avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Activitate Tina 36

Activitate Tina 36

Buna ziua.
Doresc să mă lămurească cineva despre dubla impozitare.
Situația: de 3 luni lucrez in Italia , am făcut rezidenta și toate necesare aici , deci realizez venit care mi se impozitează de către statul italian.
In Romania nu am asigurare medicala, nu cotizez la pensie, nu realizez venit de niciun fel, nici drepturi de autor, pensii și altele,nu am firma de niciun fel.
Dețin o locuință la adresa la care locuiam stabil până am plecat , pentru care îmi plătesc dările la stat anual.
Am vreo obligație sa declar la ANAF precum că realizez venit din străinătate ? ( Precizez că venitul este unul mic , și este realizat din salariu ).
Daca da, de ce ? Dat fiind că mi se impozitează deja aici ?
Am un cont in Euro pe care trimit din când în când sume mici pentru achizitia unui teren .. nu aș vrea să mă trezesc cu surprize, așa cum au pățit alții , care s-au plâns că au primit pe acasă plicuri de la ANAF ,precum că trebuie să plătească impozit pe venit din venituri realizate în străinătate ( nu știu exact ce fel de venituri aveau persoanele respective ).
Va mulțumesc!

Buna ziua. Stimulentul de insertie se poate obtine si din retroactiv ? Adica nu am depus cerere in termen de 60 de zile.
Munceste doar sotul meu, nu a intrerupt munca,iar eu nu am beneficiat niciodata de ccc sau stimulent de insertie.
Am aflat abia acum ca ar fi putut beneficia in schimb sotul meu, deoarece este angajat , angajatorul nu l-a instiintat cu nimic, si am dori sa facem cerere de stimulent de insertie.
Intrebarea este : se acorda si retroacti, daca da, pe ce perioada in urma ?
Va multumesc frumos !
Buna ziua. Sunt mama a 3 copii , toti trei minori : 2 baieti de 2 ani si o fata de 13 ,5 ani.
Doresc sa stiu daca ,pe langa alocatiile copiilor, s-a aprobat o indemnizatie suplimentara sau alocatie suplimentara pentru mamele care au 3 sau mai multi copii, si in ce conditii.
Eu m-am angajat de 1 luna jumate, bineinteles cu minim pe economie,deci realizez venit, tatal la fel.
Dar avand in vedere ca nu am beneficiat de ccc , nici de vreun ajutor la nastere, nici de nimic altceva, a muncit doar tatal copiilor, acum doresc sa stiu daca am dreptul . ( GALATI )
VA MULTUMESC FRUMOS !

Buna ziua. Din punct de vedere legal , al categoriei de incadrare in munca la angajare , dar si categoria, care este diferenta dintre angajarea unui macaragiu si a unui mpr ?
De exemplu, beneficiaza la angajare de o categorie mai mare ,respectiv retributie mai mare fata de mpr ( masinost pod rulant) . Care este modalitatea de acordare a categoriei de incadrare, in baza a ce criterii se acorda ?
Discuție Pfa
Buna ziua. Am detinut un pfa pe care l-am inchis acum doi ani. Il pot redeschide ? Sau va trebui sa fac toata procedura de la zero ?
Care sunt conditiile de plata a taxelor obligatorii la stat pt un pfa ? Ma refer la cas si pensii. Pot opta pentru o pensie privata ,sau sumt obligata sa cotizez la stat ?
Discuție Forma legala
Buna ziua, pentru activitatea de tstuaj corporal/ dermopigmentare care ar fi forma legala de a profesa, inafara de srl si pfa /imm. Ar merge gen o asociatie/ cooperativa familiara ?
Răspuns la discuția Competenta instanta
Intre timp am mai studiat problema si am citit si legislatia, insa ceea ce nu inteleg eu este urmatorul fapt : dat fiind ca fata are dubla cetatenie , si instanta italiana a transfirmat separarea in divort , mai are vreun drept de decizie qsupra minorei care are domiciliul stabil pe teritoriul romaniei ? Care sunt exceptiile de la competenta instantei romane asupra minorului ?

Tina 36 a scris:

Buna ziua. Care ar fi va rog instanta competenta pentru solutionarea schimbarii de domiciliu minor in urmatoarele circumstante :

Actualmente sunt divortata de fostul sot de cetatenie italiana , divort definitiv si de comun acord pronuntat in 2016 . Avem o fiica minora de 10 ani care locuieste cu mine in Romania din 2013 . Eu am gasit insa un loc de munca stabil in Anglia, si doresc sa iau si fetita cj mine, sa isi continue studiile aici. Ce am de facut si care sunt posibilitatie / regulile pentru a face aceasta mutare ? Mentionez ca incredintarea este comuna , dar cu domiciliul cu mine in Romania.
Va multumesc !

Buna ziua. Care ar fi va rog instanta competenta pentru solutionarea schimbarii de domiciliu minor in urmatoarele circumstante :

Actualmente sunt divortata de fostul sot de cetatenie italiana , divort definitiv si de comun acord pronuntat in 2016 . Avem o fiica minora de 10 ani care locuieste cu mine in Romania din 2013 . Eu am gasit insa un loc de munca stabil in Anglia, si doresc sa iau si fetita cj mine, sa isi continue studiile aici. Ce am de facut si care sunt posibilitatie / regulile pentru a face aceasta mutare ? Mentionez ca incredintarea este comuna , dar cu domiciliul cu mine in Romania.
Va multumesc !