avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1946 soluții astăzi
Forum Activitate bobetoni

Activitate bobetoni

buna seara. am si eu o intrebare...am citit conditiile de admitere in magistratura insa..nu sunt lamurit daca perioada de 5 ani de vechime necesara trebuie sa fie cu o norma zilnica de 8 ore...clasica...sau poate fi o norma mai munca - part time - .ma poate lamuri careva...am cautat acest aspect in lege dar nu exista distinctie ...se vb doar de 5 ani vechime...merci
Poate vreun consiliu local sa ia o hotarare prin care sa oblige autoritatile sa treaca toate retelele de energie supraterane in subteran ...in genul programului NETCITY din Bucuresti? (chiar daca acolo e vorba numai de cabluri telefonice. internet, etc) exista vreo baza legala, norma europeana vreun temei de drept in baza caruia sa se faca asha ceva?....cred ca numai pe baza unui program comun comun cu electrica in baza unui plan urbanistic ..presupun. ce parere aveti?
Răspuns la discuția OUG 40/1999....intrebare...
art 23 , art.23 dar exista vreo procedura de urmat ? Am citit ordonanta si singurele termene sunt prezentate in prima parte a ordonantei si intradevar se refera la contractele ajunse la termen. intrebarea e : Se aplica prin asimilare si in cazul contractelor aflate in derulare?
:-/
#-o
Răspuns la discuția OUG 40/1999....intrebare...
Daca mai aveti nevoie de detalii punctuale, poate nu am fost destul de clar, va rog sa ma intrebati pentru ca imi doresc sa ies din impas. Ma chinui de 4 ani !!!
Revin cu aceeasi intrebare...in situatia de fata ashtept 60 de zile si apoi introduc actiunea in evacuare? #-o
Răspuns la discuția OUG 40/1999....intrebare...
contractul de asociere este intre o pf si autoritatea locala...pentru reconditionare spatiu...pe o perioada de 25 de ani...mentionez deasemnea ca mai erau in spatiu respectiv si alte persoane pe care le-am evacuat pentru lipsa titlu...si acum a ramas cuiul lui pepelea inca o persoana....deci dupa ce i-am notificat trebuie sa astept 60 de zile asa cum prevede art.11 pct.2 din OUG 40/1999 ?... Notificarea a fost facuta in virtutea CAP 2 din OUG 40/1999 - schimbul de lociuinte....contractul de asociere a fost facut pentru a reconditiona imobilul deci....din punct de vedere al proprietarului casa nu poate fi locuita...intradevar sta sa cada...problema e cum scoti tiganii de acolo....sa astept aceste 60 de zile dupa notificare...si apoi sa introduc ordonanta presedintiala....sa-i evacuez...? mai e legislatie speciala in afara de oug 40/1999 ....sa reglementeze problemele chiriasilor?
am un contract de asociere in participatiune....pe un imobil....pentru reconditionare....de fapt e aproape reconstructie....si am niste chiriari ....ce au un contract de inchiriere....i-am notificat prin executor pentru a le oferi pana in 2009..termenul limita al contractului prelungit de drept prin oug 8/2001 parca...un alt spatiu de locuit...

acestia nu s-au prezentat...pentru a discuta pentru a le putea aduce la cunostiinta oferta si pentru a discuta detaliile mutarii..conditii etc.

intrebare...trebuie sa astept 60 de zile pentru un raspuns sau pot introduce actiune in evacuare?
Trebuie sa evacuez nishte chiriasi....dintr-un imobil....am trimis notificare prin executor...pentru a le pune la dispozitie un alt spatiu...nu s-au prezentat...ma intereseaza daca e vreun termen de la data trimiterii notificarii mele sau de la primire pana la data la ceare trebuie sa se prezinte pentru oferta...in OUG 40/1999 nu am gasit nimic...mi-a zis cineva de 15 zile...?!?
In ceea ce priveste remarcile paternaliste eu doar le-am remarcat si evidentiat ....din pacate e foarte greu sa porti un dialog in care sunt implicate orgolii...

Oricum dincolo de toate dialogul a fost unul...constructiv . Multumesc pentru opinii!
pe mine ma interesa cum poate fi dobandit terenul din moment de strainul a fost asociat in societatea radiata - constructia o ok - terenul era problema!!!!..si apropo nu pun nimic de la mine...daca nu intelegeti ceva sau daca nu sunteti lamuriti intrebati politicos nu faceti afirmatii de gen " Aveti informatii partiale si puneti de la dvs... "; nu e formulata bine intrebarea...ne pare rau ca sunteti dobitoc......e deranjant...oricum am gasit solutia....daca va intereseaza o pot scrie...pentru ratingul crescut al colegilor care raspund la intrebari!!!
poate fi oricine dar in anumite conditii care nu sunt aplicabile in speta....si nu nu ne-a dat ORC nimic!!