avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate Iuliannnn

Activitate Iuliannnn

Răspuns la discuția Yva pt un apartament


Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

va fi cu 9% . Trebuia livrat pana la 31.12.2023 ca sa fie cu 5% .


Cei 9% se calculeaza din valoarea totala de vanzare a imobilului sau..
Buna ziua, eu am platit in anul 2022 un avans pt un apartament ce va fii predat anul acesta, 2024. Intrebarea mea este, se incadreaza la tva de 5% cat era atunci sau se modifica la 9%? Suprafata utila a apartamentului nu depaseste 120mp cu tot cu balcon.
Multumesc
Buna ziua,
In 2022 am semnat o promisiune de vanzare cumparare a unui imobil pt care am dat un avans de 27000 de euro. Termenul de predare fiind 31 12 2023.
Pe data de 5 aprilie 2024 , am fost sunat si mi a trimis un act aditional pe e mail pe care ar trebui sa merg pe data de 19 aprilie 2024 sa l semnez. Din acel act aditional reies urmatoarele:
1. Dezvoltatorul isi ia angajament ca in termen de 30 de zile termina imobilul si urmeaza sa semnam contractul de vanzare cumparare
2 In cazul in care dupa acele 30 de zile nu se semneaza contractul, dezvoltatorul va restituii avansul.
Problema este in felul urmator, nu va fii gata in acele 30 de zile imobilul cum sustine si noi nu vrem sa nibse restituie suma, vrem sa ne mutam in acel apartament conform promisiunii de cumparare. Mai am prieteni care au achizitionat in acelasi bloc, iar ei nu au fost sunati ca sa li se ofere acel act aditional.
Ce este de facut?
Noi nu vrem sa semnam acel act aditional, mi se pare abuziv, ca si cum s ar fii folosit de banii mei in acesti 2 ani
Buna ziua,
De putin timp am achizitionat impreuna cu sotia un imobil. S a achitat o suma avans, restul pana la valoarea finala se achita in rate egale timp de 20 de ani.
Intrebarea mea este in cazul unui divort, ce ii revine ei mai exact? Avand in vedere ca acel avans a fost achitat din banii mamei, pt care am un act la notar in care se specifica acest lucru.
Intrebarea este mai mult pt linistea mamei :)


latka a scris:

Pai nu e OK, nu trebuie absolut nimeni sa se uite live. Faceți reclamație, de aia v-am dat link-ul.


O sa fac. La instalarea altei camere de supraveghere, implicit cea din lift, nu trebuie o licenta anume care este eliberata de igpr? Sau are voie sa o instaleze asa pur si simplu


latka a scris:


2. Au voie, nu au voie sa urmareasca in direct (inregistrarile nu sunt la dispozitia oricui, trebuie sa existe un regulament de utilizare a datelor), daca nu credeti reclamati aici (ea e autoritatea in materie) :
[ link extern ] /

Actiunea este facuta de catre reprezentantul asociatiei scoarii blocului. Nu trebuie totusi sa respecte niste norme inainte de a instala? Gen licenta de la IGPR ? Camerele sunt in spatiu comun si nu mi se pare normal ca eu sa fiu in lift, poate vreau sa ma scarpin in nas, iar vecinul de la parter sa se uite de jos pe monitor ce fac eu in lift :) la acel monitor toata lumea are acces inclusiv sa umble la inregistrari sa se uite si sta in permanenta aprins si daca eu stau sa astept liftul pot vedea tot ce se intampla in sau langa bloc :) nu cred ca este ok
buna ziua
As avea 2 intrebari.
1. De la ce varsta trebuie trecut minorul la intretinerea blocului? Daca se poate si un link cu legea respectiva aprobata si publicata
2. Au voie sa monteze camere de supraveghere in liftul blocului?
Răspuns la discuția Certificatul de casatorie
Intre timp sotia mea a gasit si cel de al 2 lea certificat.
Noi cand am avut cununia civila ea s a prezentat cu cel din 94, original si copie, nu cu cel din 96. Cei de la evidenta populatiei nu au zis nimic in momentul respectiv, chiar am semnat acel act de casatorie amandoi.Afecteaza cu ceva treaba asta? Ea nu stia de existenta celui de al 2 lea din 96.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
NU, casatoria nu este afectata de acest fapt.
Sa duca Certificatul pe care-l are si apoi sa solicite sa se constate cine a cerut certificatul din 1996.
Atata timp cat ea il are pe cel din 1994 care a fost anulat de drept prin emiterea celui din 1996 atunci ea va trebui sa solicite emiterea altui certificat de nastere care sa-l anuleze de drept pe cel din 1996 pe care nu-l are.

Răspuns la discuția Certificatul de casatorie
Dar cum este posibil sa fie un certificat emis asa din senin? Precizez ca sotia mea acum 3 ani si a schimbat buletinul deoarece s a mutat in alt apartament in alt judet, apartamentul fiind al ei. Cum e posibil acum 3 ani ni s a sesizat acest fapt ca are 2 certificate de nastere si unu din ele trebuie sa il predea, iar acum cand a mers sa schimbe buletinul cu noul nume aceeasi adresa, apare din senin si cel de al 2 lea certificat de nastere, dupa 3 ani de zile? Totul bune si frumoase numai la buletine la evidenta populatiei dupa atata timp se trezesc din senin ca o pers are 2 certificate de nastere?
Răspuns la discuția Certificatul de casatorie
Buna ziua,
Este vorba de 2 certificate de nastere nu 2 acte de casatorie. In momentul casatoriei dansa l a dus pe cel din 94, nestiind ca mai exista unul in 96 eliberat.
Sa spunem ca il duce, pt eliberarea actului de identitate si pe cel din 94 sa il predea, nu afecteaza lucrul acesta certificstul de casatorie? Gen sa fie nul din cauza faptului ca in momentul predarii actelor pt casatorie original si copie, s a prezentat cu cel din 94, ea nestiind ca sunt 2 certificate de nastere. Trebuia si ea anuntata in momentul respectiv nu dupabsemnarea actului de casatorie nu?
In momentul in care ea a fost sa isi schimbe buletinul pe noul nume, cel de barbat, a prezentat si actul de casatorie. Cel de la evidenta populatiei nu i a spus nimic despre certificat, doar de faptul ca trebuie sa mearga cu cele 2 certificate de nastere, ca cel din 94 trebuie predat. Ea cand s a maritat a fost cu certificstul de nastere din 94, nu afecteaza nu?

Av. Diana Matei a scris:

Bună ziua!
Sunt două exemplare eliberate, unul în 1994, ceea ce pare a fi anul nașterii, iar celălalt în 1996. Din moment ce doar un exemplar poate să aibă la ea, celălat trebuie să-l predea, iar în cazul de față exemplarul pe care trebuie să-l predea este cel din ‘94.