avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate stefanspania

Activitate stefanspania

Avem o hotarare judecatoreasca definitiva de circa 6 ani .privind o mostenire de la parinti pentru mai multi frati ce au atacat un testament lasat de tatal lor unui dintre frati .Instanta a respins anularea testamentului si a dat castig de cauza fratelui care detinea testamentul urmand dupa desemnarea de instanta a tehnicianului sa se faca departajarea mosteniri testamentare .Nu s-a mai facut acesta departajare intrucat partile printr-o intelegere scrisa convenita de toti frati s-au adresat justitiei ce a admis cererea si a dat o hotarare ce a ramas definitiva .Dupa circa 2 ani a decedat si al doilea parinte ce la fel a lasat o mostenire prin testament .Intre cele doua testamente sunt mari neconcordante privind testarea cu toate acestea notarul a pus in aplicare certificatul de mostenitor la unii dintre frat .Sa ivit problema intre frati ca uni au terenuri f bune si unul numai rape terenuri degradate .si nu se respecta cererea de invoiala admisa de justitie .
IN CECAZURI SE POATE REDESCHIDE DOSARUL PRIVIND Mostenirea
Felicitari taticule !! Cred ca n/am citit bine !!! Un tata a cistigat copilul in divort in ROMANIA !!! Sa nu cumva sa fi gresit instanta .!!! ESTE O PREMIERA ??mai ales dupa o ordonanta prezidentiala !! Tare de tot nu/i asa ???
Multumesc domnule avocat ,ati precizat bine in postarea d/voastra Evident ca nu am nevoie de sentinta spaniola ca sa cer unei instantei jud romane un drept de vizita la domiciliul meu din Romania avind in vedere ca s/a schimbat situatia de acum 4 ani cind justitia spaniola s/a pronuntat .Numai ca mama s/a opus, a prezentat sentinta spaniola ridicind exceptia de necompetenta cum spuneti si dumneavoastra .Conform dreptului intern care datorita regulamentului in cazul meu nu se aplica desi eu am dreptul oricind sa cer sa schimb programul de vizitare in sensul ca odata cu stabilirea mea in Romania doresc ca minorul sa ma poata vizita in vacante . Acest drept mi s/a ingradit intelegeti !!!Acest lucru am cerut in peste 5 rinduri la instanta spaniola dar s/a respins cererile mele punindu/mi si interdictie minorului de neparasirea teritoriului spaniol ca in final sa suspende vizita minorului pe termen nelimitat . fara a se pronunta in favoarea justitiei romane .
In punctul meu de vedere fiind cet roman minorul cet romin este restrictionat minorului de statul spaniol privind dreptul minorului de/asi vizita tara rudele si a avea relatii personale in vacante la domiciliul tatalui din Romania Odata ce aceste cereri in Spania au fost respinse in Romania sunt respinse pe necompetenta inst romane .Complexitatea ramine in prezent nu am un program de vizitare minor
.Mi/ar ramine doar faptul ca vreau nu vreau pot nu pot sa fac naveta la Madrid in fiecare saptamina domnule avocat

. Stiti bine ca locul romanilor este in Romania fie minor fie adult si interesul minorului cred ca nu poate fi ingradit de asi vizita tara ,rudele ,etc..Va rog intelegeti ca justitia spaniola mi/a respins odata aceste cereri la ce sa ma mai adresez de zeci de ori v/a respinge din nou .Este un cerc vicios ori de la care instanta ai sesiza tot in cerc vicios te invirti poate la infinit datorita regulamentului .Aici este complexitatea .Totusi juridic trebuie sa fie o solutie de aceia v/am cerut concursul !!
Mai precizez odata pentru a fi bine inteles .minorul este cetatean roman certif. nastere romanesc cu parinti cet romani domiciliul prmanent comun in Romania Mama pleaca in Spania si minorul s/a nascut in Spania are 5 ani si nu a a fost niciodata in Romania .Nu are cetatanie Spaniola decit rezidenta . Domiciliul lui este al mamei din Spania . Inst de judecata Madrit la cererea tatalui a suspendat dreptul la vizita a tatalui pe termen nelimitat pina la venirea acestuia in Spania Tatal s/a stabilit in Romania la domiciliul lui permanent dintodeauna si a cerut instanta ntei Judecatorie cerere sa/si poata vizita minorul la domiciliul lui in vacante in Romania Cererea de viz. minor al tatalui este respins in prima instanta fara sa se intre pe fond doar pe procedura la cererea mamei ca nu este de competenta instan. romine conform regulamentuluiCE recunoscind inst de judecarea cauzei ca cea Spaniola de la domiciliul minorului . Tatal face apel La Tribunal solicitind modificarea hotaririi aratind ca in mod gresit a fost aplicata prev art 158si 159pct.3C. cod proc. civ.raportata la art. 249din TRAT DE istituire a CE. cu aplicarea singulara si ne colaborata cu legile interne (legea romana105 )si tratatelor intern.respectiv aplicarea doar a regulamentului CE 221 ..2003 Judecatoria de prima instanta a admis exceptia de necompetenta a judecarii inst romane , respinge cererea tatalui vizitare minor ca nefind de competenta inst romine se aplica strict regulamentul CE. La fel este respins si apelul de la Tribunal find decizia definitiv si executorie cu t de recurs 15 zile Am intrebat si va rog sa precizati la ce instanta sa mai apelez ???
Care este instanta superioara conform cod proc. ???

