avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Activitate B Beka

Activitate B Beka

Discuție ONG
Exista ong-uri care au putere legislativa peste ministere, peste institutiile statului, peste angajatii unei institutii din bani publici?
Exista ONG-uri care trec pragul limitei legislatiei actuale, Pe acest fapt poate fi ONG-UL dizolvat?
Prin ce articol din lege?
Răspuns la discuția neplata alocatiei ptr. minori
Mai bine obtine arestarea tatalui. Fostul meu sot nu platea pe perioade si de 9 luni si acum instanta trece cu vederea de la neplata pensiei, nevizitarea minorei, furt din cota pensiei, hartuire, violenta domestica. Si ce credeti a invocat alienarea parentala , care nu exista si ce credeti . Instanta chiar exact asta a facut, toata sala era consternata de cererile avocatei lui, si eu umilita ca nici nu aveam dreptul sa deschid gura.
Asta e societatea in care traim, si nici nu pot sa demonstrez ca profeseaza o profesie fara drept, dovada fiind de la ITM ca este programator sisteme informatice si el plateste cota din salariu pe minim pe economie fara studii superioare. Si culmea are un martor care e psiholog. Ceva e ciudat, poate imi spuneti voi.
Dosarul de la politie cred ca o sa mearga la clasare.
Si eu culmea o sa ies ca alienez copilul.
Asa doamna, daca nu luati masuri acum, e posibil ca mai tarziu sa va pierdeti si copii
Răspuns la discuția Articol vechi din lege
Exact asa angajat ca militar pe baza de contract OG39/1990
Răspuns la discuția Articol vechi din lege
Am scris exact din cartea de munca a fostului sot.
o fi lege dar e trecut de MAPN -U.M. si chiar are in alta casuta la majorat salariul HG 219 si 309/1991
Vreau sa demonstrez ca fostul sot avea un comportament deviant inca de cand lucra in armata . Ce contine pct a alin 3 pentru "desfacut contract de munca conform pct A alin. 3 din anexa 1 al O.G. 39/1990"
Stiu ca in conformitate cu acest articol nu mai are voie sa lucreze niciodata in armata
Discuție martori
In situatia in care eu ma judec pentru autoritate parinteasca exclusiva, fostul sot poate veni cu un martor care este psiholog. Codul lui deontologic ii da voie. Are el voie sa faca observatii fara acordul meu. Binentelesc ca acest psiholog o sa vorbeasca in favoarea fostului sot.
La ancheta sociala realizata la fostul sot, apare ca este inginer programator desi stiu ca la data divortului nu detinea nici o diploma desi terminase o facultate din cele acreditate mai tarziu. Am depus o plangere la politie pentru inselaciune si declaratie mincinoasa in fata reprezentantului Directiei de Asitenta Sociala. Culmea ca la data respectiva plateste pensie cuantumul din 25% din minim pe economie net fara studii superioare.
In adeverinta de salariu apara ca programator, in adresa de la ITM apare ca programator de sistem informatic. Din ce am studiat pentru functiile acestea trebuie sa ai studii superioare? Angajatorul trebuie sa solicite diploma de finalizare a unei institutii de invatamant superior?
Oricum daca plateste pensia corect si nu are studii superioare, cum as putea sa-l incadrez pentru o plangere penala?
Iar in cazul in care poate chiar si-a obtinut o diploma si nu plateste corect suma , in ce articol de lege as putea sa-l incadrez ?
Precizez ca pentru prima situatie, am primit un raspuns ciudat ca a fost transmis catre procuror cu propunere de clasare.
Unde se anuleaza raportul psihosocial?
Care sunt pasii pentru anularea raportului?
Se poate anula prin legea contenciosului administrativ?