avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate BoGy_NBA

Activitate BoGy_NBA

Buna ziua,

Citesc in articolul 780 alin 5 litera C Cod Procedura Civila ca in mod normal nu ar trebui poprite veniturile din salariu pe o perioada de 3 luni de la data infiintarii acesteia.
Se aplica acest articol ca vad in jurul meu si acum mi se intampla si mie ca odata sosita decizia de poprire cu titlu executoriu la locul de munca se opreste inca din prima luna cuantumul de 1/3.
Este normal acest lucru?
Cui trebuie sa ma adresez pt respectarea acestui termen?
Se poate din intamplare sau cunoasteti vreo situatie in care in cazul unei suspendari a executarii pedepsei cazierul sa devina curat mai devreme cu cateva luni, merita incercata solicitarea acestuia pana la expirarea termenului de incercare.....exista vreo sansa in acest sens?
Răspuns la discuția Consum Apa Garsoniera
De treaba cu netrecutul la intretinere in cazul in care se locuieste mai putin de 15 zile in respectiva locuinta stiam si eu , de obligatia predarii citirilor apometrelor in acest caz nu am reusit insa sa gasesc nici o informatie. Practic el mereu a fost trecut cu zero desi de-a lungul timpului a facut consum. Ce pot face eu in situatia de fata cunoscand oarecum atitudinea propietarului , usor conflictuala fata de asociatie, existand din cate am auzit discutii mai vechi si cu un fond de reparatii in respectivul bloc si refuzul platii acestuia. Singurii mei martori ca nu este consumul meu acesta , ca practic nu aveam cum ca om normal ce sunt sa consum 140 de metrii cubi intr-o luna si cred ca nici nu este posibil acest lucru sunt cei din asociatie, care stiu cand m-am mutat si stiu ca nu pot face acest consum si stiu ca am mers sa comunic acea citire atunci cand m-am mutat.

Din pacate proprietarul a evitat sa facem acest lucru desi am insistat sa facem citirea el a sustinut ca nu avem ce sa citim ca e totul platit la zi..ca sa merg sa vad ca nu a stat nimeni ca e zero la intretinere deci nici consum de apa nu are....acum eu nici nu stiu ce sa mai cred, vreau doar sa stau linistit sa nu fiu nevoi tsa platesc acesti bani, 1600 lei consum apa. El poate asa a instalat apometrele cu consumul ala...dar neducand nici un proces verbal de instalare , nechemand asociatia sa vada ca asa le-a instalat este egal cu zero acest fapt. Eu sunt corect si o sa platesc ce imi apartine fara acesti metrii cubi suplimentari si in cazul unui eventul proces cred ca va conta faptul ca cred ca exista cineva sa consume atat de mult intr-o luna si in plus de asta exsita membrii de asociatie care stiu situatia, stiu cand m-am mutat , stiu ca am discutat cu acestia despre acest consum si ca nu imi apartine, ca el este din urma, deci toata aceasta situatie ar trebui sa se rezume intre proprietar si asociatie. Insa nelinistea mea este provocata de faptul ca stiu ca in cazul unui contract de inchiriere daca se inregistreaza neplata utilitatilor sau a intretinerii pe o perioada ce depaseste 3 luni proprietarul are dreptul sa te dea afara dar doar in urma unui proces din cate stiu eu nu? Deci nu voi putea fi dat asa usor de acolo in ideea ca abia ne-am mutat cu toate cele acolo, sotia urmeaza sa nasca si eu nu vreau sa renunt la aceasta locuinta deoarece imi place foarte mult.
Buna ziua,

