avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters48380

Activitate ContSters48380

Multumesc! URRRAAAAAAAAAAAA!=D>:dance4:Ce fericiti vor fi copiii cand vor afla!
O zi minunata
Buna ziua,
In urma divortului am obtinut custodia copiilor(15 si 11 ani), tatal nici macar nu a cerut drept de vizita. Vrem sa plecam in vacanta in Bulgaria, este nevoie de acordul tatalui9procura)? Daca da si acesta nu vrea sa-si dea acordul ce pot face?
Multumesc
Am facut cerere pt validarea popririi(pt ca sentinta a devenit definitiva si irevocabila) dar procesul a durat 6 luni , dupa care dosarul a fost trimis la alt complet de judecata , d-na presedinta invocand incompetenta in acest caz( de parca nu a inteles de prima data ca este vb de o pensie alimentara).Si uite asa dosarul este plimbat de la un complet la altul in timp ce copiii mei cresc si nu beneficiaza de drepturile lor, impuse de lege dealtfel.
Va multumesc pt raspuns dar....traim in Romania(din nefericire).
lery, eu am facut plangere penala din luna sept 2008. Am fost chemata impreuna cu baiatul de 14 ani sa dam declaratii peste declaratii precum suntem de acord sa fie trimis in instanta. Tatal a dat si el declaratie ca este de acord cu intocmirea dosarului penal. De atunci am mai fost chemata sa mi se spuna ca tatal isi aranjase sa apara fara venituri, i-am invatat eu pe d-nii anchetatori sa mearga la Registrul Comertului si tot ce trebuie sa ceara de acolo, intr-un final s-a descoperit venitul( ma rog, o parte din el) realizat si din luna ianuarie 2009 nu mai stiu nimic. Am fost si eu sfatuita sa fac o plangere precum se intarzie ancheta .Nu stiu daca am vreo sansa sa ajunga dosarul anul acesta pe rol.
Il rog pe d-ul avokitten sa ne explice ce inseamna "actiune cu pretentii" si cum sa procedam la inaintarea ei.
Cu respect
:offtopic: Stimata d-na, ati fi foarte uimita daca ati afla prin ce am trecut eu doar cu o simpla cerere de validare a popririi(a pensiei alimentare retroactive stabilita de instanta la divort) in urma unei sentinte definitive si irevocabile la care tatal copiilor nu a facut apel in timpul legal. Dupa 6 luni de amanari ilegale dosarul a fost trimis la alt complet de judecata deoarece d-na presedinta a constatat ca "nu este de competenta mea , fiind vorba de pensia alimentara"( de parca nu a citit in 6 luni ce cuprinde cererea mea).
Sunt de acord cu dvs, legile la noi in tara nu sunt facute pt toti ci doar pt prosti si cei care nu isi permit financiar sa le cumpere( asa cum face tatal copiilor mei).Acum nu pot decat sa astept majoratul copiilor cand , cu siguranta, voi fi instiintata ca acestia nu mai indepinesc conditiile primirii pensiei alimentare.
Sfatul meu este sa va luptati pt copilul dvs, orice ar fi nu lasati pe nimeni sa-i calce sentimentele si drepturile in picioare.
Mult succes!
Răspuns la discuția Cine face legea?
Multumesc mult pt raspuns. In cazul acesta nu pot decat sa sper ca fiul meu va spune adevarul si nu va incerca , din mila si de rusine, sa-si apere tatal , asa cum a facut-o pana acum. Este f dificil pt un copil sa fie pus in situatia asta, indiferent de conditiile in care s-au despartit parintii. De fapt...parintii nu ar trebui sa-si expuna copiii la asemenea situatii . Era minunat daca tatal copiilor se interesa de soarta lor decat sa isi trimita copiii prin instante sl pe la sectii de politie pt o suma derizorie fata de venitul pe care il realizeaza.
