avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate Borhes John

Activitate Borhes John

Conform Norme la Legea 230/2007
Art. 17. - (1) Comitetul executiv al asociaţiei de proprietari are următoarele atribuţii:
r) stabileşte cotele de participare pe persoană la cheltuielile aferente persoanelor cu domiciliul în clădire şi pentru persoanele care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe lună

adica 15 zile

Totusi presedintele in mod normal cere o declaratie pe proprie raspundere conform art. 326 Cod Penal referitoare la falsul in declaratii, ca locuiesc X persoane (de la tot blocul)

Daca nu primeste aceasta declaratie, sau in cazul in care "este informat" ca ceva diferit, acesta poate stabili un alt numar de persoane in baza a 2 declaratii pe proprie raspundere conform art 326 de la 2 vecini care "vad x persoane". Totusi aici sunt 2 situatii, in prima situatie dumneavoastra veniti cu o cerere pentru X persoane care anuleaza declaratiilor vecinilor "martori" (adica corectati situatia), daca presedintele, nu o primeste, nu o inregistreaza, sau asociatia hotaraste sa nu se ia in considerare pentru ca ei stiu mai bine, faceti direct plangere penala pentru abuz in serviciu si declaratie mincinoasa cu efect, explicati situatia si puteti adauga si hartuire. In a doua situatie, solicitati o ancheta de la organ, posibil sociala si totul se va rezolva, cine a dat declaratia mincinoasa probabil va lua o amenda penala - de asta zic in scris, dar poate fi mult mult mai rau daca asociatia se opune

Pe scurt am avut o situatie cu vecini bagaciosi care nu discutau cu persoana, doar asa intre ei ca vad si fac, persoana in cauza s-a adresat parchetului si a adus pentru prietenul sau declaratie pe proprie raspundere data la notar, copie dupa buletin care demonstreaza ca locuieste ca domiciliu in alta parte, acte de proprietate (dar putea aduce doar o declaratie de la parintele la care acesta locuia dupa caz), certificat fiscal si o chitanta la salubritate de la primarie (aia cu impozitele), deja avem 5 documente stampilate care fac obiectul anchetei, in fata acestor probe, asociatia a adus ioc din flori (au pierdut declaratiile lor dupa ce au fost informati de consecinte) si si-au cerut public scuze pentru ca "ei nu stiau, ca nu aveau cererea si au intrebat asa informativ si ca una si cu alta"...da erau palizi la fata. Desigur persoana in cauza putea sa mearga pe linie civila -adica instanta si tot in cadrul anchetei se puteau lua marturi, declaratii, facute ceva investigatii, de obicei cine nu are dreptate cedeaza primul si foarte repede, dar acest caz a fost o situatie speciala.

Pe scurt mergeti cu justitia sunt 10 RON da stim cu totii ca daca administratia va trateaza asa cu un posibil partener de viata se va repeta si cu alte chestiuni.

Situatia se putea rezolva si daca X ar fi facut plangre inregistrata la politie, chiar daca politia nu ar fi facut nimic, in baza inregistrari +declaratiei pe proprie raspundere de X persoane ar fi putut forta administratia sa nu mai indoaie legea si sa primeasca cererea. Politia bineanteles a fost dulce si a incercat sa domoleasca apele, dar daca aplicau legea cineva facea puscarie

Desigur asta e o situatie, o alta situatie e 5 masivi stau cu muzica la maxim in apartament cu 0 persoane zilnic, da exista, da sunt si solutii nu zic ca X sau Y

Eu am avut o situatie personal, presedintele m-a abordat trecator si m-a intrebat de X sau Y, am dat ceva detalii, cand a propus ca daca e cazul sa fac o cerere, i-am explicat mai pe larg si l-am asigurat ca o sa fac o cerere daca se schimba.

