avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1788 soluții astăzi
Forum Activitate onicris

Activitate onicris

Buna ziua!
Ca angajator se poate incheia contractul de munca in perioada de proba in urma unei notificari fara explicatii. As dori va rog frumos un model de notifica si daca se poate sa-mi spuneti decizia de incetare in baza carui articol e corect sa se faca.
Va multumesc
Buna ziua!

Am nevoie va rog frumos de un raspuns in urmatorul caz: Casa veche achizitionata pe firma platitoare de TVA va fi vanduta catre o alta firma platitoare de TVA. Vanzarea se face cu TVA sau intra in cadrul masurilor simplificate si nu se percepe TVA la vanzare?
Va multumesc
Buna ziua!

In urma unor schimbari societatea a ramas fara niciun angajat. S-a infiintat o alta care a fuzionat cu doua firme. Pentru firma ramasa fara angajati mai sunt obligata sa depun declaratiile la somaj, cas, sanate? Sunt obligata sa anunt ca nu mai sunt salariati?

Multumesc
Discuție Sfat, va rog
Buna ziua!

Baiatul meu de 13 ani, intr-un cantonament, de catre un coleg sau mai multi , a fost "tuns" in somn. Fapta se crede ca au facut-o unii mai mari peste 16 ani. In afara de asta i s-a furat si din mancare. Deoarece nu doresc sa privesc aceste fapte ca pe niste glume proaste doresc sa fac reclamatie si pentru aceia care fac aceste glume si la adresa antrenorului care se presupune ca raspunde de acesti copii. Va rog frumos sa-mi dati un sfat cum pot aborda corect aceasta situatie si cui ma pot adresa.
Multumesc
Buna ziua!
Prin acordul partilor voi incheia ctr. la firma unde lucrez urmand ca din urmatoarea zi sa semnez ctr. cu o alta firma, dar care de fapt are aceesi asociati, administratori. Practic s-a deschis o alta firma care va angaja salariatii celeilalte. Pentru concediu de odihna neefectuat la vechea firma ce posibilitati exista sa fie luat in urm. luni la noua societate? Putem semna impreuna un acord in acest sens?
Multumesc
Buna ziua!
La actuala societate se fac modificari majore. Se va deschide o noua societate si toti angajatii vor fi salariati pe noua firma. Au fost anuntati, se vor incheia cim-urile cu 55b si imediat semneaza noile contracte. Problema este ca o persoana este in concediu de maternitate. Pot proceda la fel ca si cu ceilalti?
Multumesc mult.
Răspuns la discuția cotizatii ca pfa
Da, multumesc. E clar. Intrebarile erau cat si cum!
Multumesc
Buna ziua!

Ca pfa stiu ca trebuie platita cotizatia la sanatate. Care este procentul si raportat la ce?
As vrea sa platesc si la pensii. Se poate? Care este cotizatia si raportat la ce? ( salariul minim sau mediu pe economie)
Se depun ceva declaratii?
Multumesc mult!
Va multumesc!
Buna ziua!

Daca salariul se plateste sub forma de avans si lichidare ( pe 15 ale lunii pentru luna anterioara) as vrea sa stiu daca legal este prevazut un procent anume din salariu care trebuie achitat la avans.Un minim. Daca da, poate imi puteti spune si baza legala.
Multumesc!