avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate anadoina

Activitate anadoina

Buna ziua,
Casatorie incheiata in Romania cu un cetatean belgian.Inainte de casatorie am facut la un notar in Belgia contract de separare de bunuri .
-in anul 2014 sotul meu a cumparat un apartament in Romania si pentru incheierea contractului de V-C am fost mandata se sortul meu. Nu am pus la dispozitia notarului contractul de separare de bunuri din Belgia. Acum sotul meu vrea sa vanda apartamentul iar eu nu sunt de acord. Acum, citind acum cu mai multa atentie acel contract am gasit urmatoarea fraza'' declar ca XXXXXX-adica sotul meu nu este casatorit si imobilul cumparat este bun propriu""" Ar trebuit sa fiu inconstienta sa declar asa ceva ...
Desigur ca este greseala mea ca nu am citit cap coada acel contract ...dar cum sunt unii notari pe repede inainte si cum eu venisem special in tara pt a semna acel contract....s-a intamplat ce s-a intamplat...
Intrebarea mea este ; poate sa vanda acel apartament fara acordul meu?
Răspuns la discuția refuz intabulare ANCPI
Categoric ca eu voi cere...in fapt am si cerut acum 3 ani cind am constatat ca un document lipsea din redactarea hotararii dar instanta mi-a refuzat cererea....ancpi imi cere in refertul de completare a cererii de intabulare...da rectifice dispozitivul sentintei ....pai sentinta este definitiva de 11 ani
Buna ziua,
Am o hotarare definitiva din 2007 pentru un teren de 1000 mp in intravilan.
Anul trecut am contactat o firma de cadastru , au depus documentatia si mi s-a respins pe motiv ca nu era imprejmuit corepunzator si nu ca horararea nu ar fi corespunzatoare. Am lasat totul balta si acum o luna o alta firma a refacut masuratorile....si stupoare ANCPI imi cere "" sa se rectifice dispozitivul sentintei civile in sensul identificarii imobilului a carei inscriere se solicita"""
Mentionez ca la dosarul de la ANCPI am depus o adeverinta de la primarie cu nr stradal, vecinii si numerele de tarla si parcele in care se afla terenul. Chiar in certificatul fiscal este mentionata tarlaua si parcela.
Mentionez ca in 2015 am facut o cerere de indreptatre materiala a sentintei civile in sensul ca s-a omis numerului trecerea actului din care sa rezulte cei 1000 m(chiar daca acesta a fost depus la dosar), dar cererea mi-a fost respinsa.
Ce este de facut?
Are dreptul ANCPI sa ceara rectificarea unei sentinte definitive?
Buna ziua,
Am dezbatut succesiunea dupa tatal mru ca unic mostenitor.
Pot sa demarez cadsatrul si intabularea daca am de plata 7 000 lei impozit pe casa si teren. OCPI nu imi va respinge intabularea pt neplata impozitului restant de vreo 12 ani? Am inteles ca cei de OCPI sunt foarte stricti cu datoriile la stat.
Multumesc
Discuție INTABULARE
Buna ziua,
impreuna cu alte 7 persoane suntem proprietari a unui teren extravilan de aprox.1 ha. Avem titluri de proprietate pe acest teren si platim impozit la primarie.
Acest teren a fost dat in proprietate de catre comisia locala a promariei unui singure persoane. Aceasta a vandut terenul nici mai mult nici mai putin decat vice-primarului. Acesta a facut cadastru pe aceste teren si l-a vandut altei persoane. Acum 4 zile am aflat si noi proprietarii de drept a acestui teen ce s-a intamplat.Titlurile noastre de proprietate au fost date mostenitorilor conform vechilor amplasamente conforme cu vevhiul registru agricol.
Ce este de facut ? Ce sanse avem in aceasta situatie.
Multumesc
Buna ziua,
am incheiat un contract de asistenta juridica cu un avocat.Pina acum nu a prestat nimic pt mine...nicio reprezentare ...si nici macar o vorba sau un telefon de cand l-am angajat...nici macar nu mai raspunde la telefon.
In contract nu este nici o clauza in caz de renuntare.
se poate renunta ?
din experienta proprie cu statul belgian........sunt niste imbecili si cu niste legi tampite care nu fac decat sa jupoaie contribuabilul.
Răspuns la discuția renuntare la mostenire
Asta era ideea ,daca mama trebuie sa dezbata mostenirea dupa fratele ei decedat fara copii.
Pentru ca un notar destept i-a spus ca nu mai este nevoie sa dezbata succesiunea ca este direct mostenitoare in urma dezbaterii succesiunii dupa parinti chiar daca a renuntat in favoarea fratelui la acea vreme
Buna ziua,
Acum 15 ani mama mea a renuntat la mostenirea din partea parintilor sai in favoarea fratelui ei.Acesta a decedat acum 12 ani fara a avea mostenitori.Care sunt mostenitorii legali ai unchiului meu fara copii.Mama mea deci sora care in trecut a renuntat la mostenire in favoarea fratelui decedat fara mostenitori mai are vreun drept la mostenire dupa decesul fratelui?
Buna ziua,
avem urmatoarea situatie;
-divort in 2007 in urma caruia minorul este incredintat mamei si tatal propune sa plateasca o pensie alimentara de 280 lei.Mama a fost de acord cu suma pensiei propusa de tata.Aceasta suma a fost platita lunar pina in iulie 2012 sub forma de pensie alimentara( asa cum reiese din extrasele de cont).Incepand cu 2012 suma de 280 lei i s-a schimbat destinatia. Pe extrasul de cont debitorul a schimbat destinatia banilor din pensie alimantara in "alocatie copil".Acest lucru a fost observat de mama si s-a informat in ceea ce proveste posibilitatea primirii alocatiei copil in strainatate.Conform legilor belgiene acolo unde lucreaza tatal cu forme legale unul din parinti poate primi alocatie pt copil in Belgia chiar daca primeste si in Romania si este in grija mamei.In belgia va primi diferenta dintre alocatia din Rom. si Belgia ( 80 euro -10 euro in rom =70).Apoximativ suma de 280 lei cat a fost stabilita pensia de catre instanta.Mama nu a dorit sa faca nici un demers legal.
De 2 luni tatal nu mai trimite cuantumul de 280 lei pensie alimentara dar in fapt alocatia copilului si acesta nu doreste sa comunice vreun motiv.
Ce trebuie facut din p.d.v. legal in conditiile in care se cunoaste domiciliul tatalui si locul de munca al acestuia.?
Multumesc