avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate Alx111

Activitate Alx111

Daca din 3 mostenitori doar unul se prezinta la notar si dobandeste dreptul de proprietate pentru cota sa parte, apoi timp de 11-12 ani se ingrijeste singur de intregul imobil, poate face o cerere de constatare a dobandirii intregii proprietati prin uzucapiune (pe noul cod civil)? Ceilalti mostenitori nu s-au prezentat la dezbatere.
In prezent in CF este inscris mostenitorul care a acceptat mostenirea + 2 defuncti ai caror succesori nu s-au prezentat la dezbatere.
Care este procedura corecta?
Buna ziua. Tatal meu a mostenit o cota parte dintr-un imobil in anul 2011. Acesta si-a inscris dreptul de proprietate in CF pentru cota sa, iar restul succesibililor nu au facut nici in prezent formalitatile necesre pentru a deveni proprietari. Astfel, in prezent in CF este inscris tatal meu si doi alti coroprietari decedati (in 2009 si 2011). Tatal meu s-a ocupat exclusiv de imobil, platind toate taxele si impozitele din 2011 pana in prezent. Poate uzucapa intregul imobil? Cum am putea sa procedam? Succesibilii nu au fost nicoodata interesati de dobandirea proprietatii si au lasat totul in seama tatalui meu.
Buna ziua, caut jurisprudenta romaneasca prin care se constata inexistenta unui act administrativ (pe cale de actiune sau de exceptie). Daca cunoasteti, va rog respectuos sa imi indicati numarul si data Hotararii. Va multumesc!
Buna ziua. Am o matusa care a decedat in urma cu mai mult timp, lasand un apartament. Fetele matusii sunt in strainatate si nu vor sa vina in țară. Daca platesc impozitul pe 10 ani imi pot inscrie dreptul de proprietate in C.F.? Va rog daca se poate sa ma indrumati. Va multumesc.
Buna ziua. O persoana a divortat de sotia lui pe cale notariala, pastrand si copiii. Fostii soti au locuit intr-o casa cumparata de la stat la inceputul anilor 2000, pentru suma de aprox 8 mii euro. Acum fosta sotie ii cere verbal 25 mii euro, spunand ca e echivalentul cotei-parti care ii apartine din casa (o apreciere nefondata). Cum sa procedeze domnul? Sa ii dea banii? Sa astepte pana introduce doamna o actiune de partaj?
Buna ziua. De ce nu se admite interogatoriul ca mijloc de dovada a motivelor de recuzare? Art. 51 alin. 3 CPC.
Multumesc.
Buna ziua. Daunele moratorii si/sau daunele compensatorii trebuie trecute intr-o clauza penala sau ele se datoreaza si fara o astfel de clauza?
Notificarea rezolutiunii unilaterale este valabila daca e trimisa debitorului sub forma unui mesaj pe Whatsapp?
Multumesc.
Buna ziua. Pot schimba cartea de identitate inainte de termenul de expirare? Daca aceasta expira intre timp si pana la emiterea noii c.i. pot obtine un inscris inlocuitor cu care sa ma pot inscrie la un examen?
Buna ziua. Pot beneficia de concediu fara plata daca am contract de munca pe perioada determinata?