avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 355 soluții astăzi
Forum Activitate teo1980

Activitate teo1980

Buna ziua!
Va solicit ajutorul în următoarea problema: o persoana moștenește in timpul căsătoriei, după decesul părinților, printr-o sentință civilă, o casa. Soțul moștenitoarei nu este trecut în acea sentința. Ei doresc sa faca un act cu uzufruct viager unei alte persoane deoarece nu au copii, pentru a avea grija de bătrânețile lor. Cum pot proceda ei că în acel act sa fie trecuți ambii soți? Va mulțumesc!
Buna ziua,

Sunt in concediu de crestere copil pentru perioada de 2 ani, concediu ce se termina in data de 8 oct. 2016.
Conform modificarilor care vor intra in vigoare de la 1 iulie 2016, persoanele ce se afla in concediu crestere copil de pana la 2 ani, beneficiaza automat de recalcularea indemnizatiei.
Pentru a beneficia de acordarea stimulentul de insertie:
- cu cate zile inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului trebuie sa ma intorc la servici ( pentru a obtine venituri impozabile)?
- pe ce perioada se acorda stimulentul de insertie conform modificarilor noii legi?
- daca firma se inchide in decursul acestei perioade, se mai beneficiaza de stimulent?

Multumesc foarte mult!
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua!

In septembrie voi naste al doilea copil.
Intrebare: ce bani voi primi de la Primarie (alocatie de stat, trusou, indemnizatie nastere, etc.)?

Multumesc!
Răspuns la discuția Angajare politie comunitara
Multumesc pentru raspuns.
Buna seara!
O persoana, fost cadru militar, actualmente pensionar a fost incadrata intr-o primarie de comuna ca politist comunitar. Nu stiu cum este incadrata acea persoana. Este legal sau nu?
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea problema.
Pe data de 3 mai imi expira perioada de somaj. Ce trebuie sa fac pentru a-mi merge in continuare vechimea?
Am inteles ca trebuie sa ma adresez oficiului de pensii, respectriv casei de asigurari de sanatate pentru a-mi plati lunar contributiile (de pensii si sanatate).
Va multumesc!
Răspuns la discuția Cand si cum pot iesi la pensie?
De ce nu mai poate fi vorba de pensionare anticipata sau anticipata partial?
Buna ziua!
Sunt nascut la data de 22.12.1954
Perioada lucrata de la 13.10.1976 - prezent
Lucrat in grupa a II-a : 24 ani, 3 luni, 15 zile care inseamna ani de grupa conform legii pensiilor 5 ani si 6 luni
Stagiul militar satisfacut 1 an si 4 luni inainte de angajare. Aceasta nu e perioada cu contributivitate la fondul de pensie.
Intrebare:
Cand si cum pot iesi la pensie (anticipat, anticipat partial si de drept)?
Va multumesc!
Multumesc foarte mult pentru raspuns. O zi buna!