avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate EusebiuLuci

Activitate EusebiuLuci

Multumesc ,pentru sfaturi ,oricum mi se pare o prostie sa notifici un copil. Asa o sa facem ,inchidem toate conturile ,au dat dovada de lipsa de profesionaliism .
Buna ziua ! Copil de 11 ani ,are un cont bancar ,unde parinti depun lunar o suma modica ,inputerniciti parinti. Banca a trimis instiintarepe numele copilului ,ca daca nu actualizeaza datele pana pe 5 februarie ,contul respectiv va fi inchis. Mentionez ca ambi parinti au datele actualizate la zi. S-au prezentat cu copilul intro agentie si reprezentantul banci a spus ca nu este legal sa stea de vorba si sa actualizeze datele unui copil care nu are drept de semnatura. Pana la urma ce ar fi de facut?
Buna ziua ! Urmeaza sa se dezbata o succesiune dupa bunica ,cine ar fi mostenitori care ar trebui sa participe ? Bunica este decedata ,din copii ei 4 la numar ,mai traieste doar unul .Al doilea copil decedat si el si sotia lui ,dar sunt copii dumnealor,al treilea decedat si el si sotia ,a-u ramas copii lor ,cel deal patrulea decedat ,dar sotia lui traieste si are si copii . Va rog frumos ,cine ar trebuii sa ia parte la desbaterea succesiunii ? Iar un lucru curios ,in succesiunea facuta de cel din urma ,de la sot decedat la sotie in viata ,apar toate terenurile cuprinse in titlul de proprietate a bunici ,dupa care acum ar fi sa se dezbata succesiunea. Multumesc anticipat !
Buna ziua ! Politia transporturi feroviare ,poate retine permisul de conducere auto ?
Multumesc frumos !
Buna ziua ! In decursul zilei de azi ,plantam niste puieti de pomi fructiferi ,la distanta de 1,80m ,fata de gardul dintre proprietatea mea si a vecinului ( inprejmuire de plasa ) , la un momendat, vecina foarte revoltata , i-mi spune pe un ton foarte superior ,ca de ce nu le-am cerut parerea, cand m-am apucat de plantare ,ca legea prevede ,ca nu am voie sa plantez pomi fructiferi la o distanta mai mica de 2m ,fata de gard, fara sa am acordul lor si sar putea sa ma dea in judecata . Va rog frumos ,in ce lege prevede aceasta ,si daca este asa ,care este limita admisa ? Multumesc anticipat !
Buna seara ! Nu-mi vine a crede ! La intocmirea actelor necesare pensiei de urmas ,a unei cumnate , sa solicitat de catre casa de pensii ,pe langa certificatul de deces al sotului si actul de constatare a decesului . Persoana respectiva, a decedat in urma cu 10 ani , stiu ca actul de constatare al decesului ,a fost depus la institutia care a eliberat certificatul de deces ,la momentul respectiv. Nu gasesc logica ,odata ce exista act de deces al sotului . Va rog sa-mi spuneti ,ce ar trebuii facut . Multumesc anticipat !
Buna ziua! As dori sa fac un contract de intretinere ,cu unul dintre copii si nu stiu . cam ce taxe se percep. Multumesc
Nu , nu pretind nimic,doamne fereste,doar sunt copii mei. Daca pot achit chiar eu taxele. Multumesc frumos!
Buna ziua! Am doi copii , am facut acte cu unul din copii si i-am vandut jumatate din curte. Acum as dori,inpreuna cu sotia ,sa-i dam restul de curte si casa celuilalt copil, care ainvestit destul de mult in casa. Discutii nu sunt intre ei, se inteleg foarte bine ,la fel si noi. Care ar fi forma ccea mai buna de al pune in posesie? Cineva spunea ca ar trebui ,vanzare cumparare cu clauza. Care ar fi calea cea mai buna? Multumesc anticipat!