Vreau sa va prezint o situatie pe care nu am mai intalnit-o intre subiectele din forum: Incepand cu 5 mai 2015 am incheiat un contract de inchiriere al unei garsoniere in Bucuresti. La momentul inchierii contractului garsoniera se afla in proprietatea persoanel de la care am inchiriat de aprox 3 ani timp in care nu s-a locuit in aceasta dovada fiind registrele asociatiei de locatari in care garsoniera a figurat cu zero persoane la intretinere in aceasta perioada. Insa in acesti 3 ani proprietarul sustine ca a mai stat din cand in cand cateva zile in garsoniera si automat a facut si ceva consum la apa ajungandu-se la un consum inregistral la momentul inchirierii de aprox 70 metrii cubi apa rece si aprox 70 metrii cubi apa calda per total(baie+bucatarie). Eu am discutat cu acesta cand am observat ca este consum si el mi-a spus ca atat timp cat in locuinta s-a stat mereu sub 15 zile atunci cand s-a stat , acesta nu a fost trecut nici la intretinere si automat nici consum de apa nu a trebuit sa declare si ca sa stau linistit si sa imi duc citirea incepand cu data mutarii ca ce e din urma a fost platit si eu voi plati consumul meu.Asa am si facut, am dus citirile, ca astazi, la afisarea intretinerii pe luna mai sa am o mare surpriza, sunt trecuti toti cei 140 de metrii cubi de apa la consum desi conform citirilor mele de apometru eu am consumat in total 2 metrii cubi de apa calda si 2 de rece pentru ca nici nu am stat in permanenta acolo.
Am anuntat proprietarul printr-un sms imediat deoarece nu poate fi contactat in cursul zilei si sper ca nu voi fi pus in nici un fel sa platesc acest consum din urma.
Intrebarea ar fi daca eu pot sta linistit in aceasta situatie, sa nu ajung in situatia de a fi dat in judecata pe motiv de neplata si sa fiu dat afara din garsoniera. Mentionez ca am contract de inchiriere pe 3 ani inregistrat la Administratia Sector 2.

Multumesc
Buna ziua , in cazul in care exista o pedeapsa de condamnare cu suspendare la 2 ani si jumatate pentru o infractiune de delapidare cu prejudiciu de 12700 lei complet recuperat la momentul acordarii sentintei, este prima si unica infractiune comisa , se poate obtine o reabilitare inainte de trecerea celor 2 ani si jumatate cu stergerea cazierului tinand cont de modificarile din codul penal referitoare la infractiunile economice ? Din cate stiu pragul este undeva la 500000 de euro , pana la care se acorda doar amenda acum .
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Termen depunere plangere
...deci nu se ia in calcul acel termen de 2 luni ?
Buna ziua , avand in vedere urmatoarea situatie : un angajat al unei agentii de pariuri sportive pe postul de casier , introduce bilete de pariere in sistem in valoare de 13000 LEI fara a le achita . Biletele sunt necastigatoare si astfel angajatul iese lipsa in gestiune la sfarsitul zilei aceasta suma . Angajatul isi recunoaste vina si da o declaratie cum ca a introdus aceste bilete fara a le achita .
Intrebarea este in ce termen se poate depune plangere impotriva acestui angajat tinand cont ca exista si acea hartie semnata de el prin care isi recunoaste fapta ?
Stiam ca printr-o actiune in instanta , dar vroiam sa aflu daca pot obtine sigur ceva in urma acestei actiuni ( daca pot vinde ) , daca are rost sa investesc bani in procese , succesiuni , cadastru etc. atat timp cat 3 dintre frati se opun vanzarii ?? Tin sa precizez ca mama doreste sa le cumpere si o locuinta fratilor cu probleme dupa succesiune , nu doreste sa-i dezmosteneasca , dar cu toate acestea ei nu sunt de acord .
Buna ziua ,
Vrea sa aflu daca este posibil sa vand un apartament dupa succesiune in urmatoarea situatie :
Apartamentul este detinut de catre parinti(mama+tata) . Tatal a decedat , iar mama este plecata in strainatate de 20 de ani . Exista 5 frati rezultati din casatorie si inca unul din afara casatoriei ( al tatalui) . Doar unul dintre frati a contribuit la renovarea apartamentului cu bani din partea mamei .2 dintre frati sunt cu probleme ( au fost inchisi pentru diverse infractiuni si eliberati de curand ) . Intrebarea este : are rost sa se faca succesiunea(este posibil sa fie inlaturati cumva cei ce nu sunt de acord??) pentru a putea fi vandut apartamentul , intentia fiind de partea fratelui care a renovat apartamentul in conditiile in care 2 dintre frati sunt de acord avand propriile locuinte , mama fiind de acord si ea , dar fratii cu probleme si cel vitreg nedorind vinderea deorece nu au unde locui in alta parte si nedorind sa dea semnatura ???Mentionez ca fratii cu probleme nu au nici un venit si nu pot intretine apartamentul iar fratele care doreste sa vanda nu mai poate locui impreuna cu acestia din cauza trecutului lor si din cauza comportamnetului lor de aceea dorind si vanzarea pentru a se putea reglementa cumva situatia .
Răspuns la discuția pensie de intreþinere
OK...multumesc mult...!!!