Acuma mai vreau sa mentionez si problema reala, in instanta esti nevinovat in principiu pana la proba contrarie deci daca tu declari X atunci sarcina dovezi cade pe spinarea asociatiei, dar daca asociatia face schimbarea la X+1 din Pix, sarcina dovezi cade pe spinarea ta. Totusi asociatia trebuie sa aiba ceva date, cum ar fi o fata, un baiat, mai multe persoane, dar odata identificat (daca e vorba de un prieten/o prietena) pentru aceasta persoana exista un morman de acte care demonstreaza cel putin informativ unde locuieste: buletin, acte proprietate, taxe si impozite, salubrizarea tot la taxe si impozite, declaratie de la asociatia de locatari la care e inscris etc. Singura dovada care bate asta sunt probe video daca asociatia are camere si stau ei 16 zile fix sa identifice ca persoana intra si doarme acolo si le prezinta in instanta, abia atunci poate fi vorba de o demonstrare peste documentatie. Deci in consecinta ce pot sa spun luptati cu abuzurile de orice parte ar fi ca azi va ia un deget si maine...stiti cum e, totusi nu riscati declarati daca nu puteti proba ar fi sfatul meu, probele de genul asta se coroboreaza si pot duce inspre hartuire sau cheltuieli de judecata daca cineva are suficienta rabdare si perseverenta (sau poate o pila)
Răspuns la discuția 864/2016 padure
Usor tardiv dar am aflat

se numeste HG 864/2016 si o gasiti aici se numeste minimis

[ link extern ]

Doua mentiuni
1 trebuie sa NU desfasurati activitati economice (e o gresala in text)
2. 30 de Ha maxim pentru persoana fizica sau juridica (adica daca sunt 61 de Ha in coproprietate la 2 oameni nu e ok dar daca sunt 89 Ha in coproprietate la 3 oameni e Ok. Daca ai 40 de Ha in coproprietate cu fratele se considera 20 Ha fiecare + 5 Ha singur si se poate aplica la ocol cu un morman de acte, cereri si certificat fiscal pentru minimis)
E super usor le dai pe mail si speri sa nu intre in SPAM ca nu poti aplica decat in ianuarie al fiecarui an. Daca intra in spam, platesti paza, deci e bine si un telefon dupa trimisul actelor. Alternativ copii xerox si posta cu confirmare de primire. e o procedura destul de stas aparent, doar ca se face ocolul ca nu stie si nu raspunde la mail :)

Scriu poate ajuta pe altcineva
Răspuns la discuția Renuntare repartitoare
O sa o pun cat de simplu pot: nimanui nu ii pasa cat timp se plateste factura, normele respective sunt pentru judiciar si contestatie in instanta....

Copiati linkul de mai jos, a vedea raspunsul oficial

In principiu normele metodologice sunt un exemplu de buna practica, dar in lipsa unui organ executiv de control, singura plangere impotriva administratiei este una penala. Adica daca aveti dovezi clare ca fura - cu factura, chitante etc....atunci puteti apela la politie

Renuntarea la repartitoare este o decizie doar comuna, adica daca voi vreti sa luati factura si sa o imartiti egal intre voi nimeni nu se supara, daca vreti sa platiti dupa suprafata/consum sau numar de persoane = totul ok, cat timp se achita factura, nu se taie apa, Radet nici nu merge in instanta macar, doar taie agentul termic pana "se lamureste situatia platii neefectuate"

[ link extern ]
Va multumesc frumos pentru raspuns domnul Neagu.

Buna ziua

Angajat full time, profesor cu salariu - totul ok

Sunt si PFA si am prestat pe 2019 activitati cu un venit brut de 6000RON (total pe tot anul in perioade variate - traduceri etc)

Incerc sa bag la ANAF declaratia unica dar imi tot baga CAS in valoare de 1500 RON (25%) si nu am optiunea sa o scot, nu am nici optiunea sa demonstrez ca am platit CAS prin angajator

Intrebarea este daca pot face ceva, in mod normal eu sunt peste plafon deci ar trebui 10% dar pentru ca nu pot sa imi declar jobul in minunata declaratie imi baga venitul pe PFA sub plafon deci 25%

S-a mai confruntat cineva cu asta, stie ce sa fac, un sfat va rog?
Răspuns la discuția Vanzare cumparare padure
Stiu ca e tarziu dar o lamuresc eu, ca am vazut ca mai intreaba lumea si sa fie lamurita.

Ok cat costa padurea, pai in general la notar, sunt niste liste in 2018-2019, in mare parte pretul la grila notariala este 2 RON/MP sau 4 RON/MP in functie de niste conditii

Deci 1 Ha este estimat minim 20000 RON sau 40000RON. Dupa mai e o lege cu minus 30% daca nu are drum de acces, adica daca e tanara sau batrana se mai scad 30% daca nu are drum de acces.