Cu stima
In urma cu 5 luni am depus o plangere penala impotriva tatalui copiilor mei pt abandon de familie deoarece nu a respectat sentinta devenita irevocabila si plateste pensie alimentara dupa cum doreste el. D-ul maior care se ocupa de dosar mi-a spus ca a fost amanata trimiterea dosarului in instanta pt ca tatal copiilor si-a aranjat peste tot sa nu apara cu venit iar cei de la firmele unde realizeaza venituri au tot amant ,din diferite motive, sa trimita veniturile lui . Astazi am fost vizitata de d-ul maior si mi-a adus la cunostinta ca, in momentul in care au trimis dosarul la Parchet pt a fi trimis in instanta , un domn procuror ( care bineinteles este cunostinta de a fostului sot) i-a spus ca nu trimite dosarul pe rol pana cand copilul meu cel mare in varsta de 14 ani nu da o declaratie in care sa spuna daca tatal lui a avut sau nu grija de ei pe perioada divortului. Din cate stiu eu , un minor nu poate fi interogat decat cu acordul tutorelui si, rolul dosarului penal este de a obliga debitorul sa respecte hotararea judecatoreasca devenita definitiva si irevocabila ( sentinta la care nu s-a facut apel in perioada stabilita de lege).Ce rost are traumatizarea psihica a unui copil care a suferit si asa destul de mult din cauza lipsei de interes a tatalui sau ?Este legala procedura? Sa fiu sincera mie una imi convine sa dea aceasta declaratie fiul meu pt ca asa poate dovedi cat a suferit din cauza tatalui sau dar nu sunt de acord sa fac pe plac unui domn care face tot posibilul sa amane inevitabilul( oameni nevinovati sunt condamnati, poate ati vazut cazul mamei care face inchisoare pt ca nu a avut venit sa plateasca pensia alimentara copilului ramas cu tatal lui si cei doi copii rezultati din casnicia ulterioara stau acum si-si asteapta mama ) . De ce legea nu este la fel pt toata lumea ?
Multumesc
Răspuns la discuția probleme juridice de familie
:offtopic:Bravo, dom'le! Toata stima mea! Tatal copiilor mei nu a vrut nici sa stabilim de comun acord programul de vizita la copii, nici nu a cerut program de vizita, nici nu vrea sa vina cand il cheama copiii (in varsta de 11 si 15 ani).SO...=D>
Ma plec in fata acestui tatic.
Răspuns la discuția Program de vizita
Va inteleg prin ce treceti, nu va judec,va inteleg perfect, copiii mei au avut parte exact de aceleasi "tratamente" din partea tatalui lor. Insa va sosi o zi cand fetita va va intreba( dupa ce ii vor fi bagate in cap fel de fel de indoieli din partea tatalui) de ce nu l-ati lasat s-o vada, sa -si petreaca timpul cu el. Va trebui s-o lasati pe ea sa-si dea seama ce fel de "om" este tatal ei, va asigur ca va intelege. Daca el nu s-a implicat in viata copilului, probabil nu o va face nici de acum inainte .Insa exista posibilitatea sa-si fi dat seama ca a gresit si acum, cand a realizat ca o poate pierde, sa se schimbe ca tata , sa scoata la iveala calitatile pe care nu si le-a pus in valoare pana acum.Va inteleg temerea, daca este o persoana agresiva ar trebui sa existe o solutie ca fetita sa nu fie lasata singura cu acesta.
Va doresc multa putere si intelepciune, sa le puteti duce pe toate cate vor veni( va spun din experienta...unii oameni folosesc orice metode pt a se razbuna, mai ales pe proprii copii).
Cu stima
Răspuns la discuția Program de vizita
Iertati-ma ca-mi exprim parerea: tatal copilului dvs este de admirat. Copiii mei se lupta cu tatal lor sa-i ia macar o ora la cateva luni, acesta nu a cerut drept de vizita si a spus de fata cu fiii sai "eu o sa iau copiii CAND o sa am timp si DACA o sa am timp. Nu s-a luptat o secunda pentru ei, nu le da nici macar un telefon....Acum nu mai vor ei sa auda de el, eu ii rog sa-l sune insa au inteles ca el nu-i vrea si cred ca este mai bine sa-i las sa hotarasca singuri, pana cand lucrurile vor intra pe un fagas normal. Copiii NU SUNT UNELTELE DE RAZBUNARE ale parintilor.
Copiii trebuie sa aiba relatii si cu parintele care nu locuieste cu ei.