avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate simulete

Activitate simulete

Depozitare produse congelate

Bună ziua,

Sunt proprietarul unui magazin alimentar, din cauza spațiului prea mic (50mp) nu îmi permit sa țin decât o lada de produse congelate, se apropie sezonul de vara și va trebui sa vând și Înghețată.
Întrebare este: Pot depozita în aceeași lada înghețată, carne, peste, legume etc,?
Mulțumesc anticipat!
Bună ziua!
Îmi puteți spune când este ultima zi disponibila în care se pot plătii impozitele pentru un agent de asigurări?
Va mulțumesc!
Răspuns la discuția -bunicii mei sunt decedați ...
Bună seara!
Mulțumesc pentru răspuns, mi ați spus ceea ce știu. Întrebarea a fost dacă exista vreo lege și care este?
Am înțeles de la dl care mi a facut cadastrul ca exista, și m a îndrumat către un avocat.
Mulțumesc frumos!
POPA GHEORGHE a scris:

Succesiunea se face la notar daca mostenitorii se inteleg sau in instanta de judecata unde fiecare mostenitor prezinta ce documente detine (chitante de plata impozit, note de mana cu mostenire, note de intelegere amiabila, chitante si facturi pentru investitii, schite, etc.) si instanta decide.

Bună ziua!
Avem următoarea speță :
-bunicii mei sunt decedați și au avut în proprietate următoarele : doua terenuri cu construcții(casa) plus trei terenuri fără construcții.
-moștenitori sunt trei frați
-împărțirea bunurilor a fost făcută verbal între ei
-primul frate a primit un teren cu construcția, aceasta numai existand(îl stăpânește de 38 ani) și o parte din cele trei neconstruite.
-al doilea frate a primit un teren din cele trei neconstruite, între timp acesta l a vândut, noi am fost de acord și am semnat (tot amiabil)
-al treilea frate (tatăl meu) a rămas în casa părintească plus un teren din cele trei neconstruite, el stăpâni d aceste bunuri tot de 38 ani, doar ca între timp aceste bunuri au fost îngrijite și făcută o investiție de 100.000 RON.
Tatăl meu dorește sa se facă acte legale pe ceea ce au stăpânit fiecare dintre ei, însă, nu ajunge la un numitor comun cu aceștia.
Menționez ca frații doresc cota-parte din bunurile lui, în condițiile în care ei s au înțeles verbal și totodată tatăl meu și a respectat promisiune fata de ei.
Întrebarea este următoarea :
Exista vreo lege prin care sa îl ajute sa devina proprietar doar pe ce a stăpânit în cei 38 ani?
Între timp s a făcut schițe conform celor împărțite verbal între ei.
Mai menționez ca nu exista cadastru și titlu de proprietate.
Plățile impozitului la aceste terenuri cu suprafața de 9000mp au fost achitate de tatăl meu la primărie la zi.
Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Bună seară,
Este posibil ca o persoana care are cazier sa administreze 4 firme și poziția de consilier la primărie. Mulțumesc anticipat,
Bună ziua,

Va rog sa ma ajutați cu o informație. Doresc sa deschid o afacere de suplimente nutritive pentru pasionații de fitness și culturism, as dorii sa știu ce fel de aprobări am nevoie si de la care entități înainte de a o deschide.
Va mulțumesc!
Răspuns la discuția Cota somaj
Bună ziua,
Nu, sunt doar administrator...

Cornel Vasile a scris:

Veti vinde in baza unui c.i.m. la magazinul alimentar pe care îl administrati?

Răspuns la discuția Cota somaj
Ma poate ajuta cineva cu un răspuns?

simulete a scris:

Bună ziua,

Va rog sa ma lămuriți cu următoarea situație.
Sunt administratorul propriei societăți, dar pana acum am lucrat pt o alta firma cu contract întreg, vor sa ma bage în șomaj normal, este legal sa intru în șomaj dar în același timp sa vând la magazinul alimentar pe care îl administrez?

Discuție Cota somaj
Bună ziua,

Va rog sa ma lămuriți cu următoarea situație.
Sunt administratorul propriei societăți, dar pana acum am lucrat pt o alta firma cu contract întreg, vor sa ma bage în șomaj normal, este legal sa intru în șomaj dar în același timp sa vând la magazinul alimentar pe care îl administrez?
Discuție Neplătitor TVA
Bună ziua,
Am deschis de o luna un magazin alimentar, nu sunt plătitor de TVA dar, vânzările sunt mai mari decât ma așteptam și vreau sa știu exact care este plafonul peste care nu pot depăși ca să nu devin plătitor de TVA. În categoria venituri se adună si vânzarea țigărilor?
Va mulțumesc!