Acum valoriile astea sunt estimative, un hectar de padure variaza de la 2000 la 5000 de euro, cu mentiunea ca un hectar de stejar poate duce la 36000 euro (dar nu este neaparat)

Bun cat valoreaza? pai la notar valoreaza 20000 RON 2RON/MP chiar daca e stejar chiar daca e fag

Bun, cum functioneaza pretul. Pai e foarte complicat dar in principiu iti trebuie 100Ha minim ca sa poti taia, daca ai mai putin trebuie sa te asociezi cu altii, sa intrii intr-o obste sau sa iti faci o obste, e complicata rau partea asta, dar sa spunem ca ai reusit sa strangi cele 100 de HA necesare taierii.

Gaura in buget, Pana strangi 100 de HA platesti taxe pe padurea respectiva SI foarte important esti obligat sa platesti paza - paza variaza dar sa zicem 160 RON pe Ha, daca nu platesti paza, nu e bine ca eventual va trebuii platita si daca nu a avut paza esti amendat pentru toti pomii care au fost taiati intre tim. Dar daca esti mostenitor tacit si nu o posezi? Pai legea te obliga sa platesti paza si atunci, sa te anunti la ocol si sa platesti paza si taxele pana faci succesiunea, care costa o avere.

Bun ai 100 de Ha. ce e de facut. Pai ai putea sa o viinzi sau ai putea sa iti scoti bani pasivi.

CUM?

1. plateste taxele la zii la primarie, cere certificat fiscal, cere adeverinta de rol fiscal

2. dute la ocol cu titlul de proprietate, CF si adeverinta si fa contract de paza, plateste-l, cam 16000 RON sa zicem

3. Acum ai 2 optiuni - sa tai sau sa incasezi bani ca nu tai, pentru ambele optiuni iti trebuie amenajament. Daca tai tu un pom, faci puscarie,sau contraventie, ma rog.

Deci gasesti o firma de amenajament si ii rogi sa il faca repede - dureaza cam 2 ani in practica, dar am auzit si mai rapid, aici platesti cam 150 RON/Ha pentru amenajament. In timp ce se face platesti si taxele si paza. Dupa un timp primesti o carte - numita amenajament silvic cu toate datele - cati copaci sunt, specia, cantitatea si niste date, de metru cub, dar si mai important clasa de productie intre 1-5 care iti spune cat poti sa tai din padure pe HA ca sa nu o omori / pe an

Clasa 3 e cam 2.5Mc /ha/An
clasa 1 e cam 8 MC/Ha/An

Si acum ai optiuni. Optiunea A este apia, unde cauti aici

[ link extern ]

iei cam 38 euro pe Ha +120 euro pe Ha pe care nu poti sa tai din aia pe care tai

E complicat rau citeste ghidul daca vrei e destul de clar

Optiunea B este vorbesti cu o firma de exploatare forestiera, inchei contract, faci cerere la ocolul silvic de marcaj conform amenajamentului, apoi primesti un APV - act de punere in valoare in baza amenajamentului si apoi ceri firmei sa iti execute exploatarea conform contract + APV

In functie de clasa de productie APV si ce scrie in amenajament iei cam 150 RON/Mc/An sau 120 RON/MC/An - in functie de dificultatea in exploatare

Tu in timpul asta platesti paza, platesti taxe si ce mai e, firma se ocupa de tot si tu doar trebuie sa faci cereri

In medie poti sa te astepti cu toata munca asta cam la o suma dubla fata de ce platesti la paza. Unele zone nu pot fi exploatate chiar daca ai amenajament ca sunt protejate gen dealuri ca daca tai pe deal o ia in jos muntele - da sunt rare cam 15-25% din suprafata si poti taia pe celalte ca sa compensezi. Ma rog cand faci amenajamentul o sa fie mai clar ce zic. Eu dau optiuni informative

Daca vrei un sfat tine padurea, si exploateaza, nu scoti cine stie ce dar iti platesti paza + ceva de buzunar, dar in viitor nu se stie ce se va intampla

De ce nu conteaza cati MC ai in padure? Pentru ca nu poti sa o tai , chiar daca ai 30000 MC asta inseamna cam 300 Mc/Ha, o padure destul de deasa, dar tu ai voie sa tai doar 5-6 Mc pe an pe Ha deci iti ia 60 de ani sa tai 30000 MC / Ha. Oricum e o valoare uriasa si daca o vinzi la rece - fara amenajament fara nimic dar are avantajul ca pentru 2 cereri pe an iti dublezi investitia in paza

