avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Activitate gogudanmihail

Activitate gogudanmihail

Copilul meu are vârsta de 19 ani,s-a angajat dar urmează și cursurile unei facultăți.Mai poate beneficia de pensie alimentara pe perioada studiilor?Mulțumesc frumos
Daca soția mea a născut pe data de 5/09/2021 când trebuie sa se întoarcă la munca,am întrebat la resurse umane la locul de muncă avut înainte de a rămâne însărcinată și nu au știut să-mi spună.Au spus să mă interesez la ITM.Mulyumesc frumos
Mersi mult
Imi trebuie adeverința cu stagiul de cotizație de la Casa de Pensii pentru concediu de creștere copil ?.Asa imi cer cei de la primăria din localitate.Multumesc mult
Buna ziua am si eu o intrebare:in data de 08/01/2020 am facut o cere de retragere din pilonul 2 de pensii si mutarea contributiilor la pilonul public de pensii.Ieri am primit raspunsul celor de la NN Pensii Private ca nu ma pot retrage deoarece legea a fost modificata in data de 09/01/2020 si ca mutarea nu mai este posibila.Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz.
Răspuns la discuția pot depune reclamatie la OPC
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si totusi nu mi se pare corect sa-mi fie restrictionat accesul fara nici un motiv bine intemeiat:
Ordonanta nr. 137 din 31 august 2000 privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare
Art.1
(2) Principiul egalitatii intre cetateni, excluderea privilegiilor si discriminarii sunt
garantate in special in exercitarea urmatoarelor drepturi:
[...]
f) dreptul de acces la toate locurile si serviciile destinate folosintei publice.

Art. 3. - Dispozitiile prezentei ordonante se aplica tuturor persoanelor fizice sau juridice, publice sau private, precum si institutiilor publice cu atributii in ceea ce priveste:
[...]
c) serviciile publice sau alte servicii, accesul la bunuri si facilitati;

Codul consumului, art. 28:
Se interzice refuzul vânzării unui produs sau prestării unui serviciu către un consumator fără un motiv justificat conform prevederilor legale
Răspuns la discuția pot depune reclamatie la OPC
Multumesc mult !
Zilele trecute am intra in magazinul din sat,iar patronul acestuia in urma unei mici discutii,mi-a spus ca de azi nu am ce cauta in magazinul lui(am avut anul trecut 2018 o mica neintelegere verbala cu el referitor la un contrac de munca incheiat de el sotiei mele).Pot depune plangere la OPC sau in alta parte pentru aceasta atitudine discriminatoare?Multumesc mult !
Sotia mea a lucrat la un magazin satesc2luni:o luna de proba si o luna cu contract de munca.Cum pot afla daca pentru luna de proba patronul a platit asigurarile sociale?Sotia este insarcinata si fiecare luna muncita conteaza.Multumesc mult !