Totodata am aratat ca in prezent nu am un program de vizita pt minor nici in Spania nici in Romania In Spania fiind suspendat in Romania findu/mi respinsa cererea Cred ca am fost clar . Ce as mai putea face .??
Mentionez ca sentinta de divort custodia cit si vizita minorului din hotarirea data de instanta Spaniola inca nu a fost recunoscuta in Romania . Am pus pe forum cazul fiind de o complexitate extrema . Se incalca un drept elementar sa/mi pot vizita minorul in hatisul de competente al aplicari stricte a regulamentului 22o1 motivul solicitari mele avocatiilor de pe forum ce ar putea indica in acest caz o solutie . MULTUMESC !!
Recurs la ce instanta ???
Va rog sa/mi raspundeti ce cai de atac mai am deoarece in urma deschideri unui proces de vizitare minot la instantele romane mi/a fost respinsa cerere pe procedura aolicarea regulamentului Europea ca necompetenta instantei romane . Am facut apel si la fel mi/a fost respins ca nefondat decizia este definitiva si executorie cu drept de recurs 15 zile .La cele doua procese nu s/a intrat pe fond decit pe procedura .Ma gasesc i situatia ca instanta de judecata din Spania mi/au suspendat dreptul la vizita iar instantele romane resping cererea mea cum ziceam nu este de competenta lor . In concluzie de si am cerut la ambele instante in acest momewnt nu am nici un drept de vizita Ce cai de atac am in Romania ?? in acest caz si in al doilea rind ce mai pot face in acest caz ??? va multumesc
Dupa aderarea la UE, Romania aplica regulamentul 2201 2003 privind competenta ,recunoasterea si exec . hot. in materie familiala si responsabilitatii parintesti .
De sase luni ma judec si mi/a fost respins toate cererile privind dreptul fam intern adica leg. 105 de care vorbiti inclusiv art 20 si altele
Intervin pt. ca sa reflectati stimati utilizatori si stimati Juristi ce ati opinat in cazul relatat si intrebarea pusa de a_K.
Doresc sa amintesc domnului a-Kca cel putin in dreptul familiei Legea 105 / 92 este varza judecatorii aplica in acest sens ca prioritate REGULAMENTUL EUROPEAN si punct . Incredibil nu ???Tot ce ati scris am ridicat si eu instantelor dreptul intern dar am constatat ca prioritate are REGULAMENTUL are prioritate .
exprimarea opiniei de d/nul rares cum ca sotul ar specula teama sotiei prin parasirea domiciliului ca sotul sa/si atinga interesele ,iertatima este pura speculatie , deci haideti sa nu fabulam ! Nu avem nici un element probatoriu nici chiar din relatarile sotiei doar ca ea a parasit domiciliul ce poate avea mai multe motive .Desigur sotia recunoaste ca a plecat de buna voie ca sa ramina el in spatiu. Pe urma se intoarcem si spune ca scopul era sa/si aduca concubina . Daca puteti proba cu un vecin acestea este clar ca sotul avea o alta alegere pt o alta femeie .Dar circunstantele ??? cit timp a fost plecata sotia ce a facut ,antecedente,etc etc Stim doar varianta sotiei ce nu putem proba cu nimic in lipsa reclamantului si probatoriul lui ca a fost o sotie model . Daca sotia considera ca este ceva trecator intre ei de ce nu a incercat macar de dragul copilului sa vina sa stea de vorba sa/si salveze casnicia cum ar fi normal daca/si iubea sotul , doar nui era asa indiferenta sa/si ia copilul si sa plece .
Si varianta judecatorului v/a fi la prima infatisare sa le dea timp sa se impace datorita minorului .As recomanda doamnei de dragul minorului sa incerce sa se impace avind in vedere faptul ca asa o plecare de acasa cu un copil doar ca el a spus ca este spatiu lui fara motive serioase !!!! Cite sotii nu s/au intors de la parinti ce vesnic ramin inpaciuitori in urma unor certuri intre soti .
Răspuns la discuția competenta teritoriala
nu /vas recomanda sa/l depuneti nicidecum in Spania deoarece v/a trebui recunoscuta sentinta in Romania obligatoriu daca sunteti cetateni romani . Deci v/ati complica eu am avut divort in Spania si de 5 ani si inca nu s/a terminat suntem la recunoastere in tara . Asa ca in sase luni puteti termina divortul fara complicatii in tara . Daca ultimul domiciliul comun inainte de despartire a fost in Romania .dealfel se poate in tara deoarece sunteti cetateni Romani si unul cel putin aveti domiciliul permanent in RO.