avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate stanciu4444

Activitate stanciu4444

Buna ziua,
In bloc nu vrea nimeni sa fie presedinte. Ce este de facut ?
Presedintele asociatiei si-a dat demisia, satul de calomniile diversilor locatari aflati de cele mai multe ori sub influenta alcoolului si in prezent nu vrea nimeni din bloc sa-si asume raspunderea pentru functia de presedinte.

Mai poate functiona asociatia de proprietari doar cu firma de administrare si cenzorul ?
PS: nici cei din comitet nu vor sa se implice cu nimic. Toti fug de raspundere.

Multumesc anticipat pentru raspuns!
LEGE nr. 230 din 6 iulie 2007
Articolul 25
(3) În situații excepționale, hotărârile pot fi luate prin acordul scris al majorității proprietarilor unei scări sau unui bloc, membri ai asociației de proprietari, pentru probleme care îi vizează direct, pe bază de tabel nominal.

din 20:
- 18 au fost de acord sa se imparta in mod egal
- 2 nu au fost de acord

Cum se procedeaza ?
Intr-o scara de 20 de apartamente s-a hotarat prin semnaturile a 18 din 20 de proprietari sa se imparta egal cheltuielile cu zugraveala. Ceilalti 2 proprietari sunt nemultumiti, acestia locuind la garsoniere.
Precizez ca scara are apartamente de 1 , 2 si 3 camere.

Este normal ca s-a procedat asa?
Se poate face ceva pentru multumirea celor 2 proprietari ?

Răspuns la discuția Contract de mandat președinte.
Cum arata un contract de mandat pentru presedinte ?
Buna ziua,

Locuiesc la parterul unui bloc cu 4 etaje iar toate balcoanele de la partererul acestui bloc sunt cu aprox 1,5 m mai scurte decat balcoanele de la etajele 1-4.
Multi vecini am vazut ca si-au extins balcoanele de la parter ca sa fie "in linie" cu cele de la etaje, lucru pe care doresc sa-l fac si eu.

Aveti idee care este procedura legala, care sunt pasii pentru a demara lucrarea de extindere a balconului ?

S-au mai simplificat pasii in anul 2020? Sau trebuie sa stau la mila nenumaratelor insitutii bugetare si sa completez nenumarate dosare cu sina ?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția formulare asociatii proprietari
Bloc Expert a scris:

Chiar daca nu aveti nimic, depuneti pe zero. Vedeti ca este vreo 500 de lei amenda de declaratie nedepusa.

Sa inteleg ca trebuie depuse declaratiile chiar daca asociatia nu are nici un angajat si nici un profit ?
Multumesc
Dr.Virgil Dan Amza a scris:

pentru asta trebuie contract individual cu Apa Nova. Ei accepta doar bransamente individuale, nu pasante, nu contoare individuale. Noi am incercat sa mergem pe contoare pasante, adica fiecare scara cu contoarul sau. Cei de la Apa Nova nici nu au vrut sa auda !

Multumesc pentru raspuns.

Asa se intampla cand detii monopolul pe piata si ti se permite din partea statului roman sa faci ce vrei tu.
Buna ziua,

Exista posibilitatea sa se incheie contracte individuale pentru furnizarea apei pentru fiecare locatar al unei asociatii ? Ma refer aici la AapaNova Bucuresti. Adica sa se renunte la plata in sistem pausal.

Stiu ca in alte orase, la alte firme de apa, sigur este posibil acest lucru.
Buna ziua,

Exista vreun model corect de process verbal pentru adunare generala reconvocata ?
Tin sa precizez ca prima sedinta nu a fost statutara, au fost prezenti 20% dintre proprietari si dorim sa facem sedinta reconvocata pentru punerea in practica a deciziilor.

Cum se redacteaza corect un PV de sedinta reconvocata ?

Multumesc

Cu
Răspuns la discuția Renuntare repartitoare
Pur si simplu anulati printr-o instinntare scrisa contractul de prestari servicii cu respectiva firma.
Nu le mai luati in considerare nici un calcul , nimic.
Le urati adio si un praz verde.

Firma/persoana care va face listele de intretinere este obligata (conform PV) sa va calculeze caldura la pausal, in functie de suprafeta fiecarui apartament.

cataleata a scris:

Am facut toti o lista de semnaturi in care cerem catre asociatia cutare,ca renuntam la repartitoare.Din cei 60 am semnat 44 care dorim sa renuntam.Daca scoatem toti cei 44 repartitoarele nu se anuleaza sistemul si se trece atuomat la pausal?Sa-a facut adunare generala si s-a discutat problema repartitoarelor ca dorim sa renuntam la ele.S-a trimis lista catre cei care se ocupa ce gestionarea lor si urmeaa sa asteptam un raspuns in 10 zile.Ce mai putem face in cazul in care raspunsul va fi negativ? Cui trebuie sa ne adresa?