avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate Ioanid Ioan

Activitate Ioanid Ioan

Buna ziua.

Eu lucrez ca sofer in Germania. Lucrez acolo de peste 1 an de zile.
Sunt in tara pentru 2 saptamani(vacanta), urmeaza ca in 10 zile de ma reintorc la munca.

Zilele astea am fost prins baut la volan in tara (0,20) si mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 3 luni.

Cum pot rezolva problema asta. Am nevoie de permis ca sa lucrez in Germania, in caz contrar pierd locul de munca. Daca pierd locul de munca cei 4 copii ai mei vor avea probleme si nu vreau asta.

Am inteles ca se poate da o declaratie la notar ca nu conduc in tara si mi se da permisul inapoi, e adevarat? Daca da, ce fac cu declaratia de la notar, unde o duc? In ce lege scrie toate astea?

Va multumesc mult.
Buna ziua!

În urma cu 2 luni s-a produs un accident de masina în urmatoarele situatii:
Unul dintre soferi(eu) nu a acordat proritate de dreapta, intrand intr-o intersectie nesemnalizata cu 30 km la ora.
Al doilea sofer, care mergea pe drumul cu prioritate cu o viteza de 80 km la ora(viteza maxima admisa era de 50 de km la ora pe portiunea respectiva) a intrat in primul sofer, care a patruns in intersectie fara sa se asigure.

În acest caz, este culpa comuna?

Ma intereseaza daca este culpa comuna, intrucat s-a ajuns in instanta. Numai ca in dosarul ce se afla la instanta apare ca vinovat exclusiv soferul care nu a acordat prioritate de dreapta(adica eu). Mentionez ca la dosarul din instanta exista doar poza cu bordul soferului care nu a acordar prioritate(în poza acul este blocat la 30 km ora).
În expertiza s-a stabilit ca soferul care nu a acordat prioritate de dreapta mergea cu 30 km la ora, iar soferul de pe drumul cu prioritate cu 52 km la ora. Prin urmare, limita fiind de 50 km la ora, este culpa exclusiva a soferului ce nu a acordat prioritate de dreapta(adica a mea).

Problema este ca, la dosar nu exista poza cu bordul soferului ce circula pe drumul cu prioritate(cred ca poza lipseste in mod intentionat).
Eu detin poza, acul de viteza fiind blocat la 83km la ora.
Nu stiu din ce motive organele statului au omis sa depuna aceasta poza la dosar si nici nu stiu cum expertul a aproximat ca soferul de pe drumul cu prioritate avea 52 km la ora.

Intrebarea mea este: Daca depun la primul termen(care o sa fie peste 4 saptamani) poza cu bordul soferului ce circula pe drumul cu prioritate, se poate schimba in culpa comuna?

Daca se schimba in culpa comuna, pot sa fac si eu plangere penala impotriva soferului ce avea peste 80 km la ora pe o portiune de drum unde limita este de 50 km la ora?

Ideea e ca eu sunt inculpat in dosar, celalalt sofer a cerut daune de zeci de mii de euro, pe care le va suporta asiguratorul.

În cazul asta, avand in vedere ca nu este doar culpa mea, daca prezint dovada cum ca si el este de vina, depasind limita de 50 km la ora, se va deschide un dosar penal si pe numele lui, unde eu o sa fiu aprte vatamata si el inculpat?
Nu are mostenitori. Din cate stiu are o casa pe numelui lui. A fost inmormantat de catre primarie pentru ca nu are pe nimeni. Nu are frati, nu are nevasta si nici nu a avut, nu are copii. Nu este nimeni care sa il mosteneasca, deci nu am de la cine sa recuperez...
Buna ziua!
Fratele meu executa o pedeapsa de 13 luni. Cum se poate cere eliberarea? Am inteles ca poate sa propuna o comisie de la penitenciar.
1.Poate sa ceara el eliberarea daca comisia nu propune?
2.Daca el cere eliberarea, unde face sau depune cererea?
3. Daca face cerere de eliberare, comisia de la penitenciar ce rol mai are?

Mentionez ca in cateva saptamani face fractia.
Va multumesc! S-a rezolvat intre timp... persoana a decedat...
Buna ziua.
Am facut greseala ca in urma cu 6 luni sa fac un imprumut in banca, iar banii imprumutati sa-i dau unui prieten.
Acesta se tot plangea ca are nevoie de o suma de bani pentru a-si rezolva problemele. Cunoscandu-l de multi ani la insistentele lui am acceptat sa fac un imprumut in banca pentru el.
Acesta a promis ca plateste el ratele si sa nu-mi fac griji ca se ocupa el de tot.
Normal ca acesta a luat bani si nu a mai vrut s auda de rate....

Ce pot sa fac in situatia asta? Nu am incheiat un contract de imprumut.
Ca dovezi am doar convorbiri prin sms de unde reiese ca a primit banii de la mine și 3-4 martori care sunt colegii nostri de munca(muncim in acelasi loc), acestia conosc in detaliu situatia.

Este un litigiu penal, civil? Cum rezolv aceasta situatie?
Răspuns la discuția Judecarea cauzei in lipsa
Vă mulțumesc!
Răspuns la discuția Judecarea cauzei in lipsa
Sa presupunem ca ar trebui, pe ce articol ati cere?
Buna ziua!
Am un proces pe civil si vreau sa cer judecarea in lipsa.
Nu stiu insa pe ce articol din codul de procedura civila pot face acest lucru.
Pe ce articol imi intemeiez cererea, pe art. 223 (3) sau pe 411 (1) pct. 2? Care e diferenta intre aceste doua articole?
Răspuns la discuția Certificat medico-legal
Va multumesc! Sarbatori fericite!