avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate Nistor Gabriel

Activitate Nistor Gabriel

M am căsătorit în 14 iulie2018. Am depus o cerere pt obținerea unor zile, conf C muncii. Mi au fost aprobate doar 2 zile pe motiv că atât este prevăzut în regulamentul intern. Menționez că a au mai căsătorit colege din aceeași unitate și au primit 4 zile. Se poate spune că e p discriminare ? Pe criterii se aprobă zile libere pt căsătorie?
Discuție Fara raspuns
Nu am primit.it răspuns la adresa mea cu privire la diminuarea salariului pe aprilie și nici tichetele de masa.. ce mă sfătuiți să fac? Revin cu o alta adresa,având aceeași întrebare?Menționez că am făcut targhetul in luna aprilie a c. Citit și legislația în vigoare scrie că în termen de 30 de zile se da răspunsul unei petiții. Va.mulrumesc.
Discuție Nedumerire
In luna aprilie 2018 am primit salariu mult mai mic și decât minimum pe economie și 4 bonuri de masă. Am făcut în scris in luna mai,am trimis prin posta cu confirmare de primire și nici în prezent nu am primit răspuns,care a fost motivul diminuării salariului. Am întrebat conducerea instituției și mi a răspuns,," asta e o alta problema"! Ce mă sfătuiți să fac? Cu mulțumiri, Maria
Discuție Sanctiune
Am fost 2 luni sancționată de pe un post cu studii superioare pe un post de muncitor necalificat. In urma acestei sancțiuni,am intrat în depresie ,fiind internată în spital. Acum,vreau sa revin la locul meu de munca. Mi se a.comunicat că trebuie să mi fac " pedeapsa" întrucât am fost in c medical. E corect,sau pt a mă determinansa.i dai demisia.
Răspuns la discuția Sanctiune
Da. S a întrunit comisia și nu am inscalit sancțiunea , întrucât trecerea de la ing mecanic la muncitor necalificat ,mi se pare nelegală. Putea să mă mute pe un alt post cu studiile care le am și să fie alt coleg șef de garaj. Cu stima,Nistor

Cornel Vasile a scris:

Sanctiunea a fost aplicata dupa ce s-a efectuat cercetarea disciplinara a dvs.?

Discuție Sanctionare
Revin asupra întrebării. E corecta sancțiunea ? De la inginer mecanic la muncitor necalificat?
Discuție Sanctiune
Sunt încadrat că șef garaj cu studii superioare. In urma unei discuții aprinse cu directorul,pe tema neandeplinirii targhetului,am fost sancționat 60 de zile ,mutandu mă la spălătorie și salariul diminuat De la 3600 la 1900 lei. Mai pot fi ascultat de subalterni,dp sancțiunea efectuată? Cu deosebita considerare,Nistor