avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate mistery01ro

Activitate mistery01ro

Buna ziua!

Am primit azi la adresa de domiciliu o somatie din partea executorului judecătoresc prin care mi se cere plata unei sume de 28 EUR (tarif despagubire rovinieta) si 330 ron (cheltuieli cu executarea silita).

Din ceea ce știu, in 2012/06, acest tarif de despăgubiri a fost desființat printr-o lege. Desi contravenția este săvârșită cu o luna înainte de intrarea in vigoare a acestei legi, stiu ca legea contravențională mai favorabila se aplica si retroactiv.

Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in acest sens. Sa plătesc întreaga suma executorului sau se poate face contestatie împotriva acestui titlu executoriu? Daca da, care este procedura?

Va mulțumesc pentru ajutor!
Buna ziua!

Balanta contului de PayPal pe care il foloseam a ramas negativa (-2300lire) datorita unui client... mai putin onest. Detaliile contului respectiv nu erau pe numele meu, adresa mea, nr. de telefon etc. Doar cardul de debit era deschis pe numele meu si legat la contul respectiv. Banuiesc ca se debitul acela va fi transferat catre o agentie de recuperare a creantelor. Intrebarea mea este daca ar trebui sa imi fac griji pentru aceasta balanta negativa? Si daca da, care ar fi consecintele legale ?

Multumesc anticipat!
Buna ziua!

Balanta contului de PayPal pe care il foloseam a ramas negativa (-2300lire) datorita unui client... mai putin onest. Detaliile contului respectiv nu erau pe numele meu, adresa mea, nr. de telefon etc. Doar cardul de debit era deschis pe numele meu si legat la contul respectiv. Banuiesc ca se debitul acela va fi transferat catre o agentie de recuperare a creantelor. Intrebarea mea este daca ar trebui sa imi fac griji pentru aceasta balanta negativa? Si daca da, care ar fi consecintele legale ?

Multumesc anticipat!
Buna ziua!

As dori sa stiu in ce conditii o banca poate furniza unei terte persoane juridice detalii despre titularul unui cont bancar care a fost inchis. Exista vreo lege care reglementeaza acest domeniu al confidentialitatii bancare ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția inselaciune internet?!
stiti cumva care este termenul in care pot depune plangere? ...
Răspuns la discuția inselaciune internet?!
e-mailurile pot constitui mijloace de proba? .. altceva nu cred ca mai am... #-o
in concluzie... are vreun sens sa fac plangere la politie sau ma pun singur intr-o postura jenanta degeaba?..
Buna ziua! Intampin urmatoarea problema si am nevoie de un sfat.
Sunt inscris intr-o comunitate online. Acolo am cunoscut o fata din Turcia cu care am tinut legatura pe internet (chat, e-mail) timp de ceva vreme. De curand planuisem sa ne cunoastem si sa mergem impreuna intr-o vacanta in Turcia. Pentru asta mi-a cerut o suma de 500EUR pentru a cumpara 2 bilete de vacanta de la o agentie de turism de acolo. Banii i-am trimis prin transfer bancar direct in contul ei, iar acum nu mai pot lua legatura cu ea. Se pare ca am fost pacalit... pt ca te curand am gasit pozele trimise de ea pe alte site-uri... deci am indoieli in momentul de fata si daca cea cu care am tinut legatura era fata...

Pot face ceva in aceasta situatie? Imi pot recupera in vreun fel banii... sau are rost sa ma adresez politiei?

Va multumesc anticipat!
Ma poate indruma cineva unde pot gasi textul de lege cu privire la "conflictul de interese" ? ... exista vreo lege speciala care sa-l reglementeze? ..

Multumesc!
Răspuns la discuția probleme subinchiriere.. ajutor!
va multumesc frumos pentru raspunsuri....
Locuiesc intr-un apartament cu 2 camere inchiriat de mai mult de 5 ani .. Recent am decis sa inchiriez la randul meu una din camerele apartamentului unui student. De comun acord am decis ca plata chiriei sa se faca anticipat pe 3 luni incheind in acest sens si o chitanta de mana.Recent, datorita deselor problemelor pe care mi le-a creat, i-am pus in vedere baiatului ca in termen de o luna sa isi gaseasca o noua gazda.
El achitase conform ultimei chitante incheiate de mana pana in luna Martie, iar acum mi-a cerut sa ii inapoiez restul de bani, in caz contrar spunandu-mi ca ma va actiona in instanta.. Intrebarea mea este.. CE VALOARE ARE ACEA CHITANTA DE MANA? si.. daca sunt obligat sa ii restitui acestuia suma pe care o solicita..
Mentionez ca intre noi nu s-a incheiat niciun contract scris...

O parere avizata in domeniul juridic mi-ar fi de mare ajutor... Va multumesc anticipat!