avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate Petrica Petrica gelu

Activitate Petrica Petrica gelu

Răspuns la discuția probleme cu instanta
in acest caz consider ca dumneavoastra va este mult mai usoara probatiunea. Intrucat angajatorul a inteles sa nu depuna nici un inscris in acest sens proba dumneavoastra cu martori pe care puteti sa-i prezentati la urmatorul termen -nu-i tineti in sala sa astepte pe hol- este esentiala angajatorul neputandu-va opune mai nimic
bafta
sanctiuni exisata dar ati dat in judecata un angajatior nu pentru a fi el sanctionat sau ca instanta sa-l invete ce are de facut vedeti-va de treaba faceti-va probatiunea cum stiti si veti castiga
eu nu vad unde aveti probleme cu justitia
Răspuns la discuția concediere abuziva??
faptul ca ti se comunica existenta unui post vacant nu te obliga la nimic discutam de contractul tau de munca de postul pe care-l ocupi acordul tau in schimbarea incadrari da posibilitatea societati sa faca o reincadrare in baza unui act aditional Asa ca deocamdata pas nu fa nimic
=D>
DA ar trebui compensat conform contractului colectiv si al codului muncii
Daca fila CEC este data cu titlu conventional de garantie si rezulta acest fapt dint-un inscris nu risti nimic cu atat mai mult cu cat datoriile tale (ale societati catre detinatorul filei CEC sunt 0
Răspuns la discuția ctr as jur + factura
Din punct de vedere al prestatorului de servicii (avocat) ok dar va rog sa luati in considerare si legea speciala ce reglementeaza obligatiile fiscale si modul acestora de evidentiere in registrele speciale ale societatilor comerciale Obligatia de plata se naste la semnarea facturii fiscale pe care orice comerciant are obligatia sa o emita iar stingerea obligatiei nascute odata cu emiterea si acceptarea la plata a facturii fiscale se face la data emiteri chitantei. Nu se pot face plati si incasari mai mari de 5000 lei cu chitanta. ori pentru un serviciu respectiv asistenta juridica intrun dosar cu onorariu mai mare plata se va face obligatoriu prin banca. Asa ca in opinia mea clauza este ciudata si fara efect din punct de vedere fiscal. Nu am nici o abligatie fiscala (de plata ) atata vreme cat nu am factura.
Izvorul obligatiei este intradevar contractul dar obligatia fiscala se naste la emiterea facturi in baza contractului. Eu nu pot face plata decatr in baza unei facturi.
Da pentru cazuri speciale este obligatoriu de adus coopie a certificatului. Se ridica cateva probleme deosebite si anume
1. fiind in perioada de preaviz pe carenu am inteles daca a fost ceruta si pretinsa de angajator sau nu. aveai calitatea de salariat si pentru situatii deosebite se acorda concedii suplimentare dovedite cu certificatul de deces .
2. in situatia in care erai in ultrima zi de preaviz aveai mai multe posibilitati concediul; de odihna; cel suplimentar ; sau pur si simplu lipsa de la serviciu. Pentru o singura absenta nemotivata nu putea nimeni sa-ti desfaca in baza lui61lita
Răspuns la discuția admitere inm
am citit toata tevatura si am ajuns la concluzia ca nu prea ati fost prin salile de judecata sa vedeti modalitati diferite de judecata uni judecatori care au profesia nu se stie de unde judeca intrun fel iar alti care ... judeca .... . Intrebarea de la care s-a plecat este infractiune chiar daca nu exista paguba. Daca vreti sa fiti magistrati treceti va rog cam 5 ani prin viata privata si pe urma prezentativa la examen puteti invata si 6 luni pentru ca experienta privata ajuta mult!
Bafta
Răspuns la discuția inchidere pfa
sau mai bine opinia mea adreseaza intrebarea l administratia fiscala si poate scapi de amenda