avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate otto2007

Activitate otto2007

Buna ziua, legea imi permite sa cer autorizatie provizorie pentru o amplasarea unor spatii de expunere a marfurilor pe domemiul public ca prelungire a unui magazin pt 3 luni de sezon estival? Ce presupune? Multumesc
urma sa intre in vigoare in septembrie 2021
am citit in art 56 din legea 127 din 2019. A fost abrogat?
Buna ziua, am 60 ani si trei copii.Pot depune dosarul pentru pensionare la limita de varsta? Cu cei 6 ani care se dau pt copii ar fi 66 de ani.
Buna ziua, se poate publica pierderea cartii de munca in MO daca nu stiu seria si nr?
Buna ziua, doresc sa ma pensionez la limita de varsta. Am pierdut carnetul de munca si fac demersurile necesare pentru recuperarea vechimii, stiu ce implica . Am primit o adeverinta de la casa de pensii care atesta stagiul de cotizare incepand cu 2001 pana in prezent. Pentru perioada dinainte am luat legatura cu fostii angajatori , astept adeverintele.
Intrebarea mea este urmatoarea: La depunerea dosarului de pensie, pentru perioada cuprinsa in adeverinta de la casa de pensii mai trebuiesc depuse adeverinte de la angajatori avand in vedere ca ei figureaza cu perioada si stadiul de cotizatie in actul emis de casa de pensii? Multumesc
Buna ziua,
Ma intereseaza Art 8 ( Contraventii si cuantumul amenzilor) privind fapta prevazuta la litera D.
Toti inspectorii dau amenzi de 10000 lei pt acest lucru, eu nu am gasit in legislatie acest maxim . Va rog sa ma ajutati
Buna ziua
Stie cineva daca proiectul privind incriminarea neplatii impozitului cu oprire la sursa ca fiind infractiune a fost votat si publicat in MO la finele anului 2016?
Răspuns la discuția Suspendare activitate IF
multumesc
Buna ziua, intentionez sa suspend activitatea IF-ului pe care il detin pe perioada maxima de 3 ani. Va rog sa imi spuneti daca trebuie sa depun toate declaratiile pentru anul in curs inainte de suspendare sau trebuiesc depuse la termen, adica anul viitor in martie?