avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1756 soluții astăzi
Forum Activitate claudia123

Activitate claudia123

Răspuns la discuția Abuz la locul de munca?
Specific ca la mijlocul acestei luni trebuie sa nasc.
Lucrez la o firma din 2008 ,in data de 01.08.2010 am intrat in concediu de crestere copil de pana la 2 ani, urmand sa incep activitatea pe data de 09.07.2012.
In data de 09.07.2012 m au sunat de la firma sa ma anunte ca ar trebui sa incep activitatea , le am explicat ca o sa ajung a treia zi deoarece in aceea zi eram la Spitalul Grigore Alexandrescu pentru a scoate ghipsul fetitei mele urmand ca a doua zi sa mergem precum era programat cu fetita la doctor deoarece analizele nu i-au iesit bune.
A doua zi dupa ce am venit cu fata i-am sunat sa intreb daca trebuie sa aduc ceva la mana ca am lipsit acele zile si mi au spus ca nu , atunci mi au spus ca s a mutat sediul la Sindrilita si ca trebuie sa fiu la 7:00 la Obor ca de acolo se ia un microbus, avand in vedere canicula care a fost in acele zile cu temperaturi de pana la 40, le-am adus la cunostinta ca sunt insarcinata si ca nu fac fata la drumuri lungi (firma si a mutat sediul la 35 km de Bucuresti) si ca e mai bine sa mi i-au concediul medical de sarcina si lauzie, am vb cu sefu si a spus ca e ok.
Pe data de 16.07.2012 am predat departamentului de resurse umane concediul medical cu perioada 09.07-31.07.2012 .Persoana de acolo dl Neicu Valeriu, mi a spus ca e ok si ca nu mai trebuie nimic altceva, avand in vedere ca el opera in Revisal l am intrebat daca trebuie facuta vreo cerere , raspunsul a fost nu dar eu tot am facut si i-am dat pentru orice eventualitate, i-am cerut decizia de suspendare mi a spus ca nu stie s o faca si ca o sa mi o dea mai tarziu, am zis ok avand in vedere ca era nou l am inteles, i-am lasat nr de telefon si emailul ca in caz ca mai imi trebuie ceva la dosar sa ma anunte. Am suntat urmatoarea saptamana sa l intreb de decizie si mi a spus ca inca nu a facut o deoarece o astepta pe sefa de la resurse umane care vine odata pe luna sa-i arate cum se face si ca dansa vine pe data de 1.08.2012 si atunci o sa mi o dea.
Pe data de 01.08.2012 am mers la medical de familie pentru al doilea concediu medical sperand ca fac doar un singur drum la firma, dupa aceea am mers la firma am predat concediul persoanei de la resurse umane si am intrebat de decizie, drept raspuns am primit ca nu poate sa mi dea deorece dosarul este la sefa lui si ca trebuie s o astept. Am asteptat aproape 2 ore dupa dansa, cand a venit mi a pus primul concediu in brate si mi a spus ca nu e bun concediu, ca trebuie sa l schimb, deoarece trebuia sa vin pe data de 09.07.2012 sa fac o cerere, si ca daca nu schimb concediu o sa mi conteste concediul medical iar medicul de familie o sa aiba mari probleme deoarece mi a dat concediu fara adeverinta de la ei. M –a pus sa fac o nota explicativa in care sa specific ca perioada 09.07.-16.07.2012 nu stiam ca trebuie sa vin la munca, m-a pus sa semnez decizia de incetare cu data de 16.07.2012, am semnat deoarece nu doream sa am probleme. Am vorbit cu medicul de familie despre concediu si mi l a modificat, l am dus in acea zi.
Pe data de 03.08.2012 i-am trimis un email in care intrebam daca mai trebuie adus ceva sau nu si daca sunt ok concediile medicale si mi a spus ca nu mai trebuie sa duc alte documente.
Avand in vedere ca nu primeam nici un semn de la ei in data de 13.08.2012 i-am trimis o cerere prin posta cu recomandare in care specificam ca doresc sa primesc indemnizatia in contul personal deoarece sarcina avansase si aveam probleme , mi se umflau picioarele, nu puteam sa merg si din cauza calduri am probleme cu respiratia si nu ma pot deplasa.
In data de 28.08.2012 vazand ca nu primesc nici un raspuns la cerere le am trimis un email cu aceeasi cerere la care mi s a raspuns :” Momentam managerul companiei nu este in firma. Saptamana viitoare putem sa va comunicam un raspuns.”
Azi, data de 03.09.2012 mi au trimis raspuns sa ma prezint in data de 10.09.2012, iar eu nu ma pot prezenta si nici nu am pe cine sa trimit, avand in vedere ca sau mutat in afara Bucurestiului?
Buna ziua,
Am o problema si nu stiu cum as putea s o rezolv. In data de 01.09.2010 am inceput suspendarea contractului pentru concediu crestere copil. Pe data de 08.07.2012 fetita mea a implinit 2 ani. Intre timp firma s-a mutat la 35 km de Bucuresti, pe data de 9.07.2012 am vb la firma (telefonic) ca nu ma pot prezenta pe acea data deoarece fiind insarcinata in 30 de sapt era un risc pentru mine fiind canicula si drumul lung sa ma prezint, urmand sa le duc concediu medical de pe data de 09.07-31.07. Pe data de 16 m am prezentat cu acel concediu, au spus ca e ok si atat. La 01.08.2012 cand le am dus al 2 lea concediu au inceput sa spuna ca de fapt nu e bun acel concediu, si ca pe ce baza mi a dat medicul de familie acel concediu ca daca ei il contesta dna doctor v a primi amenda ca nu i am dus adeverinta medicala, si nu au vrut sa mi dea adeverinta decat cu data de 1.08.2012, au inceput sa mi spuna ca am nevoie de x cereri(specific ca aceste cereri nu mi le au cerut si la primul copil spunand ca nu e nevoie), iar incetarea suspendarii au inregistrat o cu data de 16.07.2012. Ce se intampla cu perioada 09.07.2012-16.07.2012? Poate sa mi intrerupa contractul pentru absente nemotivate spun ei?
Discuție Cazier judiciar
Buna ziua,
Am un prieten care a fost condamnat la inchisoare acum 23 de ani, si a ispasit pedeapsa a lucrat pana in prezent, nu a mai fost certat cu legea. Firma la care lucra a dat faliment si acum nu se poate angaja deoarece are aceasta condamnare pe cazierul juridic. Ce pasi poate urma pentru a scapa de aceasta ''pata'' din cazier?
Buna seara,
Am o intrebare referitoare la un teren extravilan, bunicul meu a mostenit impreuna cu fratele lui un teren agricol de 4 ha de la tatal sau, dupa moartea tatalui sau bunicul meu a fost singurul care a muncit pamantul timp de 30 ani,fratele lui fiind deacord ca bunicul meu sa aiba terenul,(doar verbal, nu si scris),fratele lui este plecat acum din tara, bunicul vrea sa mi lase mie pamantul, cum ar putea sa mi lase tot pamantul avand in vedere ca nu putem lua legatura cu fratele lui? II stim ultima adresa dar acolo nu locuieste nimeni.
Răspuns la discuția casa comuna
Proprietar de drept sunt si tatal si copii.Tatal nu poate sa vanda decat partea lui.
Va multumesc pentru raspunsurile prompte.
Dupa ce act de proprietate se va intocmi expertiza: dupa hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila sau dupa titlu de proprietate ?
Cine plateste ptr greseala facuta?
Eu pot sa mi recuperez bani pierduti?

