avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate Elena717

Activitate Elena717

Eu am rezolvat o situatie similara depunand suma respectiva, de pe persoana fizica, in contul firmei, mentionand despre ce plata e vorba. Important este ca acea suma sa nu apara pe minus in contabilitate. Dar tb sa fie si contabilul dv. de acord cu acest demers
In ianuarie a calatorit copilul meu de 16 ani in Germania. A avut nevoie de procura notariala, cu acordul ambilor parinti. Pentru procura am avut nevoie de invitatie din Germania (de la o ruda). Pe invitatie scria adresa la care sta si perioada. Am inteles ca doar asa poate iesi minorul neinsotit din tara. Ca nu i-au cerut procura la aeroport, asta e alta discutie...
Buna ziua! Am o problema cu un contract neonorat. Anul trecut am incheiat cu o firma un contract pentru promovarea firmei mele. Ne tot suna o doamna cu care mai colaborasem in trecut si ne spunea ca are zeci de clienti interesati de produsele noastre si cumva sa facem un contract de prestari servicii publicitate, ca sa ii indrume catre noi. Prin contract s-a angajat sa promoveze firma noastra la evenimente, sa ne introduca intr-o carte tiparita de ei, etc. Nu s-a intamplat nimic din toate acestea. Am studiat contractul mai amanuntit si am observat ca doamna respectiva nu apare in contract, iar marea firma de publicitate este o firmulita cu sediul intr-un satuc din Ardeal. Nu as vrea sa ii dau in judecata, deoarece suma nu e f mare - 2500 lei. Citisem ca se poate trimite somatie de plata. Nu am sperante ca la sediul social gasim pe cineva de la aceasta firma. Intrebarea mea este: cum transmit somatia de plata?
Răspuns la discuția Furt din magazin?
Multumesc frumos de raspuns!
Am facut o prostie cat mine de mare! Mi s-a stricat un element decorativ al unei piese de mobilier de la Ikea. Am fost la ei sa cumpar elementul si mi-au zis ca nu se poate, trebuie sa cumpar toata mobila. Mai mult de nervi, am luat elementul respectiv din showroom, de la o piesa expusa. Imi este rusine acum. As returna elementul, dar nu stiu cum, mi-e teama sa nu fiu prinsa sau sa atrag atentia asupra mea. Vreun sfat util? Fapta mea este considerata furt?
Sunt administrator si asociat unic la un srl, cu contract de munca.. Firma merge bine, datoriile catre stat achitate, profit nerepartizat foarte mare (dividende neplatite). Imi pot oferi un comision de performanta? Exista prevederi legale pentru asta? Daca da, care ar fi taxele? Multumesc anticipat
Din motive personale am donat copilului minor (16 ani) autoturismul. Realizez acum ca pot pierde locul de parcare, iar asigurarea auto pe numele lui este foarte scumpa. Daca nu facem modificarile la taxe si impozite si nu inmatriculeaza auto pe numele lui, locul de parcare ramana valabil, asigurarea ramane la fel. Care ar fi repercursiunile? Daca nu fac aceste actiuni, poate o terta persoana sa ceara anularea donatiei? Multumesc anticipat!
Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea situatie. Firma noastra este neplatitoare de TVA. Importam faianta dintr-o tara din afara Europei, marfa care va fi transportata de o firma din Austria. Initial ni s-a spus de catre firma de transport ca ni se va emite factura externa fara TVA. Apoi am fost anuntati ca firma noastra nu are CUI ul recunoscut european si ni se va emite factura cu TVA. Am o intrebare: daca platim TVA-ul la transport o data (firmei de transport din Austria) il mai achitam inca o data si in vama romaneasca? In plus, nu intelegem ce ezte acest CUI nerecunoscut european. Numar EORI avem, este cumva vorba de codul EUID? Astept cu interes raspunsul dv.
Nu dorim sa apelam la judecatori, executori, etc. Ci sa mergem pe intelegere amiabila. Vom merge la notar dupa sarbatori. Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Sarbatori fericite!
Se poate face donatie indirecta, prin care sa se compenseze pensia alimentara neachitata cu acest imobil? Suma acumulata in 4 ani, pentru cei 2 copii, este apropiata de valoarea imobilului