avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate Ganoderma13

Activitate Ganoderma13

Platesc in sistemul acesta pentru ca, veniturile estimate in declaratia unica sunt mai mici decat 12 salarii. Asa au spus de la Finante, sa am contract separat cu Casa de Pensii daca aleg sa platesc contributia. Intrebarea mea se refera la acest lucru: alegand sa contribui la pensie desi nu este obligatoriu in cazul meu, scad pe cheltuieli sau nu?
Multumesc inca o data!
Contributie Casa de Pensii
Buna ziua!
Revin si anul acesta cu urmatoarea intrebare: sunt PFA si am contract separat cu Casa de Pensii unde imi platesc contributia lunara de 25%. Pot sa scad pe cheltuieli aceasta suma din incasarile PFA si sa specific aceste cheltuieli in declaratia unica?
Inca am nelamuriri, unii spun ca se scade numai daca platesc aceasta contributie la Finante, altii spun ca, fiind optiunea mea sa platesc pensie, nu este deductibila daca am contract la Casa de Pensii.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc de raspuns!
Transfer bani de la Pilon 2
Buna ziua!

S-a vorbit anul trecut despre transferul banilor din Pilonul 2 de pensii private la pensia de stat, in baza unei cereri.
Va intreb daca cineva dintre Dvs a facut acest transfer si daca merita sa avem toti banii la stat renuntand la siguranta oferita de un privat(daca se poate spune siguranta…).
Daca da, ce s-a imbunatatit? Inseamna ca s-a marit suma cu care s-a contribuit lunar??
Eu platesc cei 25% la salariul minim si am vazut ca aproape 100 lei din cei 650 se duc la pilon 2..
A facut cineva acest transfer? Si cum ati procedat?
Multumesc!
Buna ziua!
Sunt firma PFA (fara alti angajati) si stiu ca nu se scade pe cheltuieli CAS(eu platesc doar cotizatie la pensii, nu si sanatate).
S-a modificat ceva de anul acesta? Se poate scade la cheltuieli CAS-ul?
Va multumesc!
Va salut!
Sunt PFA si am fost sa depun declaratia unica. In formularul de anul acesta a aparut ca rubrica suplimentara venitul obtinut din somajul in perioada de urgenta. Stiam ca trebuie platit CAS si CASS pentru suma incasata. Intrebarea mea este urmatoarea: avand contract separat cu Casa de Pensii unde platesc lunar acel 25%, fara sanatate, e normal sa mi se opreasca acum un alt 25% la aceeasi suma dar la Finantele Publice? Am intrebat la ghiseu si mi s a spus ca da, nu are treaba ce am platit la Casa de Pensii cu ce datorez Finantelor.
Si inca ceva: am cont virtual la SPV unde pot vedea tot istoricul de plati si incasari, de ce nu apare nicaieri la Finante ca am incasat somaj pe doua luni? Daca nu declar, unde ma gaseste ca am luat dar nu am platit procentele datorate?( in caz ca nu as declara)
Multumesc de raspuns!
Sunt PFA si doresc sa ma angajez cu contract de munca la o clinica. Daca voi fi salariat, nu mi se va da 2500 net cat am cerut, doar 2000. Daca ma duc la acea clinica tot ca PFA imi vor da 3500 din care sa imi platesc pensie si sanatate(la salariu minim) si raman cu net 2500. Va rog sa imi raspundeti ce avantaje am daca ma duc la ei ca pfa. Imi vor asigura ei materialele sau voi mai tine un registru de plati si incasari? Stiu ca nu imi vor lua bani de chirie.
Am un salon de infrumusetare in care lucrez singura, nu am angajati.
Guvernul a promis ca acorda pt PFA fara angajati o indemnizatie in valoare de 2230 lei echivalenta cu salariul minim pe perioada crizei.
Va rog sa imi raspundeti ce acte/formulare trebuie depuse/completate si unde? Cand? Cum se procedeaza?
Multumesc!
Am un PFA din 2015 si se aude in media si in randul contabililor ca, daca sunt platitor de contributie pt pensie, impozitul poate fi returnat in urma unei cereri depuse la Finante.
E de curand aparut in monitorul oficial.
Ce stiti despre acest lucru? Este adevarat? Cum se procedeaza?
Intentionez sa intrerup plata CAS si mi s-a spus sa merg la Casa de Pensii si sa fac un act aditional. In contractul incheiat cu ei e specificata rezilierea automata dupa 6 luni consecutive de neplata. Ce ma sfatuiti? Sa merg sa anunt si sa obtin acel act care atesta intreruperea sau sa se rezilieze de la sine? Multumesc!
Discuție Casa de marcat
Am un PFA , cod CAEN 9604 (activitati intretinere corporala). De la infiintare eliberez chitante si nu bon fiscal, contabila imi spune ca nu e obligatorie casa de marcat, nefiind societate comerciala. Sunt in regula? Chitantele sunt in triplu exemplar (una la client, alta la dosarul incasari-cheltuieli si una ramane in carnetul chitantier). Am intalnit tot felul de pareri si as dori un raspuns de la Dumneavoastra! Si care e diferenta intre pfa si societate comerciala?
Multumesc!