avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Activitate valentin6768

Activitate valentin6768

Azi s-a dat hotararea intrun proces civil .cu pretentie de daune morale,S-a admis cererea in parte cu obligarea paratului la o suma de bani si obligarea reclamantului la suma de 100 lei cheltuieli partiale de judecata ,si cu drept de recurs in 30 de zile de la comunicare,Intrebarea mea este,Eu ca reclamant pot achita suma impusa de instanta pentru cheltuieli de judecata reprezentand (avans avocat)dupa ce primesc hotararea.Daca da paratul mai are dreptul la recurs sau nu?Si pot trimite suma prin posta cu confirmare de primire?
Obiectiuni sau contestatie la raspunsul expertului.Sunt in judecata cu firma la care am lucrat,ma judec de aproape 5 ani pe litigii de munca ,angajatorul este in insolventa ,judecatorul sindic a dispus efectuarea expertizei contabila judiciara,sa efectuat expertiza,s-a depus obiectiuni de catre ambele parti la expertiza,expertul a dat raspuns la obiectiuni din 2019,angajatorul sustine acum ca expertul nu a dat raspuns la obiectiuni ca ei nu cunosc raspunsul si dupa parere mea expertul a trimis prin corespondenta CECAR,adica instanta primeste raspunsul,eu primesc raspunsul la obiectiuni iar angajatorul zice ca nu stie,eu am depus in instanta o copie dupa raspunsul expertului .Intrebarea mea este debitorul mai are dreptul sa depuna o contestatie sa un alt act sa ma mai lungeasca,mentionez ca expertiza eu am achitat-o.Va multumesc


Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen a scris:

Probabil ca instanta a zis CATE 10 intrebari fiecare, aceasta este regula.
Nu am intalnit instanta care sa nu clarifice acest aspect.
Oricum, chiar daca ar fi invers, recomandabil este sa pregatiti fiecare cate 10 intrebari, iar daca sensul avut in vedere de instanta a fost ca cele 10 sa fie in total, atunci va va pune sa renuntati la 5 dintre ele.
Pe fiecare dintre dvs - reclamant, respectiv parat.

Astfel sunteti acoperiti si veti dormi si bine noaptea.
Succes, fara emotii!

Multumim frumos,multa sanatate
Interogatoriul ,suntem doi reclamanti si un parat ,instanta a dispus proba cu interogatoriu si ni-sa spus ca trebuie sa pregatim 10 intrebari.Intrebarea noastra este trebuie sa punem fiecare reclamant cate 10 intrebari sau amandoi 10 intrebari.Va multumesc
in anul 2016 in luna Martie am dat in judecata firma la care lucram pentru drepturi salariale .la prima instanta in Brasov s-a dat suspendare in baza legii 85/2006(firma este in insolventa din 2012)am depus recurs impotriva suspendarii iar Curtea de apel ma trimis cu dosarul la judecatorul sindic pentru ca este vorba de drepturi salariale ce decurg din contractul colectiv de munca si pentru perioada 2013-2016 trebuie inscrise la masa credala.am depus dosarul la valcea la judecatorul sindic si am depus si cerere de inscriere la masa credala in anul 2017.In anul 2018 sa dispus efectuarea expertizei contabila judiciara,in 2019 s-a depus expertiza la instanta dupa care s-a facut obiectiuni la expertiza ,in ianuarie 2020 expertul a dat raspuns la obiectiuni in iulie s-a dat hotararea ca subsemnatul sa achit expertiza in 12 rate,de si din expertiza reiese clar ca societatea are obligatia de a-mi da drepturile salariale neachitate cu toate acestea instanta m-a obligat sa achit eu expertiza .in luna Decembrie 2020 dosarul s-a mutat pe S1 la un alt complet,si pentru termenul din februarie mi-sa pus in vedere sa depun o Nota de sedinta ,iar pentru termenul din Martie a zis ca va fi pe fond si vom discuta mai multe,lucru care nu s-a intamplat pentru ca la termenul din martie mi-sa spus de catre instanta ca dosarul meu se va muta inapoi la S2 adica la completul care a fost in urma unei hotarari a colegiului de conducere din cadrul tribunalului valcea,dispune ca prezenta cauza ,repartizata ciclic la acest complet sa revina la completul initial investit S2 reinfiintat incepand cu data de 15 .02.2021 .Intrebarea mea este ce trebuie sa fac si ce inseamna acesta mutare.Mentionez ca am avut angajat avocat care ma reprezentat pana in decembrie 2020 iar dupa aceia m-a sunat si mi-a zis ca nu doreste sa ma mai reprezinte si a reziliat contractul .Va multumesc
Dosarul este pe litigii de munca,firma este in involventa din 2012,ne-am judecat la Brasov si de acolo ne-a trimis la Valcea la judecatorul sindic ne judecam din 2016,in 2017 ne-am dus la Valcea in 2018 sa dispus efectuarea expertizei contabila judiciara in 2019 sa terminat expertiza sa facut obiectiuni la expertiza ,sa dat raspuns la obiectiuni ,sam fost pus sa platesc expertiza desi in expertiza se vede clar ca societatea are sa imi dea bani, ,in decembrie 2020 dosarul s-a schimbat de la s2 la s1 (un alt complet) acum ne-a spus ca dosarul se va muta inapoi la s2 la completul care a fost.Intrebarea mea este Ce pot sa fac,mentionez ca am avut avocat si dupa termenul din decembrie mi-a spus ca nu doreste sa ma mai reprezinte si a reziliat contractul.
Dosarul a fost la un complet intre timp sa schimbat la alt complet si acum se intoarce la acelasi complet ce se poate face ?dosar pe litigii de munca se judeca din Martie 2016,firma este in insolventa din 2012 ,este facuta expertiza contabila judiciara si terminata din 2019 si sa tot amanat ,am fost angajat . Drepturi salariale,din 2017 se judeca la Tribunalul Valcea
Cat timp se pastreaza in arhiva societati ,Registrul unic al foilor de parcurs,Foile de parcurs?este legal ca numarul foilor de parcurs sa aiba diferente de numar adica azi am foaia 567 iar dupa 3 ore sa fiu pus pe o alta masina si sa mi-se dea o alta foaie cu numar (exemplu)990 iar societatea sa aibe un numar50 de masini (societate de salubritate),si termenul pentru pastrarea condica alcoolscopica.Va multumesc
Pastrare documente in arhiva societatii?
Este legal ca in momentul in care gradinita este inchisa ,parinti sunt obligati sa plateasca taxa la fel ca in luna in care copii merg normal la gradinita.exemplu acum cand se inchid scolile si gradinitele ,parintii sunt obligati sa plateasca luna intreaga si sa se scada doar 10 lei pe zi pentru hrana?