avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1958 soluții astăzi
Forum Activitate cristihigiu

Activitate cristihigiu

Buna ziua,

Ca si reprezentant unic al unui PFA, pot deduce valoarea unei burse private acordate copilului meu?
Buna ziua,

In cazul in care sediul social al PFA-lui pe care-l detin este imobilul proprietate personala, sunt eligibil programului de implementare a panourilor fotovoltaice derulat de Agentia Fondului de Mediu?
Buna dimineata,

Cheltuiala efectuata cu achizitia unui autoturism (achizitionat cu factura fiscala si utilizat pentru derularea unui PFA), cheltuiala efectuata inainte de data de emitere a certificatului de inregistrare a PFA-lui este deductibila?
Buna ziua,

Pana la ce data se poate plati impozitul pe castiguri din fonduri de obligatiuni,castig aferent anului 2018, cu declaratie unica depusa pana in data de 15.03.2019?
Răspuns la discuția Impozit venituri din dobanzi
Este vorba despre venituri din titluri de valoare, impozite ce nu se retin la sursa!
Buna ziua,

Pana la ce data se poate plati impozitului pe un venit din dobanzi bancare, venit aferent anului 2018, cu declaratie unica depusa pana in data de 15.03.2019?
In cazul unui PFA platitor de CAS si CASS, cu venituri nete lunare mai mari decat salariul minim,trebuie sa platesti CAS si CASS la veniturile nete sau poti plati la valoarea salariului minim pe economie?
Buna seara,

In cazul unui PFA infiintat in aprilie 2019, cu declaratia unica estimativa depusa, cu alegerea platii CAS si CASS, cand trebuie sa platesc contributiile CAS si CASS?
Buna seara,

Spuneti-mi va rog daca in Registrul de evidenta fiscala ,cheltuielile deductibile se trec cu sau fara TVA!
Buna ziua,

Spuneti-mi va rog daca in cazul unui PFA, inregistrarile in Registrul de evidenta fiscala se efectueaza in ordine cronologica pe aceeasi pagina si veniturile si cheltuielile deductibile aferente unei categorii de venit