Bine preturile variaza major si pierzi o avere pana ajungi la APV, ocolul silvic iti poate oferii 50000 de firme care exploateaza daca ai amenajament si apv ca toti sunt mana in mana acolo, doar sa scoata niste bani. Dupa firma il ia de la tine si il vinde la pret dublu la diferite parti

Acum nu poti sa tai nici ce vrei tu, sa spunem ca menajamentul zice ca poti sa tai 8 MC/an/Ha adica 800 Mc/an/suprafata. Intai faci curatirea -arbori putregaiosi, dupa uscati, din ce ramane poti sa tai arbori buni care au o valoare mai buna. APV-ul iti zice lucrurile astea.

Daca esti un om ocupat da vrei sa o pastrezi, poti merge cu M15 APIA, faci amenajamentul si paza si te bagi la APIA pe 5 ani minimum odata, faci actele si din banii lor iti platesti paza si iti mai ramane putin...foarte putin, trebuie discutat cu ei

multa bafta presupunand ca nu ai vandut-o. Preturile vezi ca sunt de anul asta 2019 si variaza enorm de la an la an, variaza si de la zona la zona - judet ma refer, cerere si oferta, depinde de ocolul silvic etc...dar asa orientativ
Răspuns la discuția Prevenire uzucapiune?
Va multumesc frumos, m-ati linistit, aparent nu inteleg ce inseamna uzucapiune ;)

Contractul a fost scris de un avocat si inregistrat la primarie

Am gasit notiunea astazi si mi-a sunat dubios

Multumesc frumos
Ce clauza poate fi introdusa intr-un contract de arenda pentu a preveni uzucapiunea?

Familia mea arendeaza un teren in Valcea unei familii de acolo. Noi locuind in Bucursesti, le dam lor banii pentru achitarea impozitelor (comuna nu are ghiseul.ro). Anul trecut a murit mama, am facut succesiunea si am facut un nou contract de arenda.

Am solicitat chitantele de la arendas de 2 ori acesta m-a asigurat ca a platit impozitul (confirmat de primarie) si ca le trimite prin posta, ca nu are ce face cu ele. Acum tinand cont ca e a doua cerere si tot nu le-am primit incep sa ma intreb.

Contractul este semnat pe 5 ani, dar daca el are chitantele de impozit pe mult timp, poate invoca uzucapiunea? Si daca da la urmatorul contract de arenda se poate introduce vre-o conditie ca acest lucru sa nu fie posibil?

Va multumesc pentru raspunsuri, nu prea ma pricep
Răspuns la discuția Cont bancar persoana decedata
Daca tatal dumneavoastra este in viata doar el poate face urmatoarele:

Mergeti la BCR, cu certificatul de deces, cereti extras de cont pentru notar, daca nu va da intrebati cati bani sunt in cont, daca nu vi se raspunde incercati alt BCR pana cand gasiti eventual un om care stie legea. Cereti sa vorbiti cu un superior - explicati situatia

Mergeti la notar, in bunuri mobile treceti cont BCR, notarul va interoga acest cont si va va da o cota parte impreuna cu ceilalti mostenitori. Apoi mergeti cu certificatul de mostenitor toti la banca unde banca va va spune ca va contacteaza dupa verificarea actelor de catre departamentul juridic. Acest lucru poate fi facut pe loc.

In cazul meu banca a uitat de mine ca domnisoara a avut o problema, am revenit dupa o saptamana spre stupoarea sefului care m-a intrebat speriat de ce nu pe loc. Bineinteles ca doar domnisoara avea aces la raspunsul juridic de pe mailul ei, pe care l-a trimis a doaua zi colegelor pentru inchidere (ROMANIA)

Este important de stiut ca nepotii nu mostenesc (daca va intelegeti cu tatal dumneavoastra e altceva), doar copii defunctului vin la mostenire, nepotii nu. Daca tatal este decedat atunci trebuie sa veniti cu fratii dumneavoastra si fratii lui si sotiile, etc mostenitorii legali

Ce incerc sa va spun este ca functionarii banci stiu lucruri diferite si e ami useor sa intrebati la 3 sucursale decat sa pierdeti timpul.

In practica succesiunea are costuri si include imobile in primul rand, pe acestea se platesc taxe, la fel si pe banii din cont, este bine ca in succesiune sa intrebati sa vi se faca o evaluare de taxe notariale inainte