avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Activitate anca_2007

Activitate anca_2007

Multumesc pentru raspuns
Buna ziua,

Daca in domeniul in care activeaza nu exista CCM la nivel de ramura, o companie, sucursala a unei multinationale, cu peste 2000 angajati in Romania, este obligata sa negocieze si sa semneze contract colectiv de munca? Daca da, in baza carei mentiuni din codul muncii?

Daca functioneaza in lipsa acestui contract (exista un regulament de ordine interioara in schimb - are relevanta?) - la ce riscuri legale se supune? Ce pot face angajatii pt a beneficia de negocierea/incheierea unui asemenea contract?

Multumesc anticipat.
Buna ziua, intrentionez sa ma intorc la servici la un an dupa intratea in CIC, deci inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului.

Pentru ca in cadrul companiei unde lucrez exista o nebuloasa in jurul situatiei mamicilor reintoarse la job si fiecare manager face cum il taie capul (reprezentativa este intrebarea unui manager din timpul unei sedinte "mi se intoarce din concediu de maternitate o fata - ce fac cu ea????"), as vrea sa ma duc la HR pregatita din punct de vedere legislativ :sorry:

Departamentul de unde am intrat in CIC exista inca, iar postul meu a fost ocupat de un alt coleg. Acum la intoarcere, cel mai probabil mi se va propune un post similar (ca nivel ierarhic) in alt departament. In cazul in care departamentul propus nu-mi convine, unde se stipuleaza faptul ca eu am dreptul sa ma intorc fix pe acealsi post si ca inlocuitorul meu nu poate fi angajat decat pe perioada determinata, numai pana la revenirea mea din CIC? Vreau sa stiu exact care este pozitia mea legala in aceasta situatie atsfel incat sa pot negocia termenii revenirii mele in campul muncii B-)

Multumesc anticipat.
Buna ziua, ma pregatesc de reintoarcerea la serviciu dupa 1 an de stat cu bebe acasa. Conform O.U.G. 96/2003 art. 17, mamele au dreptul la program redus (pt alaptare) de 6 ore fara afectarea drepturilor salariale pana la implinirea varstei de 1 an a copilului. In contractul colectiv de munca la nivel national 2007-2010 se prelungea aceasta perioada pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului. Avand in vedere ca CCM la nivel national nu mai e in vigoare si nici unul nou nu s-a inregistrat, asta inseamna ca mamele copiilor de 1 pana la 2 ani pierd acest drept sau mai exista undeva in alta parte (neabrogata sau neexpirata inca :-)) mentionat acest drept?
Multumesc anticipat...
Buna ziua, in situatia in care ALPAB (agentia lacuri parcuri agrement bucuresti) a incheiat un contract de administrare pt un strand cu o firma privata, eu ca simplu cetatean (afectat de modul de aplicare al acestui contract) am dreptul sa solicit (si sa primesc) informatii legate de continutul acestui contract (sau contractul cu totul)?
Multumesc anticipat.
Buna ziua, in ian 2005 am contractat un credit in valoare de 2200 eur de la o banca, urmand a-l achita, cu rate fixe, in termen de 4 ani. Spre finalul perioadei de rambursare am intarziat cu plata ratelor, astfel incat in nov 2008 am primit notificare de la o firma de recuperare creante in care se specifica: "in urma nerespectarii termenilor contractuali, creditul dvs a fost declarat scadent anticipat in data de 30 sep 2008, cu valoarea totala a debitului de 298 EUR".
Am achitat aceasta suma in contul indicat, am fost la banca si ni s-a spus "nu mai aveti treaba cu noi ci cu firma care v-a trimis notificarea", astfel incat am stat linistiti cu gandul ca ne-am achitat toate obligatiile conform contractului.
Dupa inca12 luni am primit insa o alta notificare de la o alta companie de recuperare creante, pt acelasi contract de credit, pt suma de 260 EUR. Am presupus ca este o neintelegere si le-am trimis chitanta cu care platisem suma de 298 EUR in urma cu 12 luni. Totusi am continuat sa primim notificari, firmele de recuperare creante de la care le primeam se tot schimbau. Ultima dintre ele ne-a sfatuit sa clarificam cu banca ce se intampla. Raspunsul bancii a fost ca suma pe care am achitat-o noi in urma primei notificari reprezenta numai ratele restante pana la acea data, dar ca am mai fi avut de achitat si cei 260 EUR, pt a considera creditul rabursat complet. Daca era asa, de ce se specifica in prima notificare ca "creditul dvs. a fost declarat scadent anticipat etc...."
Ce optiuni am avea acum? Gandul la un proces in care sa cheltuim bani si sa investim timp si energie ne sperie teribil....totusi nici sa platim acesti bani nefiind siguri ca nu este o neintelegere la mijloc nu prea ne incanta...
Multumesc anticipat pentru opinii/sfaturi.
Va multumesc pt raspunsul atat de prompt!
Buna ziua, sunt in situatia in care termin concediul medical de sarcina zi lauzie la data de 31 ian. Dupa aceasta data imi planificasem sa-mi efectuez mai intai zilele de concediu de odihna restante pe 2010 (20 zile lucratoare) si abia apoi sa intru in CIC.

Ar fi o problema in a face asta? Sau este obligatorie intrarea in CIC imediat cum trec cele 126 zile?

Multumesc anticipat.
Buna ziua, nu stiu daca titlul este foarte reprezentativ pt situatia mea...
Vreau sa achizitionez et. 2 dintr-o vila p+2, dezmembrata in 3 apartamente (respectiv parter, et.1 si et.2) fiecare avand cota parte din teren, curte si spatiile comune.
La parter vadul comercial ar fi foarte bun si mi-e teama ca s-ar putea deschide acolo ceva gen bar/restaurant etc.
Intrebarea este: poate functiona in unul din cele 3 apt. orice fel de activitate comerciala fara acordul celorlalti 2 proprietari?
Multumesc anticipat pt raspuns.
Buna ziua, sunt o proaspata mamica aflata in concediu de sarcina si lauzie. La terminarea celor 126 de zile se poate acorda concediu medical daca eu sau bebe avem probleme de sanatate (max 90 de zile)? Sau sunt obligata sa intru in CIC?
Multumesc anticipat pentru raspuns.