avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate panteraroz

Activitate panteraroz

Buna ziua,
Sunt casatorita si am 2 copii minori. SOtul meu a fost diagnosticat cu mai multe luni in urma cu afectiuni care in contextul infectiei cu Covid pot reprezenta comorbiditati (hipertensoune, obeziatate, insuficienta cardiaca).
Eu am sansa sa pot lucra de acasa din martie, iar el are un job care presupune numai lucrat de acasa. In ultima vreme insa s a pus problema reintoarcerii mele la birou si de aici problemele,
Sotul m a amenintat ca daca ma intorc la birou ma da fara din casa definitiv; ii e teama sa nu aduc virusul acasa. Il cred capabil sa ma izgoneasca, fiind o persoana violenta verbal, psihologic si fizic, inclusiv cu copiii (ex: pe 6 iunie a.c. l a lovit atat de tare pe baiat ca i a dat sangele pe nas). Imi este frica de el, are cunostinte la politia locala si protectia copilului.
Va rog sa mi spuneti ce mijloace legale am sa ma pot intoarce la birou si sa nu fiu data afara din casa. Multumesc,
Buna ziua,

Am un proces in contencios administrativ pe noul cod de procedura civila si este trecut de faza de apel. Care este termenul de revizuire in acest caz?
Motivul pentru care se solicita revizuirea: se doreste prezentarea unui act care, din motive independente de vointa partilor, nu a fost disponibil la momentul desfasurarii procesului.
Va multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa clarific urmatoarea situatie referitoare CIC pentru tata:

Am un copil nascut in 09 aprilie 2012. In prezent sint in CIC, pina in martie 2013. Am optat pt CIC pina la implinirea visrtei de 1 an a copilului.
Cf noii legi, sotul meu ar trebui sa intre si el in CIC de o luna pina la implinirea virstei de 1 an a copilului. In 2011 din aprilie pina in iunie sotul a lucrat, apoi din iulie a beneficiat de somaj pina in 06 aprilie 2012. Intrebari:
1. Cind trebuie sa depuna dosarul pentru CIC?
2. Ce acte trebuie sa contina? Adev de la fostul loc de munca? De la somaj?
3. Are dreptul si poate depune dosarul pentru CIC pina la implinirea virstei de 2 ani a copilului? Daca da, in ce termen?
4. Daca are acest drept, care va fi cuantumul indemnizatiei pentru el?

Va multumesc pentru ajutor!
AM FOST CONCEDIATA (IMPREUNA CU UN COLEG) IN URMA UNEI DECIZII FARA A EXISTA O EVALUARE A COMPETENTELOR PROFESIONALA SI FARA O MOTIVATIE REALA SI TEMEINICA.
AM DESCHIS PROCES SI DORESC RECOMANDARE AVOCAT CU EXPERIENTA RELEVANTA IN DREPTUL MUNCII PENTRU REPREZENTARE IN INSTANTA.
VA STAU LA DISPOZITIE CU TOATE INSCRISURILE.

VA MULTUMESC,
Buna ziua,

Conform noului cod al muncii, angajatorul care face restructurari si disponibilizeaza personal, mai este obligat sa acorde salarii compensatorii?

Ce se poate face in situatia in care angajatorul nu mai face studii si analize pentru a ajunge la concluzia ca trebuie sa restructureze anumite posturi si pune presiune pe angajati sa isi dea demisia? Cum se poate face astfel incit angajatul sa primeasca macar 1 salariu compensatoriu?

Multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa mi spuneti care sint modificarile in ceea ce priveste demisia aduse de noul cod al muncii? Ce trebuie sa faca in plus salariatul/angajatorul, exista schimbari in ceea ce priveste inregistrarea demisiei? Ce document primeste salariatul in locul cartii de munca?

Multumesc!
Buna ziua,

As vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu urmatoarea problema:

1. in sept 2009 am fost in Italia cu niste prieteni si am inchiriat o masina de la Europcar; eu am platit pt inchiriere cu cardul, sofer a fost insa altcineva, acest lucru e specificat clar in contractul de inchiriere a masinii
2. intr una din zile la intrarea pe o autostrada soferul a platit, dar nu a mai asteptat sa ridice tichetul respectiv, astfel ca la iesirea de pe autostrada nu a putut dovedi plata taxei respective. S a emis un fel de amenda de 54 eur pe care scria mare si frumos ca tb platita in termen de 15 zile sau se majoreaza, firma rezervindu si dreptul de a recupera suma prin orice mijloace
3. romanul nostru nu a platit nimic (c-asa-i romanul) si acum citeva zile a primit amenda prin posta, dar am primit o si eu, in extrasul de card

Cum fac sa contest la firma respectiva suma de plata? Pot fi exonerata, am vreo sansa? Cunoaste cineva legislatia italiana in domeniu?

Va multumesc!!




Răspuns la discuția recuperare bani pre-contract
Multumesc pt raspuns! Pai ma lupt cit pot, dar ma gindeam la situatia cea mai rea.
Juristii de la banca m-au sfatuit ca proprietarul sa mearga cu sentinta civila la tribunalul unde s-a pronuntat divortul si sa se aplice mentiunea "irevocabil". Aveti idee cit dureaza procedura asta? #-o

In data de 15 februarie 2008 am semnat un pre-contract de vinzare cumparare pt un imobil. Cumpararea urma sa se faca printr-un credit ipotecar pt care aveam deja pre-aprobare. La dosarul cu acte banca a mai cerut ulterior o copie dupa o sentinta de divort, iar serv juridic al bancii nu imi da OK pe acte deoarece pe sentinta nu scrie "definitiva si irevocabila", ci doar "definitiva de la data de 17.02.19...." (ultimele 2 cifre nu se mai inteleg). :((
Intrebarea mea este: pot sa recuperez banii pe care i-am platit ca avans? :-/

Multumesc!