avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Activitate ma_lippi

Activitate ma_lippi

Răspuns la discuția Reevaluare actiuni in dolari
In Anexa Ordinului 2374/2007 la functiunea contului 501"Actiuni detinute la entitatile afiliate" nu am gasit nicio corespondenta cu contul de diferente de curs valutar (665 sau 765). De aceea am pus intrebarea.
Societatea a achizitionat in cursul anului 2009 un numar de 500 de actiuni la pretul de 19,33 USD. La 31.12.2009, pretul actiunii a fost de 30,09 USD, deci o diferenta favorabila de 5380 USD.
Va rog sa ma lamuriti daca trebuie inregistrat in contabilitate, pe langa aceasta diferenta favorabila, si diferenta de curs valutar ca urmare a reevaluarii soldului in valuta la 31.12.2009.
Multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția impozitul pe profit 2009
Si eu am o situatie similara:
- Impozitul pe profit anual = 4912 lei.
- In trim I si III s-a declarat in D100 = 6404 lei
- In trim II s-a declarat impozit minim = 717 lei
In total s-a declarat si achitat suma de 7121 lei (6404 + 717).
Pe trim IV nu s-a depus D100 deci termenul de declarare a D101 este 25.02.2010.
Avand in vedere ca imp pe profit calculat este 4912 lei si cel declarat este de 7121 lei, ar inseamna ca sunt de recuperat 2209 lei.
Insa, daca se introduc aceste date in D101 rezulta de recuperat doar 1492 lei (6404-4912) fara sa tina cont de cei 717 lei achitati in trim II. In plus, daca la randul 9 - cu impozitul minim pt trim IV - completez suma de 1075 lei imi mai raman de recuperat 417 lei.
Poate nu completez eu corect. Va rog sa imi dati o idee.
Multumesc.
Un autoturism cu valoarea de intrare 10.000 lei si valoarea ramasa 9200 lei, a fost vandut dupa 4 luni de la cumparare cu suma de 4000 lei fara TVA.
Este diferenta de 5200 lei (9200 lei - 4000 lei) deductibila la calculul impozitului pe profit?
Va multumesc.
Am depasit plafonul de scutire in luna octombrie. Pana la 10 noiembrie am depus Declaratia 010 prin care societatea s-a inregistrat ca platitor de TVA.
Care este prima luna in care facem toate inregistrarile cu TVA in contabilitate: noiembrie sau decembrie 2009?
Am pus aceasta intrebare deoarece pe site-ul Ministerului de Finante, la data luarii in evidenta pentru TVA este completat 01.dec.2009.
Multumesc pentru raspuns.
Sunt administrator la o societate comerciala facuta in 2009 (unde nu mi-am facut contract de munca) si angajat la o alta societate din 2005.
Societatea la care sunt angajat face disponibilizari. Pot sa iau somaj daca sunt in acelasi timp administrator la cealalta societate?
Va multumesc.
Daca achizitia s-a facut in luna mai, ma gandeam ca exigibilitatea taxei intervine la 25.06.
Asta ar insemna ca se aplica punctul c).
E bine asa cum am gandit?
Buna ziua,
Societate noastra depune decontul de tva trimestrial. Daca a efectuat in luna mai o achizitie intracomunitara este obligata sa depuna decontul lunar? Daca da, care este ultima luna cu decont trimestrial si prima luna cu decont lunar?
Va multumesc pentru ajutor.
In urma inventarierii s-a constatat o lipsa in gestiune pe care gestionarul nu a vrut sa o recunoasca. Acesta nu s-a mai prezentat la serviciu si refuza semnarea inventarului.
Ce variante ar fi sa ii inchidem contractul de munca? Dar sa il dam in judecata pentru aceasta lipsa?
Multumesc.
Este legal ca o societate comerciala sa faca achizitii de marfuri alimentare cu bonurile de masa primite de la clienti? Daca aceasta practica este ilegala, stiti ce act normativ interzice acest lucru?
Multumesc.