Buna ziua,
Am o problema legata de dreptul de proprietate si nu stiu cum sa rezolv aceasta problema.
Bunicul meu a achizitionat o casa cu terenul intravilan aferent in suprafata de 1595 cu chitanta de mana.In 2006 merge in instanta pentru obtinerea unui act autentic de proprietate.Obtine dreptul de proprietate pe suprafata de 1595( in aceasta supafata este formata din 3 parcele 400,401,402) printr o sentinta definitiva si irevocabila.Ulterior se cearta cu un vecin din cauza ca vecinul a mutat gardul dupa salcami bunicului, si ca sa i dovedeasca vecinuluica a intrat pe proprietatea lui se duce la primarie pentru a masura terenul.In 2008 vine cineva de la primarie impreuna cu o persoana autorizata sa masoare. Specific ca bunicul meu este in varsta si nu prea stie sa citeasaca.Il pun sa semneze pe masuratorile facute si pleaca.Dupa aceea Comisia locala propune Comisiei judetene reconstituirea dreptului de proprietate privata pe suprafata de 1529 pe baza acestei hotarari se emite si titlu de proprietate.Specifi ca pe titlu exista 2 parcele ci nu 3 cum era corect.Merge cu titlu la primarie sa l arate si ii spun ca parcela 401 nu a fost trecuta deoarece a fost vie si a scos o.Bunicul meu nestiind carte a inghitit explicatia.Se hotaraste sa mi vanda mie casa cu terenul aferent.Mie mi s a parut cam dubios dupa ce mi a dat bunicut toate actele avea o hatarare definitiva si irevocabila care tinea drept de proprietate si un titlu de proprietate drept urmare am facut o notificare catre Comisi Judeteana.Mi s a raspuns ca este corect titlul de proprietate deoarece sentinta este opozabila dumnealor si ca suprafata este cea rezultata din masuratorile efectuata de catre o persoana autorizata.Dupa ce am primit un raspuns am mers la notar am facut acte de vanzare cumparare pe cele doua parcele si un antecontract pe parcela lipsa.Pentru ca antecontractul sa fie valabil am mers in instanta unde am castigat si parcela pierduta.Dupa ce am castigat am chemat un topografist autorizat sa mi masoare si sa mi faca cadastru si la ultima parcela.Prima data mi a spus ca poate face acest lucru dupa ce mi a masurat cele 2 parcele a iesit mai putin cu 4 mp si mi a spus ca ultima parcela nu poate sa mi o integreze decat daca ramane suprafata care a iesit la masuratoare. Bineinteles nu am fost deacord am umblat atat ca sa ajung la mai putin nu prea mi se pare corect. Am plecat de la un capat si am ajuns tot la acel capat.As dori un sfat cu ce s ar putea face mai departe.
P.S. Doresc sa refac gardul iar cu vecinul nu ma pot intelege deoarece este foare violent,
Răspuns la discuția concubinaj
Mama mea a trait in concubinaj 4 ani si conubinul a decedat, fata dansului doreste jumatate din bunuri, bunurile fiind dobandite de catre mama in timpul concubinajului, in momentul in care a' inceput' concubinajul el nu avea nimic
Discuție concubinaj
Are vreun drept concubina dupa moartea concubinului?