avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 439 soluții astăzi
Forum Activitate mezzo 61

Activitate mezzo 61

Buna ziua ! Am un proces de evacuare cu o firma careia i s a expirat contractul de inchiriere din 31 ian 2021 , a murir proprietarul in aceeasi perioada , are proprietari mostenitoriii , si mai nou firma s a dizolvat in 23 sept 2023 . Pot sa intru pe proprietatea mea in acest caz fara sa mai astept terminarea procesului care se amana ba din cauza grevei din justitie , ba pentru ca n a fost citata corect firma ( desfiintata )
Multumesc
Discuție Amenda Anaf
se da un spatiu comercial care a fost florarie comunista si post , apoi in acest spatiu alt patron cu restaurant .apoi alt patron a preluat firma cu acelas specific.
poate primi amenda anaf pe motiv ca nu s a facut trecerea de la specific florarie la restaurant ? amenda 17 000 lei .multumesc
Răspuns la discuția Ordonanta 59 din 2010
asa se si scrie in lege , prima locuinta dupa cea de domiciliu .
da-mi voie sa intreb si eu ceva legat de aceasta lege :
se specifica , ca persoanele care au obtinut aceasta a 2-a locuinta , a 3-a pe cale succesorala , nu mai platesc impozitul cu modificari .
soacra-mea are aceste imobile in urma retrocedarii imobilelor nationalizate - ramase de la parintii sai . se incadreaza in exceptia asta ? multumesc .
Răspuns la discuția legea 221/2009
multumesc
Răspuns la discuția legea 221/2009
sper sa nu fie off topic urmatoarea problema : am o cunostinta de seama cu mama mea - 75 de ani , care a introdus o actiune in baza acestei legi cerand despagubiri pentru parintii sai condamnati politic . nu are copii si nici alte rude . ea se gandeste ca e posibil sa nu mai apuce sfarsitul acestui proces si despagubirile aferente . va rog sa-mi spuneti daca exista o forma legala prin care eu pot sa mostenesc aceste despagubiri sau daca se poate acest lucru . sau ce se poate face in acest caz . multumesc
adica dupa cele maxim 20 de zile de cand a fost afisata acea factura .multumesc
Răspuns la discuția conducta separata de apa
adrian draga , ma lasasi cu gura cascata :O
aceasta conducta s-a facut din motivul declarat ca nu vor fi lasati restantierii sa se branseze si astfel vor fi nevoiti ori sa plateasca restantele , ori sa vanda , ori sa stea fara apa .daca ei au fost invitati sa se branseze avand datorii de 230 milioane un singur apartament , altul 70 , altul 65 , altul 46 , te rog sa-mi spui care este rostul acestei lucrari ? suntem ca si inainte doar ca eu am platit aiurea 11 milioane , ca sa ma aflu in treaba , nu ti se pare ? ca sa-mi treaca tevile aiurea prin apartament din ce motiv ? cine e cu intretinerea la zi , oricum isi plateste si apa si cei care au restantele de mai sus nu platesc nimic .
Răspuns la discuția conducta separata de apa
deoarece eu am deschis subiectul , trebuie sa va spun si finalul povestii . s-a tras teava de apa pe holul blocului , doar coloana a costat 135 de apartament
+ 170 pana in dreptul usii dupa care fiecare si-a facut lucrarea in casa . eu la 4 camere am dat 800 lei din care manopera 400 lei . insa aceasta lucrare s-a vrut pentru a indeparta raii platnici de la bransare . acesta a fost cum spuneam doar un pretext , deoarece toata lumea s-a bransat la aceasta teava chiar si cei cu datoria de 23 000 lei .
multumesc pentru ajutor .
acum termenul de 90 de zile pentru a ajunge sa fii dat in judecata , de cand se ia in considerare ?
ca sa nu deschid un subiect nou dar apropiat de acesta : lista intretinerii se afiseaza pe data de 25 ale lunii , administratorul vrea ca plata sa fie facuta neaparat pana la sfarsitul lunii . conform legii care este ultima zi de plata normal fara a ajunge la penalitati ? multumesc .