avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate itun

Activitate itun

Drept civil-mosteniri,drept de proprietate si altele
Buna ziua !Am fost casatorita timp de zece ani si m-am divortat.Am introdus actiunea de divort odata cu partajul..
Intrebare !
Am dreptul in urma fostului sot la o creanta din valoarea apartamentului la masa succesorala tinand cont ca s-a platit acesta timp de zece ani impreuna pana la definitivarea partajului ?Fostul sot a decedat in 2022,A avut loc actiunea de partaj insa nu am beneficiat nimic din cauza violentei partenerului de viata .Instanta a hotarat cat la suta imi revine din valoarea apartamentului la actiunea de partaj.Hotararea divortului si a partajului a avut loc in anul 1995.
Va multumesc !
Buna ziua !
Am fost casatorita timp de 10 ani si m-am divortat.Am facut actiunea de divort odata cu partajul.Precizez ca am terminat cele doua actiuni in anul 1995.Instanta a hotarat cat la suta imi revine din plata casei ,la care am participat timp de 10 ani ,casa proprietate a fostului sot se platea in rate .Fostul sot ,a decedat iar acuala sotie a deschis masa succesorala .Mentionez ca eu am un copil cu fostul sot iar actuala sotie are de asemeni un copil.Daca nu am beneficiat nimic din munca mea de 10 ani ,as putea avea o creanta din plata casei in timp de 10 ani convietuind cu acesta? Va multumesc !
Va multumesc foarte mult !
Multumesc frumos ! Insa ati putea sa-mi spuneti ce ar trebui sa mai fac in legatura cu violarea corespondentei ?
Buna seara ! Imi violeaza cutia de scrisori cineva din bloc si imi pune o multime de facturi ale altor locatari .Banuiesc ca este vorba de o fata a unui vecin care traieste in concubin cu o vecina care este proprietara si este in dusmanie cu mine .Aceasta o influenteaza pe aceasta fata sa - mi faca rau..Mi-a desenat peretii din hol al proprietatii mele ,mi-a zgariat peretii de mai multe ori .Am vorbit cu tatal acestei fete si a inceput sa ma injure.Am fost obligata sa-mi pun camera de supraveghere fiindca ma puteam astepta la orice din partea acestui individ.Am facut o petitie la politie si mi-am luat numar de inregistrare.Vreau sa-l dau in judecata pe acest individ insa doresc un avocat din oficiu si nu stiu cum sa procedez ca sa-l angajez in aceasta speta As dori sa ma ajutati cu aceasta problema .Intru-cat sunt o persoana singura si am si o varsta de 68 ani.
Va multumesc !.
Va multumesc foarte mult !
Va multumesc frumos !
Buna seara,
As vrea sa stiu ce spune ''Noul Cod Civil de Granituire actualizat in 2023 -Lege 5.ro"
Va multumesc anticipat !
Va multumesc frumos si va apreciez mult !
Multumesc frumos si va apreciez mult !