca,
Buna ziua! Avem si noi o problema ca sa ii zic asa! Sotul meu, a mai fost casatorit si a divortat in 2013. Cand a divortat, a lasat o pe fosta sotie si copilul ce il au impreuna in apartamentul ce il achizitionasera! Apartamentul este pe numele sotului si in acest moment! Copilul a ramas in grija mamei, sotul avand drept de vizita si platindu i pensie alimentara lunar! In prezent doreste sa mearga la notar si sa ii cedeze dreptul lui la apartament fiului! Ideea este ca ar vrea sa i cedeze cu conditia ca mama sa nu poata vinde apartamentul si de acest drept sa dispuna copilul cand implineste 18 ani! Ne intereseaza ce ar trebui sa ii ceara notarului, astfel incat fosta sotie sa nu poata pune in vanzare imobilul chiar daca copilul se afla in grija ei?
Buna seara! Ma puteti ajuta cu un model de cerere pentru recalcularea pensiei alimentare si imi puteti spune ce alte documente trebuie depuse la judecatorie?
Sotul meu are un copil din prima casatorie! In urma cu aproximativ 2 luni am devenit parinti. Tinand cont de imprejurari si de faptul ca mai are un al doilea copil doreste sa ceara recalcularea pentru primul copil dar nu stim ce acte tebuie depuse si cum se formuleaza cererea!
Multumesc anticipat!
Buna seara!
Va rog daca ma puteti lamuri intr o anumita privinta- sotul meu are un copil din prima casatorie, caruia ii plateste o pensie de intretinere lunar. In curand (aproximativ o luna) vom deveni parinti - ce trebuie sa facem pentru a i se recalcula suma platita primului copil? Trebuie deschis proces sau ce anume?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Concediu prenatal
Multumesc frumos pentru raspuns!
Dar in momentul cand mi se va calcula concediul de crestere a copilului, se vor cumula cele 2 salarii?


Buna ziua. Va rog, daca ma puteti lamuri intr o anumita privinta.
Eu am lucrat in invatamant ca si cadru didactic, iar in paralel am lucrat si la o policlinica particulara de RMN si CT!
Contractul cu scoala l am avut pana la 31.08.2018, deoarece am fost cadru didactic suplinitor! Mentionez ca din septembrie nu am mai luat ore pentru predarea in ideea de a nu incurca scoala, fiind foarte greu ca ulterior sa mai gaseasca cadru didactic!
De la 01.09.2018 am ramas doar cu contractul de munca de la policlinica!
De pe 20.10.2018 o sa intru in prenatal.
Plata concediului prenatal mi o va face atat scoala cat si policlinica? Sau cum se calculeaza?
Multumesc anticipat!
Buna ziua. Lucrez ca si cadru didactic suplinitor de 3 ani si in paralel de 5 luni la o policlinica privita de RMN si CT. Dupa foarte mult timp am reusit sa raman insarcinata. Stiu ca trebuie sa anunt la locul de munca si m ar interesa daca imi pot lua concediu medical deoarece am o sarcina grea iar in mediul in care lucrez exista riscul de radiatii. In ceea ce priveste concediul de maternitate, cand se va calcula, se tine cont atat de salariul din invatamant cat si de cel de la privat? Multumesc!