avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate Daxx

Activitate Daxx

buna ziua!
as dori sa achizitionez un teren cu latimea de 10m pe o latura respectiv 13m pe cealalta ; din cate stiu in PUG latimea minima este de 12m , as putea obtine autorizatie de constructie?
va multumesc!
Contractul este sub semnatura privata![ de mana cu martori ]
Succesiunea a fost facuta nu si partajul.Terenul este mostenire de la parinti [ decedati ] ; Cei 5 frati ai mei s-au hotarat sa vanda terenul eu nefiind deacord. Ca sa evitam un partaj lung prin tribunal [nu m-am inteles cu fratii sa imi opresc partea unde vroiam eu ] , m-am inteles cu cumparatorul sa vand si eu [ numai asa puteam vinde fara partaj] iar apoi el sa imi revanda in locul in care vroiam eu. Nu avea rost sa iau banii din moment ce trebuia sa ii dau inapoi cand recumparam terenul! Clientul respectiv imi cere acum o parte din investitiile pe care le-a facut in zona[ gaze , drum pietruit + cadastre ,alpiri ,dezmembrari etc] . El a cumparat 11000m2 de la 4 persoane pe care ia impartit in 18 loturi ;pe unul din loturi trebuie sa imi faca act de prop. conform contractului de mana . El a calculat cati euro a investit pe m2 iar apoi a inmultit cu suprafata lotului meu ; aceasta este suma care o cere in plus[3000euro] Eu consider ca trebuie sa platesc doar tranzactia lotului respectiv ,nu si cheltuieli suplimentare.
Salut! Problema:
In vanzara unui teren, [partaj nefacut], presat de frati [ pt.o tranzactie mai rapida] am facut o intelegere cu cumparatorul sa ii vand si eu partea mea urmand apoi ca el sa imi revanda partea in acelas loc si la acelas pret .
Dupa terminarea tranzactiei cumparatorul [ vanzator acum] imi pune in fata o lista de cheltuieli [ cadastre, acte de vz.-cp. , act de alipire, act de dezmembrare , pietruirea drumului, gaze etc] plus actul de vz.-cp. si impoztul pe terenul ce trebuie recumparat .Ce treaba am eu cu ce cheltuieli a facut el inainte;pe mine ma intereseaza doar viitoarea tranzactie [oricum nu am primit banii cand i-am vandut terenul] intrebari:
Ce cheltuieli suporta vanzatorul ? dar cumparatorul?
Dosarul este la politie deoarece victima nu a fost la I.M.L. iar politistul spune ca nu poate trimite dosarul mai departe fara certificat medico-legal .Problema este politistul care refuza sa prelungeasca dovada ! este legal asa ceva? Eu stiu ca trebuie sa o prelungeasca pana cand se hotareste daca sunt vinovat sau nu; abia dupa suport consecintele . Eu sunt sofer de meserie si nu e drept sa pierd locul de munca numai pt. ca asa vrea un politist
Salut!
In urma cu aproaoe un an am avut un accident de circulatie minor[ am atins un pieton cu oglinda masinii care a fost la politie si a facut rclamatie] . Politia mi-a retinut permisul eliberandu-mi dovada inlocuitoare cu drept de circulatie .
Cazul nu s-a judecat nici pana astazi iar politistul refuza sa imi mai prelungeasca dovada pe motiv ca :" asa vrea el"!
Unde pot sa ma adresez pt. solutionarea cazului ?
Salut!
Anul acesta am cumparat un teren pe care intentionez sa-l vand in mai putin de 3 ani .
Ce impozit platesc? 3% ?
Se mai percepe taxa de 16% pe diferenta de profit ?
Va multumesc !
Salut!

Se poate ceda o anumita parte din mostenire unuia dintre mostenitori fara a se renunta la toata masa succesorala si fara a se face partaj?

Va multumesc
Salut! Problma:
In urma cu aproape 40 de ani tatal meu care a decedat intre timp , a ocupat un teren ( fost drum de acces la care vecinul a renuntat ) , pe care la ingradit, unindu-l cu curtea. Propietarul drumului de acces a decedat de mult . Dupa moartea tatalui meu am facut succesiunea , nu si partajul.
In acest caz eu ca mostenitor pot invoca uzucapiunea?
Care sunt demersurile ? am nevoie de martori ?
Cum pot afla daca acel teren este inscris in cartea funciara ?
Va multumesc !
Salut!
1. Precontract facut de mana cu martori are vreo valoare? Nu trebuie autentificat la notar ?
2.Se poate renunta la partaj daca succesiunea a fost acceptata si facuta ?
Va multumesc !