avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate natalias_111

Activitate natalias_111

Răspuns la discuția somaj se poate?
Multumesc mult pentru raspunsul prompt.
Si totusi, daca nu-mi gasesc un loc de munca nu conteaza vechimea in munca de peste 25 ani (cu cateva intreruperi) ?
Discuție somaj se poate?
Daca din luna decembrie 2008 pana in prezent sunt angajata cu CM part-time 2h/zi si inceteaza raportul de munca, am dreptul la indemnizatia de somaj?
Va multumesc
Am o problema cu un locatar din AP unde sunt cenzor:
de cand AP a angajat o pers. juridica pentru administrarea imobilului, in locul pers fizice care si-a dat demisia din functie, demisionara plateste cotele de intretinere prin transfer bancar. La intocmirea listelor de plata aceasta persoana a fost afisata ca restantier, pentru ca nu a prezentat administratorului dovada platii si nu se scosese extrasul de cont( datorita unei situatii obiective).
Prezinta presedintelui (nu administratorului!!) dovada platii, in ziua urmatoare afisarii listelor, dupa care face modificare cu pixul pe listele afisate (taie sumele restante si totalurile). Inlocuiesc listele si situatia se repeta.
Nu stiu ce sa fac in aceata situatie! Cred ca d.p.d.v. legal putem lua masuri.
Ce ma sfatuiti?:help:
Va sfatuiesc sa cititi cu mare atentie legea 230/2007 si normele metodologice. Problemele d.voastra se pot agrava in timp si fara sprijinul membrilor asociatiei va fi un comitet si un adm care vor face ce vor dori, fara informarea locatarilor, iar suspiciunile si intrebarile vor fi numai ale d.voastra.
Acest forum este foarte util, dar fara a cunoaste legislatia este posibil sa nu gasiti intotdeauna calea cea mai buna de rezolvare.
Iar daca tinerii doresc sa sa implice este perfect! Ar trebui ajutati si sprijiniti sa nu ia decizii ilegale in CE si in intelegere cu adm.
Succes
Locuiesc intr-un apartament cu chirie la stat si la solicitarea mea catre ICRAL pentru prelungirea contractului de inchiriere mi s-a raspuns ca trebuie sa apara legea si normele metodologice si abia dupa aceea se poate discuta despre prelungire.
Poate cineva sa-mi spuna ceva despre ce lege si norme este vorba?
Mentionez ca apartamentul este solicitat in compensare de catre o persoana care nu l-a avut niciodata in proprietate, ca este proces pe rol - in apel - unde am facut interventie (in prima faza nu am fost parte, afland de solicitarea acestei persoane la depunerea cererii de cumparare cand am fost instiintata de existenta acestui proces).
Va rog un raspuns, pentru ca trebuie sa obtin prelungirea acestui contract!
Multumesc
Si la noi s-au facut aceste lucrari si suntem toti nemultumiti.
Nimeni n-a vazut vreun proiect, nimeni n-a fost anuntat si ne-am trezit cu lumina intrerupta si niste nesimtiti la usa care, la intrebarile noastre ne-au raspuns in doi peri: "nu vreti? atunci stati fara lumina!" ! Si chiar asa s-a intamplat unor locatari!!!
In plus, parte din contoare sunt montate la inaltime si nu se poate face citirea nici macar urcat pe un scaun! si in plus nu exista nici un fel de sigilii la tabloul de contoare si de sigurante.
Problema mea este legata de receptia lucrarii: asociatia de proprietari nu are nimic de zis? Cand se face receptia de catre reprezentantii primariei nu trebuie sa fim si noi reprezentati?
Ce atributii avea administratorul imobilului la aceasta lucrare?
Multumesc
Răspuns la discuția norme de protectie in comert
Multumesc pentru informatie. Caut si eu.
Răspuns la discuția demisie administrator
Imi pare rau sa va spun, dar d.voastra d.le felix34 nu ati inteles! Am scris: "cenzorul poate face listele de plata - cum ar putea verifica listele daca nu stie sa le faca si nu ar intelege sistemul de plati cash si bancar????? "
Si atunci care este problema????
Sunt cenzor si-mi cunosc atributiile date de lege foarte bine.
Subiectul era legat de situatia in care adm. isi da demisia si nu poti angaja in 15 zile un altul, mai ales in aseasta perioada a anului; a face o alegere in pripa poate sa provoace mai mult rau decat bine.
In situatii de acest gen redistribui sarcinile catre comitet si cenzor pentru ca Asociatia trebuie sa functioneze, incasarile trebuie facute, ca si platile catre furnizor!
Cam asta-i!!!!
Multumesc
Răspuns la discuția demisie administrator
Imi pare bine ca am starnit dispute privind subiectul pe care l-am deschis, imi pare rau ca parte din d.voastra trateaza cu revolta si ia cu titlu personal discutiile.
Problema mea este reala si toate comentariile d.voastra mi-au deschis ochii si mintea. Am concluzionat urmatoarele:
- comitetul executiv isi poate asuma raspunderea administrarii imobilului conform legislatiei in vigoare( pe o perioada limitata as completa eu; dar cat? nu stiu)
- cenzorul poate face listele de plata - cum ar putea verifica listele daca nu stie sa le faca si nu ar intelege sistemul de plati cash si bancar????? Cum poate sti mai mult in materie de contabilitate un administrator, cu studii medii, atestat in urma unor cursuri de 2-3-4 saptamani sau cat or dura ele, decat un economist sau un inginer???
- administratorii, in general, datorita PUTERII pe care cred c-o dobandesc prin angajarea lor si raspunderii pe care (chipurile!!!) si-o asuma, isi permit de cele mai multe ori sa ne trateze pe toti ca pe neica-nimeni, sa tipe si sa nu raspunda intrebarilor celor de varsta mai inaintata, sa se bata cu pumnii in piept ca "ce mult muncesc ei". Toate astea se petrec datorita faptului ca presedintele, comitetul si cenzorul nu stiu ca toata raspunderea este -conform legislatiei- numai a lor, pentru ca ei semneaza orice document al asociatiei( administratorul semneaza pentru intocmire, iar ceilalti pentru corectitudine ) si in baza semnaturii lor raspund in fata legii si a locatarilor.
- ca orice lege si legea 230/2007 cu normele aferente, nu raspunde tuturor situatiilor din practica si de aceea toate aceste discutii pe forum sunt utile.

Concluzionand, multumesc inca o data celor care au raspuns mesajului meu.
Promit ca mai deschid subiecte atunci cand nu ma descurc!!!
Salutari tuturor!
Situatia este urmatoarea: la 3zile dupa adunarea generala, adm. isi da demisia(fara s-o motiveze). OK
Cat timp poate Asociatia sa functioneze fara administrator?
Poate functiona numai cu Comitetul executiv si cenzorul, daca acestia isi asuma responsabilitatile?
Multumesc