avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Activitate CristinaMaria0804

Activitate CristinaMaria0804

Am consultat extrasul de cont impreuna cu ei , telefonic. Au mentionat ca este din cauza lor aceasta problema. Am vorbit cu 5 consultanti diferiti , fiecare cu o alta poveste : ba probleme cu IT , ba probleme de sistem , ba unul nu vede toti banii , altul ii vede. Concluzie finala , nimic concret. Banii mei sunt undeva " in aer" dar fizic , nu ii vad , nu ii pot folosi. Nici ei nu stiu. Concluzie finala , tot clientul nu intelege si e de vina.
Buna ziua!

De ceva timp , ma aflu intr-o situatie foarte anormala cu banca la care am card de debit si de credit , respectiv:

Am depus 10.000 lei dintr-un cont de debit in cardul de cumparaturi unde mai era un sold de 3000 lei. Sold curent dupa virament conform bancii?: 9000 lei.

Am sunat , de 5 ori la ei , inca astept sa imi explice cineva unde au disparut banii mei... nici ei nu au stiut sa imi explice.

V-am spus situatia , mai pe scurt.

Sa apelez la ANPC ? Sa iau legatura cu un avocat?

Cum ma sfatuiti sa procedez? Este normal sa fiu pusa intr-o asemenea situatie? Pentru ei , nu reprezinta interes situatia in care m-au pus.

Imi e si teama sa ma gandesc , oare cati bani au mai disparut din cont fara ca eu sa stiu..

Multumesc anticipat!


Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Documentele de proprietate le mai puteti cauta si in Arhiva nationala a Notarilor Publici sau in Arhivele Statului.
Intr-adevar sunt ceva drumuri si adrese de facut.



Multumesc mult pentru informare! Sunt socata de infiderenta celor care lucreaza la primaria respectiva ... 1 an de zile am sunat constant si mi-au tot comunicat ca le cauta si in final mi-au zis ca s-au pierdut probabil doar ca sa scape de mine.
Buna ziua! Intampin o problema referitoare la mostenirea unor terenuri din judetul Buzau. Nu gasesc deloc intelegere din partea primariei unde exista documentele de proprietate. Mi-au comunicat ca le-au pierdut. Doresc sa intru in posesia actelor si a terenurilor. Caut sa colaborez cu un avocat din judetul Buzau care a mai intampinat astfel de situatii si ma poate ajuta. Rog recomandare sau ma puteti contacta daca exista interes de colaborare. Multumesc!
Buna ziua ,

Daca locuiesc intr-o casa cu acces comun , intr-un corp complet separat , fara pereti comuni cu vecinii , mai este nevoie de acordul acestora pentru infiintarea unei firme SRL ?

Mentionez ca o sa fie doar sediul social fara a se desfasura vreo activitate sociala.

Multumesc!
Răspuns la discuția Succesiune
Este fiica vitrega
Răspuns la discuția Succesiune
Nu a avut copii.
Discuție Chirie legala
Buna seara.
Intentionez sa achizitionez o garsoniera pe care vreau sa o inchiriez (legal).
Garsoniera pe care doresc sa o cumpar o pot lua doar cu antecontract de vanzare-cumparare deoarece este pe rol un proces de rectificare C.F.
O pot inchiria legal daca eu practic o voi avea pe nume doar dupa finalizarea procesului?
Discuție Succesiune
Buna seara, (incerc sa explic situatia cat pe scurt posibil)
Bunicul meu vitreg a decedat anul trecut . Mentionez ca si sora mamei a decedat 2012 si bunica 2003. Dupa niciuna din ele nu a fost facuta succesiunea. Bineinteles acum trebuie sa le luam pe rand pana la bunic.
Bunicul vitreg nu mai are neamuri in viata. Stiu doar ca fratele lui a avut 2 fete pe care nici macar nu stiu cum le cheama. Am inceput succesiunea la un notar care avea dosarul bunicii din 2003. Am facut succesiunea dupa bunica,sora si ne-am blocat la bunic. Am mentionat ca nu stiu nici macar cum le cheama pe fetele alea si el mi-a zis sa le caut. Nu era normal sa se dea un anunt in ziar ? Ce putem face ca sa se termine nebunia asta!?
Buna ziua,
Am incheiat cu o doamna un precontract de vanzare-cumparare pentru o garsoniera. Am facut acest precontract din cauza ca este un proces pe rol pentru rectificare CF.(proces care nu s-a terminat).
Au trecut 3 ani de atunci,3 ani de chin , ani in care a inchiriat garsoniera si am avut de aface cu tot felul de oameni. A devinit ,recent,agresiva din diverse motive,ne-a injurat in plina strada (martori vecini) fara un motiv intemeiat. Acum vrem sa luam inapoi garsoniera.
In precontract scrie in felul urmator: daca vanzatoarele nu se prezinta la biroul notarial in vederea incheierii contractului in forma autentica , ne obligam sa ii restituim o suma mai mare de bani , fata de cea primita, conform art.1538.

Am vrut sa ii dam suma respectiva, acum vrea mai mult. Cu mult mai mult ..
Nu mai putem convietuii cu acest om, mama a facut atac cerebral rupa scandalul de atunci ,cu ea , din cauza socului. A si fost internata.

Nu mai vrem sa vindem garsoniera! O vrem inapoi. Nu ne-a ajutat pana acum nimeni cu o solutie concreta. Daca este cineva din Brasov sunt deschisa sa ne si intalnim pentru a discuta pe acest subiect, in vederea unei posibile colaborari.

Multumesc anticipat!