avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Activitate eldeea77

Activitate eldeea77

Buna ziua,
Reprezint o persoana juridica si in 15.11.2013 am semnat un contract de livrare marfa si am eliberat o factura . Scadenta acestei facturi a fost la 45 zile de la livrarea marfii mai exact 25.12.2013. Problema este ca a trecut aprox o luna de la scadenta si clientul nu a achitat si nici nu da semne ca ar face-o, intru-cat ne ignora telefoanele, mesajele, etc. Ce este de facut? Reclamatie la politia economica sau ce anume? Contractul este semnat si am si procesul verbal de predare-primire marfa semnat.
Multumesc
Buna ziua,

Problema mea este urmatoarea:
m-am mutat intr-un bloc tip vila acum 2 ani, suntem 8 proprietari in bloc. Nu suntem asociatie, nu avem administrator sau femeie de servici, pentru ca majoritatea sunt pensionari care nu doresc asa ceva.
Nu am contract de salubrizare, pentru ca am facut ca si vecinii mei, si anume imi arunc gunoiul menajer la pubelele de pe trotuar si ce este de reciclat la containerele speciale.
Azi m-am pomenit la usa cu politia insotita de un om de la primarie si unul de la rebu, bineinteles ca le-am zis ca n-am contract si acestia mi-au scris un proces verbal cu amenda de 500 ron cu min de 250 ron pe care nu l-am semnat.
Problema este ce se va intampla mai departe?
Doar eu am primit aceasta amenda, pentru ca ceilalti vecini fie n-au fost acasa, fie sunt pensionari si au fost "scutiti" de asa ceva, si li s-au facut contracte pe loc. Cand am zis ca sunt de acord sa fac un contract, cel de la primarie a zis ca pot face acest lucru doar daca semnez procesul verbal.
Intrebarea mea este urmatoarea: n-ar fi trebuit sa primesc mai intai un avertisment de la primarie, ca doar n-am facut nimic rau si nu m-a instiintat nimeni ca trebuie sa am contract de salubritate. Plus ca stau pe o strada cu case si majoritatea asa procedeaza, isi lasa gunoiul la coltul strazii sau in fata portii.
N-ar fi o problema sa platesc acei 5 lei sau 7 lei pe luna, cat o fi, problema este ca n-are cine sa deshida usa curtii interioare a blocului ( locul unde ar trebui pusa pubela de gunoi ) pentru ca vecinii mei nu vor sa angajam o femeie de servici iar eu sunt plecata la servici cand vin gunoierii.
O alta intrebare ar fi: cum ii pot obliga sa facem asociatie de proprietari?
Astept un raspuns sau niste sfaturi de specialitate
Multumesc
Buna ziua,

Sunt client al bancii de 10 ani, persoana juridica. In toti acesti ani, am avut ceva probleme cu ei, dar cel mai rau m-au deranjat cand au omis sa-mi faca doua plati externe. Pur si simplu, fara nici o instiintare...nimic. Am descoperit eu la sfarsitul lunii ca platile nu erau facute. Una s-a intamplat acum 2 ani , iar cea de-a doua luna iunie 2012. Am facut si atunci si acum, reclamatie si probabil voi primi un raspuns de scuze, etc. As vrea sa-i dau in judecata, pentru ca mi-au afectat relatia cu partenerii externi. Am dovada ca op-ul a fost stampilat si semnat in aceeasi zi in care am facut si ordinul de cumparare valuta...iar plata nu exista. Acum cand am intrebat-o pe "duduia" de la ghiseu ( ca altfel n-am cum sa-i zic, chiar asa arata si se poarta), mi-a zis ca imi lipseau vreo 2 euro ca sa faca plata. Am intrebat-o de ce n-am fost contactati si n-am primit raspuns. Si s-ar mai aduna....dar aceste doua lucruri chiar mi-au afectat relatia cu furnizorii.
Daca as da banca in judecata, as castiga?

Multumesc
AEM
Multumesc de raspuns. Ar fi bine sa fie asa.Dar....
Anul trecut cand am fost la notar, mi-a calculat taxe notariale in valoare de 1500 ron mi-a calculat si un tva de vreo 1500 ron si impozit la stat de vreo 33000 ron ( trecusera doar doi ani de la cumpararea terenului ). Dar eu asta n-am inteles, de ce mi-a calculat toate taxele astea daca noi vroiam sa impartim terenul in trei, sa fim fiecare cu bucatica lui; nu vrem sa-l impartim in 10 si sa-l vindem mai departe, si oricum nu era vorba decat de un partaj. Si am fost la doi notari si am primit acelasi raspuns; s-a schimbat cumva legislatia?
Buna ziua,

As dori un sfat si daca se poate un pret informativ pentru dezmembrarea unui teren. Mai exact, terenul are 5000 mp, suntem 3 proprietari, si am dori sa-l impartim in 3 parti egale. Problema este ca anul trecut cand am vrut sa facem acest lucru, notarul ne-a spus ca nu mai exista nici o diferenta ca pret intre partaj voluntar si contract de vanzare, si ne-a calculat niste taxe de vreo 15000 euro( taxe notariale si impozit la stat) pe tot terenul. Enorm de mult. Am auzit ca ar mai fi o solutie, aceea de a ajunge la judecatorie. Va rog sa-mi spuneti cum e mai ieftin si daca mai sunt aceste taxe si impozite enorm de mari pentru partaj voluntar.

Multumesc
Andreea
Răspuns la discuția impozit 2% si tva
merci de raspuns; stiam de treaba asta , ca asa mi-a sugerat si notarul sa fac; ar trebui sa angajez un avocat pentru asta?
Am o mare nelamurire; am cumparat un teren acum 3 ani cu inca doi prieteni, in parti egale; acum, fiecare dintre noi am vrea sa ne construim cate o casuta ( ca doar de asta l-am luat); pentru asta trebuie sa facem fiecare cadastru si normal un act la notar de separare; inca sunt socata de raspunsul notarului, cum ca fiecare dintre noi ar trebui sa plateasca pentru asta impozitul de 2% si tva din valoarea terenului, adica vreo 15000 ron de fiecare ( din care 4000 ron ar fi taxa notariala); cica acum nu mai conteaza daca faci vanzare-cumparare, donatie, separare, mostenire, whatever ; toate se taxeaza la fel; de ceeeeeee? cine a introdus legea asta aberanta? Daca vindeam ca sa ma imbogatesc intelegeam, dar vreau sa-mi fac doar o casa.Cui ar trebui sa ma adresez pentru eroarea asta?#-o
Răspuns la discuția impozit pe tichete cadou
cele pentru reclama si publicitate nu au limita de impozare; pentru lamuriri intreaba firmele care vand asa ceva.