avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate Marlen Marlene

Activitate Marlen Marlene

Am cumparat un duplex si cu teren intr-un complex de 8 vile care are drum de servitute. Duplexul este imprejmuit pe 3 parti cu gard, doar terenul din fata duplexului nu e imprejmuit, teren care imi apartine pana la drumul de servitute. Asa figureaza si in planul cadastral. As dori sa imprejmuiesc si pe portiunea libera cu gard. Am nevoie de autorizatie de constructie pentru gard?
Eu, ca proprietar, mai pot acorda uzul fruct viager mamei mele, cand sunt proprietarul unei case unde banii provin din contul mamei mele? Dupa ce am facut cumpararea?
La deces se imparte la mostenire si ce am dobandit inaintea casatoriei?
Am primit o casa donatie de la fiul meu. Sunt recasatorita si in caz de deces, sotul meu poate mosteni aceasta donatie? Sau fiul lui din alta casatorie poate mosteni?
Discuție Imobiliare
Ce inseamna sa transmiti titlul de proprietate unei ag imobiliare cu care inchei un contract de exclusivitate. Riscuri.
Sunt casatorita de 2 ani si nu am cu sotul meu nici un bun comun. Doresc sa cumpar o proprietate din banii obtinuti dintr-o mostenire de la mama mea.
Discuție Mostenire
Sunt casatorita de 2 ani. Inainte de casatorie am vandut casa ce am mostenit de la mama. Dupa casatorie, am constuit o casa dar din banii mei din vanzarea mostenirii de la mama mea. Fiecare are cate un copil major din casatoriile anterioare. Sotul si copilul sotului, in cazul decesului meu pot mosteni ceva, sau numai copilul meu?