avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate whiteHat2050

Activitate whiteHat2050

Dorim sa stim daca odata emisa autorizatia de constructie de catre primarie , primaria ar fi trebuit sa faca demersuri pentru marirea retelei electrice ?

Multumim!
Bransament Energie Electrica pentru inceperea constructie casa.

Buna ziua! Am obtinut in Dec. 2018 autorizatia de constructie in com 1 Decembrie. Anul acesta am dorit sa incepem sa turnam fundatia.

Am fi dorit sa stim daca odata cu emiterea autorizatiei de constructie de catre primarie, in baza noii Metodologii ANRE, este obligata sa asigure energie electrica ?

Dureaza intre 2 - 4 saptamani aceasta deratizare, nu este vorba de cateva zile .....
Buna ziua,

An de an se face vara deratizare generala la bloc, se inchid pubelele de pe scari si se scot tomberoane chiar la intrarea in scara, la 6-7 metrii de geamul nostru (locuim la parter)

Am rugat presedintele si adminstratorul de cativa ani sa gasim o solutie alternativa, deoarece vara este crunt sa stai cu 2 tomberoane langa geam, ce put ingrozitor, se face si mizeerie deoarece se arunca si pe langa si este o imagine de ansamblu dezolanta!!

Ce se poate face ?? Multumesc




ynocentta a scris:

Exteriorul condominiului reprezinta parte comuna
Conform dispozitii in vigoare L nr 196/2018 proprietarul nu are dreptul sa schimbe destinatia si aspectul partii comune fara acordul vecinilor si al asociatieid e proprietari prin incheierea de contract de inchiriere sau de folosinta
Sesizati oficial presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa dispuna masuri pentru respectarea de catre locatari a dispozitiilor in vigoare


Multumesc de raspuns!

Ce inseamna sesizare oficiala, sa facem o cerere prin care precizam legea si aceste detalii?

Am putea face acest lucru din partea unui avocat?
orice sfat ar fi apreciat, multumesc
Buna ziua,
Avem o problema cu amplasarea aparatului de aer coditionat al vecinului.
Am discutat cu el in momentul in care era echipa de montaj si am rugat amplasarea lui intre ferestrele sale si nu intre etaje, insa nu a fost chip sa ne intelegem.

Am facut o poza, stiu ca majoritatea probabil sunt amplasate asa, insa, peretele, fiind un bun comun nu trebuie sa fim si noi consultati si sa cadem de acord ?

In momentul de fata cand se iese pe geam iti este si teama sa te uiti in sus!

Aici aveti poza.
[ link extern ]

Pe cale amiabila se pare ca nu ne putem intelege, exista o optiune sa obligam vecinul sa il puna pe mijloc intre ferestrele sale ?


Multumesc