avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate silviuks

Activitate silviuks

Răspuns la discuția proprietar cota indiviza???
Nu vreau sa ma bag in discutie, dar as avea o intrebare oarecum asemanatoare si nu vreau sa deschid un nou topic.
se poate ca unul din parinti sa-mi vanda cota indiviza pentru un teren + casa construita? daca da, cum se calculeaza taxele / impozitul?
Buna ziua,

Am o problema. Sunt PFA si am sediul social intr-un imobil detinut de parintii mei. In momentul de fata se pune problema vanzarii acelui imobil. Este cumva nevoie de acordul meu? Dar daca vreau sa ma opun vanzarii, pot?

Multumesc
Buna ziua,

1) Poate sa-mi spuna si mie cineva foarte clar care sunt comisioanele pe care o banca le poate cere unui client? Sper ca nu trebuia sa specific faptul ca ma refer la comisioane legale (abuzive sunt multe).

2) In contractul primit de la FNGCIMM se specifica destul de clar ca acest comision este platit de finantator (sa inteleg ca banca), iar in contractul dintre mine si banca se scrie ca eu trebuie sa-l platesc.

acum, stiu sigur ca respectivul comision nu se gaseste printre cele 4 (legale), dar totusi banca l-a trecut in contract.

E vreo cale sa scap de acest comision? Daca ma adresez OPC sunt sanse sa primesc o solutie favorabila?

Multumesc anticipat,
Silviu
Răspuns la discuția Norma de venit IT eliminata
Intrebare intrebatoare:
Au dreptul sa scoata dupa bunul plac unele activitati? Si cand anunta? Oamenii astia sunt chiar cretini ....
Stiu ca e posibil sa radeti sau sa faceti "misto" de mine, dar am cateva intrebari.
Sa zicem ca vreau sa dau guvernul in judecata pentru modificarea sumei platite in perioada de crestere a copilului. Ce sanse as avea de castig?

1) sa zicem ca imi "rup" masina intr-o groapa pe cine dau in judecata si ce sanse de castig sunt?
2) imi ridica masina si (matematic) pot demonstra ca nu am unde s-o parchez legal / regulamentar la o distanta decenta de casa. Pe cine dau in judecata?

Răspuns la discuția Asociat unic
Nu, nu mai vreau asociati...
daca ziceti ca se poate ca firma sa cumpere partile lor sociale este perfect. dar in acel moment, toate datoriile/cheltuielile ... pot fi suportatea de "firma mama"?
Discuție Asociat unic
Buna ziua,

Sper sa nu va fac sa plecati imediat ce ati citit titlul. problema mea e urmatoarea: sunt asociat la 2 societati: la una impreuna cu inca 2 colegi, la cealalta unic asociat. acum, cei doi vor sa iasa din firma. eu nu vreau sa dizolv firma (unul din motive ar fi procesul foarte indelungat), dar nu pot nici sa raman unic asociat pe aceasta. ce solutii am ? poate firma la care deja sunt unic asociat sa cumpere partile sociale ale celor 2 colegi?

Multumesc foarte mult pentru ajutor.