avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Activitate titas68

Activitate titas68

Buna ziua!
Am o intrebare daca este cineva in masura sa ma lamureasca.
Vreau sa vin cu nepotul de 7 ani din Marea Britanie in Romania, pot veni fara procura de la parinti?
Pentru revenire in Marea Britanie vin ei si il iau.Precizez ca nepotul este doar cetatean roman.
Multumesc.
Buna ziua,
as dori un sfat in legatura cu inchirierea unui spatiu de la primarie.Am vorbit cu primarul comunei Greaca, jud. Giurgiu sa inchiriem un spatiu ce apartine primariei,unde putem face o discoteca.Verbal ne-a zis ca ne inchiriaza, in momentul in care ne-am dus cu cerere ne-a conditionat aprobarea de cumpararea aparaturii existente,aparatura care este a fiului primarului ce a avut in urma cu un an inchiriat spatiul(de un an spatiu nu e utilizat).Am inregistrat oricum cererea,dar in timp ce eram la primarie a sunat un prieten de al primarului(cel putin asta ne-a spus noua) care a zis ca vrea sa inchirieze si sa si cumpere aparatura baiatului primarului.Nu stiu daca a fost o coincidenta sau o presiune pentru a lua si aparatura(cere 5000 euro si nu merita ce are el nici 500 euro) .Cert este ca nu ni s-a parut corect ce face primarul stiu ca el e gospodarul comunei, dar daca ar inchiria ar lua niste bani pentru bugetul primarie.Ma puteti sfatui cui ma pot adresa pentru a sesiza acest fapt,care este termenul in care astept un verdict la cererea depusa la primarie cu nr. inregistrare si daca faptul ca l-am inregistrat cand a zis ca inchiriaza celui care ia si aparatura baiatului(citez,,ca doar stiti si voi ca e criza") are vreo relevanta?Multumesc.
vreau sa stiu de ce aprobari pentru functionarea unei discoteci avem nevoie, si in special cat costa aceste aprobari. Va multumesc!
Discuție baie discoteca
Buna ziua! Vreau sa deschid o discoteca intr-un sat din Giurgiu. Cladirea este un camin cultural. Primarul a platit o firma pentru a trage apa curenta, insa firma respectiva a dat faliment...ceea ce inseamna ca va mai dura ceva pana se va solutiona problema.Vreau sa stiu daca este absolut necesara o baie cu apa curenta sau daca se poate da drumul la discoteca cu un wc fara chiuveta si apa curenta...macar pana vom putea sa mai investim noi, sau pana se va solutiona problema prin primarie.Va multumesc!
Răspuns la discuția infiintare srl-discoteca
Multumesc pt adrese,dar pana la urma am apelat la o firma si facem cu adresa in Ilfov fiindca in Bucuresti dureaza f.mult datorita grevei sunt multe dosare in asteptare.Daca intereseaza pe cineva ca si cost a fost 1000 ron(ne face si contabilitate).Cu multumiri
Buna seara,vrem sa infiintam un srl pentru a deschide o discoteca.Ne puteti ajuta cu informatii despre avizele ce trebuiesc obtinute?Am fi dorit ca o firma sa ne ajute pt a o infiinta,fiindca am inteles de la diferite cunostinte ca nu se iamai mult de 700ron pt infiintare.
Răspuns la discuția acte necesare pt adoptie
Pana la 18 ani tatal biologic nu a fost de acord cu adoptia.Deci sa inteleg ca sotul meu nu poate adopta fata,care este inca studenta la zi ,la o facultate de stat,inca o intretinem impreuna?Nu pot sa cred ca exista asemenea legi !
Sunt casatorita de 16 ani cu actualul sot si am o fata in varsta de 23 ani din prima casatorie;acum actualul sot ar dori sa adopte fata fara ca aceasta sa-si schimbe numele actual(impreuna nu avem alti copii).Care sunt actele necesare ,ma pot adresa direct tribunalului sau trebuie sa am un avocat pentru a sustine procesul.Va rog sa ma ajutati.Multumesc.
Răspuns la discuția accident auto cu deces
va multumim,deci procesul trebuie intentat la Sibiu?
Buna ziua,
Am nevoie de un sfat,ajutor din partea d-voastra.Fratele sotului meu in varsta de 40 ani a fost accidentat mortal de un sofer care conform Poliţiei, "nu a adaptat viteza într-o succesiune de curbe deosebit de periculoase pe un carosabil umed, semnalizate corespunzător, a intrat în derapaj, după care a pătruns pe sensul opus de mers, şi a intrat în coliziune frontală cu autoturismul condus regulamentar din sens opus",in care se afla cumnatul meu, pe locul din dreapta şoferului .S-a intamplat sambata 07 feb la Sibiu.Stim ca urmeaza un proces penal,dar am vrea sa stim daca putem intenta si proces civil,cumnatul meu avand o fata de 4 ani,pe care mama ei o va intretine f. greu,dar desi suntem indurerati si am dori ca cel care l-a omorat sa plateasca,vrem sa stim ce sanse sunt ca pt copil sa se obtina un ajutor;daca trebuie sa intentam proces la Sibiu,el fiind din Orlat jud. Sibiu si noi fiind din Bucuresti ,ce sanse sunt sa se obtina aceste despagubiri. Va multumesc.