avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1064 soluții astăzi
Forum Activitate Robertho2010

Activitate Robertho2010

Am dezbatut o taxa de succesiune i n urma căreia am obținut jumătate din proprietate .Pe proprietatea mea se afla căminul de apa .Am intrat in posesia terenului și am schimbat contractul cu furnizorul de apa pe numele meu.Din punct de vedere juridic ma obliga legea sa ii mai furnizez apa fratelui meu?Eu vreau sa îl debranșeze de la coloana mea de apa și sa își facă branșament separat cu tot cu canalizarea saîși plătească ceea ce consuma(factura vine pe nume meu Si trebuie sa ma rog de el sa își plătească consumul .Menționez ca este un singur apometru care se găsește la mine in cămin și stabilisem cu el verbal sa aproximam consumul fiecăruia și sa plătim fiecare cam ce ar consuma.Eu nu mai vreau sa mențin înțelegerea asta verbala pt ca este rău platnic și vreau sa își facă branșament separat.Acum vreau sa ii opresc apa -canalDin punct de vedere juridic ma poate acționa in judecată ca i-am oprit apa(eu nefiind furnizor de apa și in același timp posesor de cămin de apa cu acte in regula)?
Răspuns la discuția Termen apel
Deci nu se ia in calcul ca eu l-am văzut la arhiva și ss se calculeze 15 zile din acel moment,urmând dacă va veni hârtiuță acasa sa nu mai fie in termen apărarea?
Discuție Termen apel
Buna dimineata,va rog ajutați-mă cum un răspuns .Am avut un proces pt un partaj judiciar pe fond in calitate de reclamant,am primit hotărârea pe judecătorie iar pârâtul a depus apel pe tribunal.Data înregistrării dosarului pe tribunal a fost 21 Ianuarie 2020,pe data de 23 Ianuarie 2020 am fost la arhiva și am văzut cererea de apel pt ca nu am primit o copie a apelului prin posta așa cum era normal(nici pina in prezent nu am primit nimic),spuneți-mi va rog pina pe ce data ar trebui depusă întâmpinarea ca sa fiu in termenul legal de acceptare a ei ?Mentionez ca apelul lui este înregistrat pe 17 Ianuarie pe judecătorie,înregistrarea dosarului pe tribunal pe 21 Ianuarie ,iar eu am cerere de vizionare a dosarului pe 23 Ianuarie 2020.Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Apel
Eu va Multumesc mult pt răspunsuri dar spuneți-mi concret din cei 9000 lei plătiți de mine de fond ,cât v-a plăti el pt apel ?multumesc
Răspuns la discuția Apel
Și dacă taxa pe fond a fost 9000 lei ,pe apel cât va fi taxa ?multumesc mult.
Discuție Apel
Buna seara ,am avut un proces de partaj judiciar(moștenire) și am primit hotărârea in care pârâtul nu este de acord cu ea .Urmeaza sa facă apel pe tribunal.Spuneti-mi va rog ce costuri implica apelul și cine le suporta?Se v-a plăti o noua taxa de timbru sau nu ?Multumesc frumos!
Discuție Sulta
Buna ziua,urmează sa primim o sulta Ultima ședința la tribunal a avu loc azi 31.10.2019.Judecatoarea a menționat faptul ca situația rămâne in pronunțare și cu acordul ambelor părți s-a stabilit o varianta din expertiza cu sulta.Spuneti -mi va rog cum se poate intra in posesia sultei ?ce trebuie făcut ?
Răspuns la discuția Termen
Multumesc frumos.
Discuție Termen
Bună ziua,spuneti-mi va rog cum se calculează termenele de depunere in instanța ale documentelor ,ca zile lucrătoare sau calendaristice.Spre exemplu am de depus o cerere de reexaminare care spune instanța sa o depun in 5 zile de la primirea hotararii. Nu stiu daca zile lucrătoare sau calendaristice.Multumesc frumos.
Bună seara, în anul 1974 consiliul județean ai pune socrului meu la dispoziție un teren de 100 metri pătrați cu act acum noi de la data respectivă folosim acest teren plus inca 273 de metri pătrați pe care nu avem acte desi am construit o locuinta supraetajata împreună cu o rudă dd a noastră noi avînd parterul iar rudă etajul problemă care se pune este cum putem intra in posesia diferenței de teren pe care nu avem acte și nici pe locuinta desi plătim impozit de la data respectivă pe terenul de 100 m pe care l-am și folosit ne puteti îndruma in vrun fel anume in a obține actele necesare pentru a intra în posesia terenului și a casei mai exact parterul pe care al folosim in mod egal cu etajul ,?Multumesc frumos .